מגלגל...

בתי מרקחת שולחים הודעות ספאם למטופלים – האם ניתן לקבל פיצוי?

סיכוי לא רע שאם אתם מטופלים בקנאביס רפואי תוכלו להרוויח לפחות עד 1,000 ש"ח כפיצוי מבית מרקחת על כל הודעת ספאם שנשלחה אליכם לטלפון מבלי שאישרתם לו לעשות זאת, גם אם הוא מציע לכם ללחוץ על קישור "הסר"

אם לא הספיקו הודעות ה-SMS למכירת קנאביס לא חוקי בטלגרם, בתקופה האחרונה נפוצה בענף הקנאביס הרפואי החוקי תופעה חדשה דומה: בתי מרקחת שולחים הודעות שיווקיות ב-SMS או בוואטסאפ למטופלים, ללא רשותם, ומפרים בכך לכאורה את “חוק הספאם”.

המשמעות היא, לדברי עו”ד עמית זילברג, יו”ר “העמותה למלחמה בספאם”, שאם תוגש נגד בתי המרקחת הללו תביעה, ובמידה ואכן ההודעות נשלחו ללא קבלת אישור לכך, הם לכאורה יהיו מחוייבים בתשלום פיצויים אוטומטי ללא הוכחת נזק.

“כל מפרסם המשגר פרסומות, כלומר מסר שנועד לעודד לרכישת שירות ו/או הוצאת כספים, מחוייב להחזיק בהסכמה מפורשת של הנמען למשלוח פרסומות, או לחילופין, בעת קבלת פרטי הנמען, חובה על המפרסם לעדכן את הנמען כי פרטיו ישמשו גם לצורך משלוח פרסומות, ולאפשר באותה הזדמנות לנמען לסרב לכך,” מסביר עו”ד זילברג בשיחה עם מגזין קנאביס.

דוגמה להודעות ספאם רבות שנשלחות מבתי מרקחת למטופלי קנאביס רפואי - לפחות חלקן ללא רשות
דוגמה להודעות ספאם רבות שנשלחות מבתי מרקחת למטופלי קנאביס רפואי – לפחות חלקן ללא רשות

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי מדובר בתופעה די נרחבת, במסגרתה בתי המרקחת “שואבים” את מספרי הטלפון של המטופלים מרישיונות הקנאביס הרפואי שלהם, ללא רשותם, ושולחים אליהם הודעות ללא קבלת היתר לכך כמתחייב בחוק.

יתרה מכך, ההודעות מבתי המרקחת נשלחות על בסיס מידע רפואי סודי לכאורה, המופיע ברישיון המטופל, למשל מיד לאחר הרכישה של הקנאביס בבית המרקחת, או על בסיס המועד בו עתיד לפוג תוקף המרשם החודשי הנוכחי ולהיכנס לתוקף המרשם הבא כך שכמה ימים לפני מועד ה”פתיחה” של המרשם החדש, בית המרקחת שולח את ההודעה.

“כמו דילרים בטלגרם”

“לא ברור לי למה הם מרשים לעצמם לעשות שימוש במידע הרפואי שלי לצורכי שיווק, ובאיזה קטע הם מרשים לעצמם לשלוח לי הודעות טקסט ולהתקשר אליי כדי שאני אזמין מהם שוב,” כתב ע’, מטופל קנאביס רפואי, בתגובת-ביקורת לאחד מבתי המרקחת באתר קנאביז. “לא נתתי להם שום רשות לשלוח לי תוכן שיווקי ולא אישרתי להם להשתמש במידע שנמצא ע”ג המרשם שלי”.

בשיחה לאחר מכן הוסיף ע’: “זו פשוט חוצפה ממדרגה ראשונה, שמתקשרים אליי מבית המרקחת ‘להזכיר לי’ ששבוע הבא נפתח לי המרשם… איך אני יכול לדעת שהמרשם המלא שלי עם כל מה שכתוב בו לא מגיע לצד שלישי? למה בעצם אף פעם לא התקשרו אליי מבית המרקחת לפני שהגיע הזמן לקנות ריטלין או אטנט?”

עו"ד עמית זילברג, יו"ר "העמותה למלחמה בספאם"
“יש מקום לתביעה” – עו”ד עמית זילברג, יו”ר “העמותה למלחמה בספאם”

ג’, מטופל אחר שהעדיף להישאר בעילום שם, טען שגם לאחר שביקש מבית המרקחת שיסיר אותו מההודעות בוואסטאפ, ואף קיבל לכך אישור, לא חלף זמן רב לפני שהוא קיבל הודעה דומה מאותו בית מרקחת, רק שהפעם זה היה ב-SMS רגיל.

“זה נהיה כמו ההודעות של הדילרים בטלגרם,” אומר ג’. “הם שולחים לי הודעות ספאם לטלפון האישי מבלי שאישרתי דבר כזה… אני לא מבין איך הם מרשים לעצמם, הם בטח יודעים שזה לא חוקי אבל מנסים כרגיל בישראל לפעול ב’שיטת מצליח’. מרוויחים פרסום אגרסיבי ולוקחים בחשבון שמקסימום מישהו יתבע והם ישלמו 1,000 שקל ואז יפסיקו עם זה”.

ואכן, כפי שחושש ג’, בהחלט סביר להניח שהודעות ה-SMS הללו לא נשלחות ישירות מבית המרקחת להמוני המטופלים, אלא נשלחות דרך נותן-שירות מצד שלישי, כלומר חברה כלשהי שמציעה שירותי שילוח SMS המוניים, שקיבלה מבית המרקחת את מאגר המידע על המטופלים שרכשו קנאביס בבית המרקחת, וזאת לכאורה בניגוד לחוק.

“זה לא חוקי, יש מקום לתביעה”

לדברי עו”ד זילברג, יש כאן לכאורה כמה עבירות על החוק: “עבירה אחת היא עצם שליחת הודעה שיווקית ללא קבלת היתר מהנמען לקבלת הודעות כאלה. העבירה השנייה היא פגיעה בפרטיות בעצם השיתוף לכאורה של מאגר המידע הזה של מטופלים עם הגורם ששולח את ההודעות”. העבירה השלישית לדבריו, היא “אם מחזיק מאגר המידע לא רשם את עצמו כמאגר מידע חוקי באתר משרד המשפטים”.

עוד הוסיף, בעניין מבנה ההודעה שנשלחת למטופלים, כי “על כל מפרסם המשגר פרסומות, חלה חובה לאפשר לנמען להודיע על סירובו באותה הדרך בה נשלחה הפרסומת, משמע – מפרסם השולח פרסומת ב-SMS מחוייב לאפשר לסרב בהודעת SMS ולא ע”י לחיצה על קישור. אותו כנ”ל בפרסומות שנשלחות לדוא”ל, נמען תמיד יכול לשלוח את הודעת הסירוב באותה דרך בה קיבל את הפרסומת. הסיבה לכך, היא כדי להגן על הנמענים מנסיונות ‘פישינג’ (‘דיוג’) ומהאפשרות לגרום נזק למכשיר הטכנולוגיים באמצעות נוזקות שנשלחות באמצעות קישורים שמתחזים להיות אמינים.”

“אם בית המרקחת לא ביקש לכך אישור מפורש מהנמען, זה חד-משמעית מעשה לא חוקי,” הוסיף עו”ד זילברג, וציין כי ניתן להגיש תביעה במתכונת תביעה קטנה ולקבל עד 1,000 ש”ח פיצוי ללא הוכחת נזק. בכדי לעשות זאת, מומלץ לדבריו לאתר את המפרסם, לפנות אליו בכתב ולדרוש פיצוי, וככל שלא מגיעים להבנות, לגשת לבית משפט ולהגיש תביעה, או קטנה או רגילה. “מומלץ מאוד להיעזר בשירותי עו”ד, שכן כידוע, המפרסמים כבר מקצוענים בתביעות מסוג זה ויודעים להתמודד מול נמענים שלא צברו ניסיון בתחום האכיפה האזרחית היעילה,” הוסיף.

מצד שני, יש גם מטופלים שחושבים שמדובר בשירות טוב ויעיל, ושמחים לקבל עדכון שמתזכר אותם על כך שהמרשם הנוכחי שלהם עומד לפוג, במיוחד שעל פי הרגולציה כאשר מרשם קנאביס רפואי פג, לא ניתן עוד לממש זכאות שהיתה בו ועדיין לא נוצלה. כלומר, עדכון כזה עשוי “להציל” זכאות שהיתה פגה אם היו שוכחים לנצלה.

הפתרון הוא מן הסתם לאפשר למטופלים שמעוניינים בקבלת הודעות עדכון לאשר זאת באופן יזום ולא לשלוח הודעות ללא אישור כזה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר