מגלגל...

כמה צרכני קנאביס יש באירופה, וכמה בקנדה ובישראל

אחוז התושבים שדיווחו על שימוש בקנאביס לפחות פעם אחת בשנה האחרונה נמוך במדינות כמו הולנד ופורטוגל בהן הדבר מותר יחסית לעומת הנתונים בישראל. אירלנד הגיעה למקום הראשון באירופה עם 17%. בקנדה הנתון עומד על 25% ובישראל, לפחות נכון ל-2017, על לא פחות מ-27%

8 אחוזים לפחות מקרב תושבי אירופה המבוגרים מגילי 15 ומעלה, שהם כ-30 מיליון איש, השתמשו בשנה האחרונה במוצר כלשהו המכיל קנאביס. הנתון הזה עולה מסקר גדול שביצעה הנציבות האירופית בין ה-3 באוגוסט ל-15 בספטמבר 2020, שבו בחנה את הרגלי העישון במדינות האיחוד האירופי ובריטניה (כולל סיגריות רגילות ואלקטרוניות).

בנציבות ראיינו לא פחות מ-1,000 משתתפים בני 15 פלוס מכל מדינה למעט לוקסמבורג, מלטה וקפריסין בהן נערכו רק קרוב ל-500 ראיונות. כאמור, בתשובה לשאלה “האם השתמשת במוצרים המכילים קנאביס ב-12 החודשים האחרונים?” הצהירו 8% מהאנשים ברחבי אירופה הצהיר שאכן עשו זאת. 

שכיחות השימוש בקנאביס השתנתה באופן בולט בין מדינה למדינה. המדינה שבה היתה השכיחות הגבוהה ביותר היא אירלנד, עם 17% שענו בחיוב לשאלת השימוש בקנאביס. אחריה לוקסמבורג עם 16%, לטביה עם 14%, סלובניה עם 12%, צ’כיה ופינלנד עם 11%, ובריטניה, ספרד, בלגיה ואסטוניה עם 10%.

נתון מעניין הוא שבהולנד, בה מותרת רכישת קנאביס בקופי-שופס, אחוז השימוש בשנה האחרונה במוצרי קנאביס עמדה על 9% בלבד. בפורטוגל (שם אושרה בשנת 2001 אי הפללה מלאה לכל סוגי הסמים) עמד הנתון על 3% בלבד. ביוון רק 1% מהנשאלים הצהירו שהשתמשו בקנאביס.

כמה משתמשי קנאביס במדינות אירופה
אחוז מתושבי מדינות אירופה שדיווח על שימוש בקנאביס לפחות פעם אחת בשנה האחרונה (מקור: Prohibition Partners)

על פי הסקר, השימוש הקנאביס באירופה נפוץ בעיקר בקרב סטודנטים ומובטלים (עם 14%) ועצמאיים (עם 12%). בקטגוריות החברתיות-מקצועיות האחרות עמדו התוצאות על בין 8% ל-2% בלבד.

בשאלת השימוש בקנאביס בהתחשב במין המשתמש, מעט יותר גברים יווחו על שימוש בקנאביס, 9% מהם לעומת 6% בקרב הנשים. בנוסף, קבוצות גיל צעירות יותר צרכו יותר קנאביס ונעו בין 15% לגילאי 24-15 אל מול 3% בלבד בקרב בני 55 ומעלה.

בסך הכל, הסקר החדש מצביע על כך שמעל 30 מיליון אירופאים צרכו קנאביס לפחות פעם אחת בשנה האחרונה, למרות האיסור המתמשך על השימוש בצמח ברוב רחבי היבשת. 

עם זאת, חשוב לציין שהסקר בוצע במהלך מגפת הקורונה, שככל הנראה גרמה גם לעלייה בשימוש בקנאביס ברחבי העולם. בנוסף, הסקר עשה שימוש רחב מאוד בהגדרה “מוצרים עם קנאביס” והכליל בתוחם מגוון גדול מאוד של מוצרים, כך על פי האתר “Prohibition Partners“, שפרסם את התוצאות. 

בקצה אחר של הגלובוס, כלומר בקנדה, נערך סקר דומה בתקופת זמן דומה – בין החודשים מרץ ליוני – שבו דיווחו לא פחות מ-25% מהמבוגרים בקנדה, אחד מכל ארבעה, על שימוש בקנאביס לפחות פעם אחת בשנה האחרונה.

לדברי טרייסי ג’ונסון, מנהלת ניתוח מערכות הבריאות של המכון הקנדי למידע על בריאות, הנתונים הללו אינם מפתיעים במיוחד, שכן הקנאביס חוקי בקנדה ואנשים שהשתתפו בסקר מרגישים נוח להיות כנים בנוגע לשימוש בקנאביס.

מה המצב בישראל, אתם שואלים? ובכן, לצערנו אין תשובה עדכנית. על פי סקר של הרשות למלחמה בסמים משנת 2016, שתוצאותיו פורסמו ממש כאן ביוני 2017, לא פחות מ-27% מקרב האוכלוסייה הבוגרת בישראל (גילאי 18 עד 65), צרכו קנאביס בשנת 2016. מדובר בעלייה חדה מאוד מהסקר הקודם שנערך בשנת 2009, ובתוצאה שהציבה את ישראל במקום הראשון בעולם בשימוש בקנאביס. 

מבחינת אחוזי השימוש בקנאביס, על פי אותו סקר בישראל, ניתן לראות שימוש נרחב בקנאביס בקרב צעירים. בגילאי 41-65 צרכו קנאביס 12.9% מהאוכלוסייה, בגילאי 30-40 צרכו אותו 33.4%, בגילאי 26-29 צרכו 35.1%, בגילאי 22-25 צרכו 46% ובגילאי 18-21 צרכו לא פחות מ-44.5%, כמעט מחצית מהאוכלוסייה.

היינו שמחים לדעת אם הנתונים הללו עדיין נכונים, אולם למרבה הצער המשרד לחיזוק ולקידום קהילתי של השרה אורלי לוי אבקסיס, האחראי על הנושא, מסרב מזה כמה חודשים להעביר למגזין קנאביס עותק מדו”ח שאמור היה להתבצע לפחות פעם או פעמיים מאז הדו”ח הקודם, אולם לא פורסם מאז 2017, אז הציב כאמור את ישראל עם נתון של 27% של צרכני קנאביס במקום הראשון (והמכובד, ללא ספק) בעולם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר