כל המחקרים מוכיחים: מריחואנה אינה 'סם מעבר'

אחת מהקלישאות הנפוצות בקרב מתנגדי קנאביס היא תאוריית "סם המעבר" לפיה גם אם נראה כי המריחואנה אינה מזיקה, היא עלולה להוביל את המשתמש בה לנסות סמים נוספים, מסוכנים בהרבה. מחקר חדש מגלה את האמת מאחורי תאוריית 'סם המעבר'.

כתב: גיא קרלינסקי

האתר Traetment4addiction, העוסק במציאת טיפול לגמילה מסמים, אסף וניתח נתונים מסקר לאומי על שימוש בסמים ובריאות שנערך בארה"ב ב-2012, על מנת לראות באילו סמים התנסו המשתתפים לפני ואחרי כל סם שניסו, ולהבין האם ישנו קשר בין התנסות בחומרים שונים.

הנתונים מראים כי 60% מהאנשים שהתנסו במריחואנה, השתמשו בשלב מאוחר יותר בסמים נוספים, מה שנראה בהתחלה כתומך בתאוריית 'סם המעבר'. מבט מעמיק יותר מגלה כי אלכוהול מקדים את המריחואנה ברשימה – 65% ממשתמשי המריחואנה התנסו לפני כן באלכוהול. אצל 88% ממשתמשי האלכוהול, האלכוהול היה הסם הראשון שניסו, מה שאומר שאלכוהול הוא "סם המעבר" האמיתי – רוב צרכני הסמים התחילו מאלכוהול, לפני שהתנסו בקנאביס או בכל סם אחר.

סם מעבר?

אל-סם- "נחמד בהתחלה, אותו הסוף"
אל-סם- "נחמד בהתחלה, אותו הסוף"

למעשה הפגם העיקרי בתאוריית "סם המעבר" הוא הרעיון לפיו חומרים מסוימים 'מובילים' לחומרים אחרים. התפיסה לפיה התנסות בסם מסוים 'פותחת דלת' לסם הבא פשוט אינה נכונה. העובדה שסם מסויים נלקח לפני סם אחר עדיין לא מצביעה על קשר סיבתי בין שני המקרים. אלכוהול ומריחואנה הם סמים זמינים וזולים בהרבה מקוקאין למשל ולכן מופיעים מוקדם יותר בחייו של משתמש. הפרופסור לסוציולוגיה מרים בוארי, מאוניברסיטת בנטלי, מצביעה על עוני, בעיות נפשיות ולחץ חברתי כגורמים משמעותיים בהרבה המשפיעים על שימוש בסמים. "מריחואנה אינה 'שער' לסם אחר, באותו מובן שלהזמין מתאבן זה לא 'שער' לאכילת ארוחה," נכתב באתר The Atlantic, "אחד מגיע לפני האחר, אבל הסיבה שאתה אוכל את שניהם היא שאתה כבר בתוך המסעדה."

מרק קליימן, מומחה למדיניות מריחואנה מאוניברסיטת קליפורניה, הסביר פעם כי מריחואנה מתפקדת כ'סם מעבר' מאחר והיא פותחת לילדים פתח להתנהגות לא חוקית. "זה יכול להוביל לסמים אסורים, מאחר וזה גורם להם להכיר אנשים שמוכרים סמים אסורים, שעשויים למכור להם דברים חוץ ממריחואנה," אמר. תומכי הלגליזציה מסבירים כי זוהי עוד סיבה שקנייה ומכירה של קנאביס לא צריכות להיות מחוץ לחוק.

יתרה מכך, מחקר חדש שנערך על ידי המדענית שלפני 40 שנה טבעה את הביטוי 'סם מעבר', מראה כי מבחינה ביולוגית ניקוטין הוא החזק ביותר כטריגר להתמכרות לסמים אחרים. עכברים שניתן להם ניקוטין ולאחר מכן קוקאין, הראו התמכרות חזקה יותר לקוקאין מעכברים להם לא ניתן ניקוטין.

ראו עוד:
מחקר: אלכוהול הוא 'סם מעבר', לא מריחואנה
צפו: האם מריחואנה מובילה לסמים קשים?
מחקר חדש: קנאביס לגמילה מסמים קשים
האם מריחואנה מובילה לשימוש בסמים קשים (סם שער / סם מעבר)?

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט