“כמו סיגריות”: יותר אנשים מעשנים קנאביס מדי יום

מחקר רחב היקף שבדק שימוש בקנאביס לאורך 20 השנים האחרונות, מצא שהיום יש בארה”ב פי 3 יותר צרכנים “קבועים” הצורכים אותו באופן קבוע. “השימוש הפך לדומה לשימוש בסיגריות – אנשים החלו להשתמש בו בכל יום,” כתבו החוקרים.

חולים המטופלים בקנאביס רפואי נעשים רגילים לצריכה יומית וקבועה של התרופה, אך מסתבר שגם בתחום הפנאי קנאביס הופך אט אט לתחביב קבוע ונפוץ יותר בשגרת יומם של הצרכנים.

מחקר חדש שבדק את תבניות הצריכה של קנאביס בארה”ב ופורסם בירחון המדעי ‘Journal of Drug Issues‘, מצא כי לעומת העבר, מספר המשתמשים הקבועים בקנאביס (לפחות פעם ביום) עלה בצורה משמעותית בשנים האחרונות.

פי 3 יותר משתמשים קבועים

שני החוקרים הראשיים שניהלו את המחקר, ד”ר סטיבן דייבנפורט (Steven Davenport) וד”ר ג’ונתן קולקינס (Jonathan Caulkins), בדקו במהלכו נתוני שימוש בקנאביס שנאספו במשך 20 שנה, במטרה לבסס את תבנית (מכונה גם ‘פרופיל’) השימוש הציבורי בקנאביס בארה”ב.

פרופיל השימוש, כפי שמצאו החוקרים, מעיד על העובדה שלעומת העבר, הרבה יותר צרכני קנאביס עוברים בסופו של דבר לשימוש יומי וקבוע. בסיום קבעו כי בהשוואה לשנות ה-90, ישנם פי 3 יותר צרכני קנאביס קבועים.

פיטאר (Pettar) - ג'וינט בהולנדית
תרופה לכולם – יותר צרכנים עוברים לשימוש קבוע בקנאביס

“בשנות ה-90 המוקדמות, רק 1 מכל 9 משתמשי קנאביס אקראיים היה מדווח על שימוש יומי או כמעט יומי,” כתבו במחקר. “כיום המספר עלה ל-1 מתוך 3, כאשר משתמשים קבועים אלו אחראיים על 68% מהצריכה הכוללת.”

משמעות התוצאות לדבריהם היא שהציבור הרחב לומד לאמץ לחיקו את השימוש בצמח, וככל הנראה מוצא בו יתרונות. יחד עם זאת הדגישו החוקרים במפורש כי התוצאות שמצאו אינן מעידות על הצלחתה או כישלונה של המלחמה בסמים, או של החקיקה החיובית בארה”ב מאז הלגליזציה בוושינגטון וקולורדו.

מעשנים כל יום – ועדיין בשליטה

פרופיל השימוש בקנאביס כפי ששורטט במחקר, דומה יותר לזה של צריכת סיגריות מאשר לסם הפנאי המקושר אליו בדרך כלל – אלכוהול.

“תבניות השימוש שנראו במחקר דומות לאלו שנראות בקרב משתמשי טבק,” סיכמו. “מה שהתוצאות מראות הוא שבמשך 20 השנים האחרונות השימוש בקנאביס הפך מלהיות דומה לשימוש באלכוהול, לדומה יותר לשימוש בסיגריות, מבחינת זה שאנשים עברו להשתמש בו כל יום.”

למרות ואולי בזכות השימוש התכוף, רוב הצרכנים שהשתמשו בקנאביס בשנה האחרונה נמצאו על פי המחקר “בשליטה מוחלטת” על אורח חייהם וכמות הקנאביס אותה הם צורכים, כך לפי הדברים שכתב ד”ר קולקינס במייל ששלח לכתב הוושינגטון פוסט.

עם זאת ד”ר קולקינס הוסיף שצרכני קנאביס קבועים המשתמשים בו בתכיפות גבוהה, נוטים בחתך סטטיסטי להיות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך יותר, משכילים פחות ובעלי שליטה נמוכה יותר בכמות הצריכה שלהם.

לסיכום קובע המחקר שהממצאים שעלו אמנם אינם שליליים או מציגים את הקנאביס כחומר הפוגע בציבור, אך הם בהחלט תומכים בצורך ללוות את תהליכי החקיקה והלגליזציה בגורמי רפואה שיוודאו כי למשתמשים הכבדים יותר לא ייגרם נזק.

ראו עוד:
10% פחות מתאבדים עם קנאביס רפואי
קנאביס מסוכן פחות מתרופות כאב
92% מהמטופלים בקנאביס מדווחים על שיפור

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר