כך קפה משנה את השפעת הקנאביס

מחקר מראה כי השפעת הקפאין בקפה מחזקת ומאריכה את השפעת הקנאביס במינונים מסויימים, אך גם יכולה לקצר את השפעתו במינונים גבוהים. ייתכן עוד כי צריכת קנאביס עלולה לעודד התמכרות לקפה.

בעבר פורסם כי צריכת מנגו במקביל לצריכת קנאביס, מגבירה וגם מאריכה את השפעת הקנאביס. כעת, מחקר שנערך באוניברסיטת אוהיו ופורסם בירחון למדעי המוח ('Journal of Neuroscience'), בדק את הקשר בין השפעותיהם של הקנאביס והקפה.

המחקר נערך בראשותה של ד"ר זוזאנה ג'סטינובה (Zuzana Justinová) ונעשה תחת פיקוח של חוקרים נוספים מהרשות האמריקנית לבקרה על סמים (NIDA). במחקר נבדק כאמור הקשר בין השפעתו הביו-כימית של ה-THC, הרכיב הפסיכואקטיבי בקנאביס, להשפעתהחומר הפעיל בקפה – קפאין.

יותר קפה – יותר קנאביס

קפה נחשב לאחת השיטות המוכרות להתמודדות עם "מנת יתר" של קנאביס, ובהתאם לכך, הנחת הבסיס של החוקרים הייתה כי ההשפעות של ה-THC והקפאין פועלות על אזורים דומים במוח.

המחקר עצמו נערך על קופי מעבדה ולא על בני אדם, עקב חוסר באישורים פדרליים למחקר שכזה. לקופים שנבדקו ניתנה גישה חופשית ל-THC בצריכה עצמית, והוזרק להם כימיקל מחקרי הזהה במבנהו לקפאין. הכימיקל הוזרק בכמויות משתנות כדי לדמות צריכת קפה קלה, בינונית וכבדה, ולבדוק את השפעתו על הצורך או אי הצורך של הקופים במנות נספות של THC.

התמכרות לקפה
צריכה משולבת של קנאביס וקפה עלולה לעודד התמכרות לקפה

תוצאות המחקר מראות כי השינוי שיכול הקפאין לגרום להשפעת ה-THC הוא דו צדדי: מחד, מנות קטנות של קפאין יכולות להאריך את השפעת הקנאביס ולגרום לירידה בכמות הנצרכת, אך מאידך מנות גדולות של קפה יגרמו לעלייה בצריכת הקנאביס ולירידה בהשפעה.

ההיגיון מאחורי המסקנות הוא שככל שיותר קולטנים עצביים נחסמים עקב השפעת הקפאין, הקופים נזקקו לכמות גדולה יותר של THC כדי להגיע לאותה השפעה ולשמור עליה לאורך אותו הזמן. לעומת זאת, המנות הקטנות גרמו לקופים להעדיף לצרוך THC לעיתים רחוקות יותר, כלומר השפעתו עליהם נמשכה זמן רב יותר.

מלבד הארכת וקיצור השפעת ה-THC, בין השניים קיים ככל הנראה קשר נוסף: במחקר קודם שבדק את הקשר בין צריכת קפאין לבין השפעות שליליות שגורם קנאביס לזיכרון, נמצא כי הקפאין מחריף השפעות שליליות אלו ואף מעלה את סיכויי ההתמכרות הפסיכולוגית לקנאביס. מחקר אחר שנערך ברומא הראה כי דווקא צריכת קנאביס בזמן שתיית קפה עלולה להעלות את סיכויי ההתמכרות לקפה.

ראו עוד:
מתכון להכנת קפה קנאביס חזק
קפסולות קפה-קנאביס למכונת קפה
סדרת איורים: המוח שלכם על קנאביס, יין וקפה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט