מגלגל...

ככה לא עושים לגליזציה

אירוע ‘ליל הבאנגים’ שנערך אמש בירושלים העלה התנגדויות בקרב חלק מהתומכים בלגליזציה. “אנחנו צריכים לגליזציה של מריחואנה ולא של סטלנים,” אומר קרן טליאס, שחושב שההפגנה גרמה ליותר נזק מתועלת.

מאת: קרן טליאס

אתמול הגיעה לשיאה המערכה הנוכחית למען לגליזציית המריחואנה בישראל, כאשר 3,000 פעילים התכנסו בגן הורדים ובגן סאקר בירושלים למה שכונה “ליל הבאנגים הגדול”.

קרן טליאס
קרן טליאס

מטרת ההפגנה (שתוכננה ופורסמה כבר מאז ינואר) הייתה לרכז אלפי אנשים שיעשנו מריחואנה ביחד כדי שהמשטרה תגיע למצב שאין בידה מספיק כוח אדם לעצור את כולם, דבר אשר לדעת הפעילים יתרום לקידום הלגליזציה.

אירוע הפייסבוק שאורגן ע”י 5 פעילים תואר בדף האירוע כך:

בליל ה-20 באפריל (בין שבת לראשון), נתקבץ כל מעשני הבאנגים, הג’וינטים, מכשירי האידוי וצורכי קנאביס באכילה – לפסטיבל עישון בלתי חוקי בעליל שאומר דבר אחד: צאו לנו מהגוף! האיסור והיובש יכולים להיגמר ברגע, בואו להיות חלק מההיסטוריה. אין באירוע הזה שום כוונת התרסה או הפרת חוק, זה החוק שרואה את זה ככה ולא אנחנו. אנחנו באים לעשן קנאביס, כי זה מה שאנחנו עושים. ואם למדינה יש בעיה עם עישון קנאביס היא מוזמנת להתחיל לעצור אותנו בזה אחר זה, וככל שיבואו יותר אמיצים הסיכויים למעצרים יורדים…

כששאלתי בדף האירוע איך בדיוק עבירה מאסיבית על החוק והתנגחות אלימה עם שוטרים (שפעלו בצורה די שפלה ואפילו לא העמידו אמבולנס לטובת המפגינים שהם עצמם פוצצו מכות) אמורה לתרום לקידום המטרה הנעלה, התשובה הנפוצה הייתה שהדרך היחידה שנותרה זה למחות ולהילחם עד שלא תהיה ברירה אלא לוותר ולאפשר לנו לעשן.”

כלומר, האנשים המשתתפים באירוע חושבים שמי שמנהל את המלחמה נגדם אלו השוטרים, ושאם רק נציק להם מספיק, בשלב מסויים יימאס להם להגיע להפגנות ולהרביץ למפגינים והם ייאשרו לנו לעשן בצורה חוקית.

דרך ארץ קדמה לתורה

ישנן הרבה סיבות להפוך את השימוש בצמח המריחואנה לחוקי: מיסוי אשר יכול להכניס מיליוני דולרים לקופת המדינה (ע”ע מדינת קולורדו אשר הכניסה לקופתה 3.5 מיליון דולר ממיסים בחודש הראשון לאחר הפיכת המריחואנה לחוקית), הרחקת בני נוער אשר רוצים לעשן מריחואנה מסוחרי סמים כבדים, שימושים רפואיים להם אין שני בעולם הצומח והחי, שימושים תעשייתים אשר יכולים להכניס כסף רב לתעשייה המקומית, עידוד ענף החקלאות המקומי, וכל זאת עוד לפני שניכנס לשאלות פוליטיות/פילוסופיות כמו “האם תפקידה או זכותה של הממשלה לקבוע מה האזרחים שותים/אוכלים/מעשנים”.

מה תורם ללגליזציה
מה תורם ללגליזציה? לחצו להגדלה

עם זאת, הפגנה זו והלך הרוח בפורומים למען לגליזציה בארץ, כמעט ומתעלמים מכל הסיבות הללו ומתעקשים לצעוק בפני כל מי שמוכן לשמוע (וגם בפני מי שלא), שהסיבה שמריחואנה צריכה להיות חוקית היא שכולם מעשנים (אפילו סלבס וחברי כנסת!).

צר לי אבל זוהי סיבה מטומטמת למדי. אם סיבה זו הייתה לגיטימית, אז גם נהיגה במהירות מופרזת צריכה להיות חוקית, כמו נהיגה בשכרות, הורדת תוכן באינטרנט, זנות ואלימות במשחקי כדורגל.

יותר נזק מתועלת

אומנם הרבה יותר קל לצאת לרחובות עם ג’וינטים ובאנגים, ללכת מכות עם שוטרים, לצעוק “יאללה בלאגן” ולהרגיש כמו בילי הנער הנלחם ברשויות, אך כל מה שהתנהלות זו משיגה הוא שהמשוכנעים נשארים משוכנעים והאנשים שבאמת צריך לשכנע, רק נהיים יותר בטוחים שמעשנים הם עבריינים מופרעים שכל מה שמעניין אותם זה סאטלה.

הדרך היחידה להשיג לגליזציה של צמח הקנאביס בארץ, היא להבין את הגורמים האמיתיים (הכלכליים ברובם) לאיסור החוקי, והבנה כלכלית של איך שימוש במריחואנה יכול להכניס יותר כסף מאשר הלוביסטים של “טבע” או כל גוף אחר שמתנגד ללגליזציה ופועל כנגדה (כן כן, תיאוריות קונספירציה בלה בלה בלה, יש למישהו ספק באמת?).

אני מאד מעריך אנשים שפעילים למען מטרות בהן הם מאמינים ואני בטוח שהאנשים שהגיעו ואירגנו את ההפגנה אתמול פעלו למען העקרונות שלהם. אני מאד מעריך אותם על זה. אך לצערי הרב האנשים העיקריים הפעילים למען הלגליזציה בישראל בימינו עושים הרבה יותר נזק מאשר תועלת במאבק ומספקים תחמושת רבה לדמגוגים אשר רק מחפשים הזדמנות להראות לכולם שאנשים שמעשנים מריחואנה הם סטלנים ותו לא.

אולי הגיע הזמן להסתכל קצת מה נעשה במדינות אחרות, מה הצליח ובעיקר… מה לא.

מה דעתכם? האם ליל הבאנגים תרם או הזיק למאבק ללגליזציה?
[socialpoll id=”2197649″]

רוצים לכתוב טור למדור ‘דעות’? צרו קשר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר