טוען...

כמה כסף הרוויחו השנה חברות הקנאביס על חשבון המטופלים

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי חברות הקנאביס הציבוריות בישראל יצאו עם רווח גולמי של לא פחות מ-189 מיליון שקל בשנת 2021. מי הרוויחה הכי הרבה, למה בחרנו לחשב רווח גולמי ולא רווח נקי וכמה הן הפסידו אם מחשבים רווח נקי

מאז המעבר לאסדרה החדשה אי שם באפריל 2019 אין ספק שאחד הנושאים המדוברים ביותר בקרב המטופלים הוא סוגיית עליית המחירים. לעומת האסדרה הישנה, בה התשלום היה 370 שקל בחודש פלוס עד 100 שקל למשלוח ללא תלות בכמות, זינקו המחירים באסדרה החדשה עבור הרוב המוחץ של המטופלים במאות אחוזים.

המטופלים כמובן טוענים שהמחירים שישנם כיום לא הגיונים ושאם החברות הצליחו לעשות לביתן ב-370 שקל לחודש לכל מטופל – אין סיבה שהמחירים לא יחזרו ל-370 שקל, או קרוב לכך, בטח כשמדובר במוצר שהוא בסופו של יום אמור לשמש כתרופה.

החברות מנגד טוענות כי המעבר לאסדרה החדשה חייב אותן לשפר את תקני האיכות ולשנות בצורה אקוטית את שיטות ותנאי הגידול והייצור של הקנאביס – ומשכך גם העלויות עלו. היבואנים ספציפית טוענים כי מכיוון שבחו”ל הזנים שהם מייבאים נמכרים במחיר מסויים, הם נאלצים להעלות מחירים בהתאם למחיר שנקבע בחו”ל.

אבל בסופו של יום, בדיונים כאלה אין באמת תוחלת כל עוד הם אינם מלווים במספרים בשביל לגבות את הטענות מכאן ומכאן. לכן החלטנו במגזין קנאביס לאסוף ולנתח עבור הקוראים את נתוני הרווח של המספר הרב של החברות הציבוריות שישנן כיום בבורסה ולהציג אותם פה בצורה נהירה וברורה.

למה רווח גולמי ולא רווח נקי?

אך רגע לפני שנגיע לנתונים נבהיר מספר דברים: ראשית, הרווח שחישבנו הוא הרווח הגולמי ולא הרווח הנקי. ההבדל הוא שהרווח הגולמי הוא הרווח שהגיע לחברה לפני הוצאות שכר והנהלה, הוצאות כלליות, שיווק ומכירה, מימון ומסים. הסיבה שלא הצגנו את הרווח הנקי היא שחלק ניכר מהחברות הציבוריות עדיין לא יעילות מספיק והחוסר ברווח הנקי שלהן הוא “באשמתן”.

הסיבה העיקרית שבגינה אנו משתמשים ברווח גולמי לצורך הסוגיה דנן היא שבמרבית החברות הציבוריות בעלי השליטה וקרובי המשפחה שלהם מכהנים בתפקידים בכירים ולוקחים משכורות מכובדות שכפי שחשפנו בעבר אינן נמוכות כלל וכלל. לכן, לא נכון להסתכל על הרווח הנקי, שבו אין ביטוי למשכורות האלו, אלא נכון להסתכל על הרווח הגולמי, שהוא בעצם לפני משיכת אותן המשכורות של ההנהלה. 

נדגיש ונאמר למען הטעם הטוב שלדעתנו אסור למשקיעים להסתמך רק על הרווח הגולמי ועל הטבלה שלהלן בביצוע השקעה, ועליהם גם כמובן למדוד דברים כמו רווח נקי (אחרי הוצאות הנהלה), צמיחה, איכות ועוד.

כמו כן, הנתונים שאנו מביאים נכונים רק לחברות הציבוריות ולחברות הפרטיות BOL (על פי הדוחות של אחת מבעלי המניות העיקריים בה, עמיר שיווק) ולאון פארם (על פי דיווחים שניתנו באמצעות חברת וונטייז).

בנוסף, מכיוון שענף הקנאביס בישראל לא מאופיין בעונתיות משמעותית, הנתונים מנורמלים. כלומר, לקחנו את הנתונים למחצית הראשונה של השנה והכפלנו אותם על מנת לקבל תמונת מצב המשקפת שנה מלאה.

חברהשווי שוקרווח/הפסד גולמי מנורמל
אינטרקיור (Intercure)1.02 מיליארד שקל69.4+ מיליון שקל
איי.אמ.סי (IMC)627 מיליון שקל27.6+ מיליון שקל
פנאקסיה (Panaxia)180 מיליון שקל2.8- מיליון שקל
תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit)174 מיליון שקל4.1+ מיליון שקל
שיח מדיקל (Seach Medical)119 מיליון שקל17.5+ מיליון שקל
טוגדר (Together)94.8 מיליון שקל4.9+ מיליון שקל
יוניבו (Univo)80.9 מיליון שקל15+ מיליון שקל
פארמוקן (Pharmocann)66 מיליון שקל16.4+ מיליון שקל
אינטליקנה (Intelicanna)57.7 מיליון שקל578- אלף שקל
קאנומד (Cannomed)42 מיליון שקל3.1- מיליון שקל
קנאשור (Cannassure)36.1 מיליון שקל9.3- מיליון שקל
בול פארמה (BOL Pharma)חברה פרטית49.2+ מיליון שקל
לאון פארם (Leon Pharm)חברה פרטית1.4+ מיליון שקל

כפי שניתן לראות, מהנתונים שאנחנו אספנו חברות הקנאביס בישראל, במצב הקיים של האסדרה החדשה רק חברות הקנאביס הציבוריות מרוויחות קצב שנתי של כ-189 מיליון שקל במונחי רווח גולמי, כלומר קרוב לרבע מיליארד שקל – וזאת במרבית המקרים ללא השקעות הוניות גדולות. סכומים כאלו פשוט לא היו בעת האסדרה הישנה. או במילים פשוטות יותר: בזכות האסדרה החדשה, החברות חוגגות.

יחד עם זאת, יש לזכור כאמור שאם מודדים לפי רווח נקי ולא לפי רווח גולמי, כלומר לאחר חישוב הוצאות שכר וכיוצ”ב, רוב מוחלט מבין החברות מופסדות, כפי שהראנו בכתבה מתחילת השבוע, אך חלק נכבד מההפסד נובע ממשכורות עתק, הוצאות הנהלה והוצאות כלליות אחרות שהסתכמו בכ-198 מיליון שקל, כלומר יותר מכל הרווח הגולמי של החברות שנבדקו.

גרף התפלגות של הרווחיות

כמה הרוויחו חברות הקנאביס בישראל בשנת 2021 - גרף
כמה הרוויחו חברות הקנאביס הציבוריות בישראל בשנת 2021 (רווח גולמי, מקור: הודעות ודיווחי החברות לבורסה)

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר