'כנסיית קנאביס' ראשונה הוקמה בארה"ב

חוק חדש שעבר במדינת אינדיאנה בארה"ב, שמטרתו להרחיב את חופש הפולחן במדינה, יצר 'על הדרך' פרצה חוקית, אשר איפשרה את הקמת "כנסיית הקנאביס" החוקית הראשונה בארה"ב.

כתב: גיא קרלינסקי

"כנסיית הקנאביס הראשונה" אושרה על ידי מזכיר מדינת אינדיאנה בארה"ב בעקבות חקיקה חדשה להרחבת חופש הפולחן שנכנסה לתוקף בשבוע שעבר. מייסד הכנסייה, ביל לוין, הגיש את הניירת הנחוצה כמעט מייד לאחר שהחוק נכנס לתוקפו, במטרה להקים ארגון דתי "מבוסס על אהבה והבנה עם חמלה לכל". זמן קצר לאחר מכן, הכנסייה אושרה על ידי מזכיר המדינה קוני לאוסון.

"הקרטריאנים"

הכנסייה מחשיבה את צמח הקנאביס, אותו היא מכנה "הצמח המרפא", כפריט פולחן רשמי.
"עבורנו, הצמח הוא מעיין נובע של בריאות המרפא אותנו מחולי ויגון. אנו מאמצים אותו בלב ורוח שלמים, באופן אישי וכקבוצה" נרשם בתריסר הדיברות המופיעות בדף הפייסבוק ההזוי משהו של הכנסייה. חברי הכנסייה מכנים עצמם "קנאטריאנים" ובכוונתם לגדל המפ (קנאביס תעשייתי). עם זאת, הכנסייה לא תמכור או תקנה מריחואנה לעישון. "אם מישהו מעשן בכנסייה שלנו, שאלוהים יברך אותו," לוין אמר. "זוהי כנסייה שתציג דרך חיים נכונה, דרך אוהבת לחיות את החיים."

לוין מתכנן לבנות בעתיד מקדש מבטון המפ, חומר בנייה חזק המופק מצמח הקנאביס, מקדש אשר ישמש את הקהילה ויקיים פעילויות לגמילה מסמים קשים ומאלכוהול, "אני לא אתיר אלכוהול במתחם" אמר לוין. "ספרי הקודש של דתות אחרות מיושנים ועוסקים בשתייה מעורות עיזים. זה לא מדבר לאנשים עם GPS ביד ו7000 שירים באותה יד."הוא הסביר, "הכנסייה פשוטה מאוד, הספר הטוב הראשון שנבקש מהמאמינים לקרוא יהיה 'המלך הוא עירום' (ספרו של ג'ק הרר, אשר עוסק בשימושים התעשייתים הרבים של הקנבוס וברקע המפוקפק של הוצאתו מחוץ לחוק בארה"ב של שנות ה-30).

ביל לוין, פעיל לגליזציה שהשתמש בפרצה בחוק "חופש הפולחן" החדש של מדינת אינדיאנה כדי להקים את 'כנסיית הקנאביס' הראשונה.
ביל לוין, פעיל לגליזציה שהשתמש בפרצה בחוק "חופש הפולחן" החדש של מדינת אינדיאנה כדי להקים את 'כנסיית הקנאביס' הראשונה.

לוין מצהיר כי הוא אינו אדם דתי- "אני מונע מאמונה, אני מאוד רוחני ומלא באהבה, אך רוב הדתות איבדו את דרכן בעיניי. הן חורגות לחלוטין ממה שהן אמורות היו להיות. הדרך הזו הובילה אותי ליזום דת שאנשים בעולם של ימינו יוכלו להתחבר אליה. לנו אין דוקטורינה מבוססת אשמה. אין לנו אף חטא מעורב בדת." החברות בכנסייה תעלה 4.20$ לחודש, על פי לוין. הקנאביס עדיין אינו חוקי במדינת אינדיאנה, לא לצרכי פנאי ולא לצרכים רפואיים. החוק החדש, אשכר מכונה RFRA, מונע מממשלת אינדיאנה את האפשרות להגביל את פולחנו הדתי של כל אדם באופן משמעותי ויש האומרים כי החוק פוגע בזכויות להט"ב מאחר, והוא מאפשר לבעלי עסקים להפלות לרעה הומואים ולסביות מטעמי שמירה על זכותם הדתית. עסקים מסויימים באינדיאנה כבר הודיעו שלא יתנו שירות לקהילת הלהט"ב.

הפרצה בחוק

עורך הדין והפרשן הפוליטי עבדול-חאכים שאבאז טוען שהחוק למעשה מונע מהרשויות באינדיאנה לעצור את מי שמעשן קנאביס למטרה דתית. "איך שאני מבין את החוק החדש, כל עוד אתה יכול להראות שגראס הוא חלק ממנהגיך הדתיים, יש לך סיכוי די טוב לצאת נקי," הוא אמר, "זכרו, תחת הRFRA, המדינה מחוייבת להציג הסבר משכנע לסיבה בגינה נמנע ממך לעשן גראס. אני חושב שהם אינם מסוגלים לזה."

כעת נותר לראות כיצד יגיבו רשויות האכיפה במדינה לפרשנות היצירתית של אזרחי אינדיאנה לחוק החדש, שכבר זכה לתשומת לב כלל ארצית בארה"ב והעלה דיונים סוערים על חופש פולחן ועל זכויות אדם.

יש לציין כי זו אינה הפעם הראשונה בארה"ב בה קבוצה מכריזה על עישון קנאביס כמנהג דתי על מנת לאפשר לחבריה לצרוך קנאביס במסגרת חוקי חופש הפולחן.
ל"כנסיית הקנאביס הראשונה" קדמו "כנסיית ציון האתיופית-קופטית", כת ראסטאפארית שהתמקמה בפלורידה בשנות ה70 והבריחה קנאביס מג'מייקה ו"מקדש 420" של פעיל הקנאביס קרייג X בקליפורניה. יש לציין כי בשני המקרים חברי הכנסיות נעצרו ונשלחו למאסר.

צפו: דיווח בחדשות CBS משנות ה-70 על "כנסיית הקנאביס" הציון-קופטית שהוקמה אז בפלורידה.

ראו עוד:
קנאביס ופולחן- ההיסטוריה הדתית של הקנאביס
כנסיית הקנאביס הראשונה בפייסבוק

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט