מגלגל...
x

כך יוכלו 700,000 ישראלים לצרוך קנאביס חוקי עוד לפני לגליזציה

מנכ"ל חברת "בזלת" דורש להרחיב את רשימת המחלות המזכות ברישיון קנאביס רפואי, להגדיר את הקנאביס כטיפול "קו ראשון" ולתת אפשרות לרופאי משפחה לנפק מרשמים. "מדובר בפעולות שלא יובילו להתנגדות פוליטית וכך 700,000 יוכלו להנות מקנאביס עוד לפני הלגליזציה," הוא אומר

במהלך השנה האחרונה נרשם זינוק של כ-70% במספר המטופלים המחזיקים ברשיון קנאביס רפואי בגין סעיף שמוגדר על ידי משרד הבריאות “אחר“, כלומר לא בגין אחת מ-11 המחלות (“התוויות”) שהוכרו באופן רשמי ככאלו שמזכות ברישיון.

בתשובה לפניית מגזין קנאביס משרד הבריאות סירב בחודש שעבר לחשוף את הרשימה של אותן מחלות “נסתרות” שבגינן קיבלו עד כה כ-15,000 מתוך כ-100,000 המטופלים בישראל את רשיון השימוש בקנאביס שלהם, אך ידוע מדוחות מן העבר כי מדובר במחלות כגון אלצהיימר, דמנציה, פיברומיאלגיה, אנדומטריוזיס, דיכאון, אסטמה, אנורקסיה, דלקת פרקים ועוד.

במכתב ששלח השבוע מנכ”ל חברת הקנאביס בזלת פארמה, מאיר אריאל, אל חברי הכנסת שרן השכל (תקווה חדשה), רם שפע (העבודה) ויואב קיש (הליכוד), הוא דורש להרחיב לאלתר את רשימת ההתוויות וכך לאפשר לכ-700,000 ישראלים שסובלים מהמחלות הנ”ל לקבל רישיון לשימוש עצמי בקנאביס.

מאיר אריאל, מנכ"ל "בזלת"
“700,000 יוכלו להנות מסגולות הקנאביס עוד לפני הלגליזציה” – מאיר אריאל, מנכ”ל בזלת פארמה

לטענת אריאל, בניגוד ללגליזציה או אי הפללה, שהינם מהלכים שדורשים השגת רוב פוליטי ושבחודשים האחרונים נראה שהממשלה לא מצליחה להשיגו בגלל התנגדות של מפלגות בקואליציה ובאופוזיציה, ליוזמה שהוא מציע לא תהיה התנגדות מכיוון שהיא עוסקת בקנאביס לטיפול רפואי.

“לאחרונה אנו עדים לשורה של ניסיונות חקיקה העוסקים בשינוי והרחבה של החוק לצרכי שימוש בקנאביס למטרות הנאה,” כתב. “מאמצים אלו תלויים ביחסי ‘תן וקח’ בין אישים ומפלגות, ובמצב הדברים כיום כאשר כל דבר חקיקה תלוי על חודו של קול, יש כיוונים בהם ההשפעה שלכם תהיה מיידית וחיובית.”

“גם אם עיניכם נשואות ללגליזציה מלאה וחוק מתאים היה כבר עובר בכנסת, הרי בין זה לבין יישום בפועל יעברו עוד כמה שנים, בזמן הזה ישנם חולים אשר לא רואים אותם, והם דורשים מזור לכאבם,” הוסיף.

לדבריו “ישנם כ-14% מטופלים אשר מקבלים את הרישיון/מרשם בקטגוריה שאינה מוגדרת אלא תחת השם ‘אחר’, כלומר מאחור, בהיחבא. היק”ר אינו מפרסם אילו התוויות הוא מאשר בקטגוריה זו, ולמעשה מסתתרות תחת הגדרה זו מחלות כגון אלצהיימר, דמנציה, פיברומיאלגיה, אנדומטריוזיס, ועוד.”

“אם מאחדים את המספרים של חולים בישראל תחת ההתוויות ‘הנסתרות’ אשר צוינו למעלה, המשמעות היא כי לפחות עוד 700 אלף בני אדם יכולים להנות מסגולות הקנאביס – אילו רק המחלה שלהם תוכר באופן רשמי ככזו שניתן לקבל בגינה קנאביס מבלי להסתתר,” הוסיף.

במקביל הוא קורא לח”כים לקדם את היוזמה של ועדת האופיואידים שנחשפה גם היא לאחרונה במגזין קנאביס, לפיה הקנאביס יוגדר כ”טיפול “קו ראשון” במקום “קו אחרון” כמו היום. כלומר, שרופאים, שהיום לא רשאים לרשום קנאביס מבלי שרשמו קודם טיפול בחומרים נרקוטיים קשים (“תרופות”), כן יוכלו לעשות זאת.

“הדרישה הקשיחה לנסות תרופות קונבנציונליות במשך לפחות כשנה לפני זכאות לקנאביס במחלות שונות מכבידה מאד, ולמעשה הינה חסם משמעותי לכולם,” הסביר.

יוזמה נוספת שהוא מבקש לקדם היא לשכנע את התאחדות הרופאים (הר”י) ואת קופות החולים לאפשר ליותר רופאים לרשום מרשמים לקנאביס רפואי. “יש לאפשר לרופאי משפחה או מומחים שאינם מוסמכים על ידי היק”ר, לרשום קנאביס ולכל הפחות להאריך מרשמים בעצמם.”

כאמור בניגוד להתנגדות שישנה מצד חלק מהגורמי בכנסת ללגליזציה, לדבריו “כאן מדובר בפעולה שלא תוביל להתנגדות פוליטית ובכך תרחיבו את מעגל הזכאים לקנאביס רפואי בישראל”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר