האם אינטליקנה עוזבת את ענף הקנאביס | השבוע בבורסה

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: חברת שיח מדיקל מייצאת לראשונה בצובר ומדלגת על חברת פנאקסיה, חברת איי.אמ.סי מנסה להסתיר שהיא מפסיקה לגדל קנאביס בישראל ונוטלת קו אשראי בריבית במספרים מפתיעים (לרעה), חברת אינטליקנה כנראה גומרת את המשחק שלה בתחום הקנאביס ובדרך להפוך ל”שלד” למכירה, חברת קנבוטק ממשיכה עם דיווחים על המחקר שלה אך עדיין ללא תוצאות “אמיתיות”, וגם – סמנכ”ל הטכנולוגיות של נקסטייג’ מתפטר, קאנומד מעכבת את השקת האתר שלה למכירת קנאביס אונליין בשיתוף עם חברת יעל תוכנה וחברת יוניבו מקצצת שכר ליו”ר.

שיח ביצעה “יצוא ישיר”: האם מדובר במכה למפעלים ולמה החברה לא משקפת כמויות ומחירים?

חברת שיח מדיקל (Seach Medical) דיווחה השבוע על “יצוא ראשון מסוגו בישראל של חומר גלם מסוג תפרחות קנאביס של החברה לאוסטרליה”. מקריאה ראשונית של הדיווח לא ברור מה חדש כאן, שכן החברה כבר ייצאה עד כה כמה עשרות קילוגרמים לאוסטרליה, אך בפירוט הדיווח עולה כי מדובר בפעם הראשונה בה מבוצע יצוא של קנאביס בצובר (Bulk), כלומר לא באריזות מוגמרות שעד כה עברו דרך מפעל ישראלי, במקרה הזה של פנאקסיה, בטרם יוצאו לחו”ל, אלא בחבילות גדולות ש”מדלגות” על המפעל בישראל, נכנסות למפעל אוסטרלי ונארזות שם לאריזות של 10 גרם להפצה בבתי מרקחת במדינה.

המשמעות העסקית של המהלך הזה היא לא קטנה ויכולה להיות לה השפעה על רווחי המפעלים הישראליים, בעיקר בעתיד כשהיצוא יגיע לכמויות משמעותיות באמת (כיום הוא עדיין נעשה בכמויות קטנות). הנפגעת העיקרית מכך היא כמובן חברת פנאקסיה שהתגאתה בכך שהיא “השער לאירופה” שכן המפעל שלה הינו המפעל היחיד נכון להיום בישראל עם תקן EU-GMP. בהנחה שמדינות אירופה יאפשרו כמו אוסטרליה יצוא אליהן בצובר, ניתן יהיה לדלג על פנאקסיה.

שאלה שעולה שוב מהדיווח של שיח היא מה החברה מנסה להסתיר שוב מהמשקיעים. כמו בעבר, גם השבוע, שיח לא חושפת שום פרט לגבי כמויות הקנאביס שנשלחו בפועל לאוסטרליה, כמה כסף היא קיבלה עבורו, כמה מהסחורה נמכר ועוד. בלי נתונים אלה, מדובר בדיווחים שנראים יותר כמו יחסי ציבור ופחות כמו קשרי משקיעים. חבל. אם היא מוכרת במחיר גבוה יותר מהמחיר בו נמכרים הזנים בארץ, אזי זוהי בשורה חשובה. לעומת זאת, אם שיח מוכרת במחירים כמו בארץ, או אפילו פחות – אזי לא מדובר פה ממש בבשורה. מה גם שיש הבדל בין “ייצוא מסחרי” של 10 קילוגרם לבין ייצוא של 200 קילוגרם.

חברת IMC מפסיקה לגדל קנאביס בישראל; נוטלת קו אשראי ותשלם כמעט כמו ישראלי ממוצע באוברדראפט

חברת איי.אמ.סי (IMC) דיווחה השבוע דיווח קצת “מבדר” לבורסה עבור מי שלא מושקע בה או אולי “מטריד” עבור מי שמחזיק במניות שלה. מצד אחד, בכותרת הדיווח נכתב שהחברה “מחזקת את המיקוד העסקי שלה בייבוא של מוצרי פרימיום לישראל”, מה שנראה כמו דבר חיובי ונשמע כמו הודעת יחסי ציבור לעיתונות ולא הודעה רשמית לבורסה שאמורה ליידע את המשקיעים בצורה שקולה על האירועים שהתרחשו בחברה. בפועל, מי שקורא את המילים הקטנות ולא רק את הכותרת, מגלה שהחברה סוגרת את חוות הגידול שלה בישראל, זאת לאחר יותר מעשור פעילות בענף.

IMC טוענת כאמור שמדובר בצעד אסטרטגי שמטרתו התמקדות ביבוא סחורה מקנדה, אך סביר להניח שכפי שכבר פרסמנו השבוע, הסגירה נבעה או “מהבעייתיות התכנונית” בחווה בגינה אף הוגש נגד החברה ומנהליה כתב אישום בגין אי קבלת ההיתרים הנדרשים להקמת החברה, ויתכן גם שהסיבה נעוצה בהפסד של כ-94 מיליון שקלים שרשמה החברה בשנת 2021, נתון שהוא שיא כל הזמנים לחברת קנאביס ישראלית והפסד שיתכן שהוא זה שגרם לה לפעול לקיצוץ הפסדים ועלויות. החברה צפויה להמשיך ולפעול בארץ באמצעות ייבוא של מוצרים מקנדה ובאמצעות שיווק זני ווייט לייבל מחוות קטנות אחרות.

ואם כבר בהפסדים עסקינן, IMC דיווחה עוד השבוע על כך שהיא הרחיבה את קו האשראי שיש לחברת טרייכום (Trichome), שמהווה חלק מהפעילות הצפון אמריקאית שלה ושדרכה מתבצע גם היבוא לישראל, מכ-10 מיליון דולר קנדי עד כה לכ-15 מיליון דולר קנדי מעתה. מה שהחברה “שכחה” לציין בדיווח זה שהריבית על אותו קו האשראי עומדת על לא פחות מ-10.15%, עם הצמדה לריבית הפריים בטורונטו, או במילים אחרות: מדובר בריבית קרובה לריבית שישלם סתם אדם רגיל שמגיע לחריגה בעו”ש בחשבון הבנק שלו. מדיניות זו של החברה גם כן בודאי לא לגמרי מובנת לחלק מהמשקיעים.

אינטליקנה עוזבת את תחום הקנאביס?

חברת אינטליקנה (Intelicanna) דיווחה השבוע על כך שהיא “בוחנת הכנסת פעילות נוספת לחברה לצורך הגדלת פעילותה” – או במילים אחרות, למי שלא מעורה בשפה הבורסאית – החברה הודיעה למעשה שהיא מוכנה לקבל לצורך בחינה הצעה למיזוג של פעילות אחרת שאינה בתחום הקנאביס ופנתה לשם כך אל שלל שחקני המיזוגים בבורסה המקומית, הנקראים “סוחרי שלדים”.

ההודעה מגיעה לאחר שאינטליקנה הציגה הפסד מייצג של כ-15.3 מיליון שקל בשנה האחרונה ובקופתה נמצאים פחות מ-600 אלף שקל, זאת כאשר לחברה ישנן התחייבויות של כמה מיליוני שקלים לבנקים ולגופי אשראי חוץ בנקאי. אפשר בעצם להגיד, על פי הערכת מגזין קנאביס, שאינטליקנה עוזבת בקרוב את פעילות הקנאביס. על פי בירור שערכנו עם מספר אנשים הבקיאים בעולם עסקאות השלדים הציבוריים, לא קיימים בשוק מי שירצו לשמור את הפעילות הלא-מצליחה הזאת, שסביר להניח שתיסגר כאמור או לחילופין תימכר בנזיד עדשים.

קנבוטק: מתחילה פיתוח של אבטיפוס בקליפורניה, עוד תוצאות חיוביות בניסוי פרה קליני

חברת קנבוטק (Cannabotech) דיווחה השבוע שחתמה על הסכם עם חברה בשם Go Nxt Lv מקליפורניה המכונה “Next Level”. במסגרת ההסכם צפוייה חברת Next Level לפתח עבור קנבוטק אבטיפוס לתכשיר של החברה המתבסס על שילוב של קנאביס ותמציות של פטריות (רגילות, לא פסילוסיבין). תכשיר זה צפוי לדברי החברה להיות משווק כשירות משלים במקביל לטיפולים כימוטרפיים או טיפולים אחרים. עבור פיתוח האבטיפוס תשלם קנבוטק סכום צנוע של כ-153 אלף שקל (47.5 אלף דולר), שכן לא מדובר פה בפיתוח מוצר חדש אלא רק במעין אריזה וייצור ראשוני של נוסחת מרכיבים שכבר קיימת.

החברה מעריכה שבניית האבטיפוס תושלם באוגוסט השנה (2022), כאשר לאחר מכן על פי הערכתה היא תחל במכירות שלו כבר במהלך הרבעון הרביעי של השנה, מה שנשמע כמו הערכה אופטימית למדי שלמשקיעים כדאי לקחת בחשבון שלא בטוח שתתממש. על פי הדיווח הייצור צפוי להתבצע גם כן אצל חברת Next Level, בעבור מחיר שעדיין לא נקבע. חברת Next Level תקבל מקנבוטק רישיון בלעדי לשיווק של תכשירי החברה בתחומי מדינת קליפורניה, בתמורה לשיעור תמלוגים שגם הוא, על פי דיווח החברה, עוד לא נקבע.

עוד דיווחה קנבוטק השבוע כי בהתאם לניסויים פרה קליניים שביצעה, התרופה הבוטנית שלה הרגה את כל תאי סרטן הלבלב בניסוי ולא הרגה את התאים שאינם סרטניים. מדובר כמובן בהישג חיובי, אך לא מעט כמוהו כבר נתגלו במחקרים בצלחות פטרי במעבדה אך לא הצליחו להציג תוצאות דומות גם בניסויים קליניים על בני אדם. להערכת החברה היא תוכל להתחיל באמצע שנת 2023 בניסויים קליניים שהינם דרך המלך לאישור תרופה (הניסויים הנוכחיים, פרה קליניים, נועדו בעיקר לצורך הוכחת היתכנות וגיוס הכספים לתהליך הרישוי שעלותו מוערכת ביותר ממאה מיליון דולר לרוב לכל תרופה). גם כאן מדובר בהערכה אופטימית למדי שכדאי להיזהר לא “לבלוע” אותה במהירות. החברה מודעת לעלויות הכבדות הכרוכות ברישוי תרופה ומשכך גם ציינה כי בכוונתה להתחבר עם שותף עסקי ב-2023, ככל הנראה הכוונה לגורם מתחום הפארמה.

סמנכ”ל הטכנולוגיות של נקסטייג’ התפטר

חברת נקסטייג’ (Nextage) דיווחה השבוע לבורסה על כך שטל חסון, סמנכ”ל הטכנולוגיות של החברה, התפטר מתפקידו. החברה לא ציינה סיבה מיוחדת להתפטרות הזו של חסון, שמכהן בתפקידו בחברה מאוגוסט 2020. בחברה רגילה התפטרות של סמנכ”ל טכנולוגיות היא אינה כה משמעותית בדרך כלל, בטח לא כמו התפטרות של מנכ”ל או של סמנכ”ל כספים נגיד, אך בחברה כמו נקסטייג’ – שכל כולה עוסקת במחקר ופיתוח – כן יש לדבר משמעות לא קטנה. יחד עם זאת צריך לזכור שאף על פי שחסון, שעלות העסקתו בשנת 2021 הסתכמה במעל חצי מיליון שקל (552 אלף שקל), עבד בחברה ב-100% משרה, היא במקביל מקבלת שירותי מחקר ופיתוח גם מהחברה האם (במחיר עלות) נקסטאר, ומשכך להתפטרות כנראה לא צפויות להיות השלכות הרות גורל על פעילותה.

קאנומד מעכבת את מזכר ההבנות להקמת פלטפורמה למכירת קנאביס רפואי

בהמשך לדיווח של חברת קאנומד (Cannomed) מחודש ינואר אודות חתימת מזכר הבנות עם חברת יעל תוכנה בדבר הקמה של “פלטפורמה להנגשת קנאביס רפואי למטופלים”, או במילים אחרות אתר/אפליקציה למכירת קנאביס רפואי אונליין שיפעלו תחת חברה ייעודית שתוחזק בידי קאנומד ויעל תוכנה (שיעור האחזקה המדוייק של כל אחת אינו דווח), קאנומד מדווחת השבוע שהיא ממשיכה לדון עם קבוצת יעל בנושא וזאת על אף שתקופת הזמן שצוינה במזכר ההבנות המקורי – 90 יום – כבר חלפה לה. מה שכן, על פי מזכר ההבנות המקורי, תקופת הנון שופ, בה לא קאנומד ולא יעל תוכנה יכולות לנהל משא ומתן בקשר לבניית פעילות דומה עם גורמים אחרים – תימשך.

יוניבו מגדילה את משרת היו”ר ומקצצת לו בשכר

חברת יוניבו (Univo) דיווחה השבוע כי היקף המשרה של יו”ר דירקטוריון החברה, חיים הורביץ (הבן של אלי הורביץ ז”ל, מנכ”ל טבע לשעבר), יוגדל מכ-15% לכ-30%. החלק המפתיע נמצא דווקא בשכר. בעוד שעד כה זכה הורוביץ לשכר של כ-25 אלף שקל בחודש (על 15% משרה כאמור) – נתון שיש לא מעט אנשים שיגידו שהוא מופרך ולא הגון מבחינת בזבוז כספי ציבור – כעת השכר שלו עודכן לכ-40 אלף שקל בשנה, כלומר כ-3,333 שקל בחודש, מה שנשמע הרבה יותר הגיוני. בנוסף יוקצו לו כ-170,000 אופציות במחיר מימוש של כ-176, הגבוה בכ-13% ממחיר המניה כיום בבורסה.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • נקסטייג’ – 13.87%+
 • קנבוטק – 9.69%+
 • קאנומד – 7.04%+
 • עמיר שיווק – 4.91%+
 • שיח מדיקל – 0.18%+
 • וונטייז – 0.27%-
 • פנאקסיה – 1.32%-
 • קנאשור – 2.31%-
 • פארמוקן – 3.91%-
 • אינטליקנה – 4.93%-
 • תיקון עולם קנביט – 5.85%-
 • טוגדר – 5.97%-
 • אינטרקיור – 6.96%-
 • יוניבו – 8.03%-
 • איי אמ סי – 18.10%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר