“כדי להשמיד חממת קנאביס אני צריך 100 שוטרים”

מפקד מחוז דרום של המשטרה ניצב פרץ עמר הציג את אחד האתגרים עמם המשטרה מתמודדת באזור בדרום: רשת שדות הקנאביס הפיראטיים שמנהלים הבדואים בפזורה. לדבריו כדי להשמיד שדה אחד הוא זקוק לכמאה שוטרים

הועדה לביטחון פנים של הכנסת בראשות ח”כ מירב בן ארי קיימה הבוקר דיון בסוגיית הפשיעה במחוז דרום, בעיקר באזורי הפזורה הבדואית, ובחיזוק הביטחון האישי של תושבי הדרום שנחשב לנמוך ביותר מבין כל המחוזות בארץ.

למרות שהדיון עסק בעיקר בנושאי אלימות, סחיטה באיומים (“פרוטקשן”), עבירות נשק, התפרעות בכבישים, הצתות, אמל”ח והטרדה מינית, נרשמה בין הדברים גם התייחסות לנושא הקנאביס.

מפקד מחוז דרום של המשטרה, ניצב פרץ עמר, טען בדיון בין השאר כי אחד האתגרים של המשטרה במחוז דרום הוא גידולי הקנאביס הלא-חוקיים של תושבי הפזורה בשטחים נרחבים בנגב כולל בשטחי אש של צה”ל.

לדברי ניצב עמר “כדי להשמיד חממה של קנאביס אני צריך כמאה שוטרים שיצאו לשטח יאבטחו את המקום, יאטחו את הטרקטור שמשמיד, ובקצה של זה אין איזה תיק גלוי שהבאנו חשוד ואנחנו יכולים להעמיד אותו לדין”.

“אנחנו מוצאים כמויות מטורפות של סמים שאנחנו נאלצים להשמיד אותם ללא עבריין בקצה כי הגידול שלהם ושיטת הפעילות שלהם היא שונה ממרכז הארץ ומקומות אחרים,” הוסיף.

ניצב עמר לא אמר זאת במפורש אך ניתן להעריך שהתכוון להבדל בין תופעת הגידול של קנאביס במרכז וצפון הארץ המתבצע בעיקר בדירות ובניינים על ידי תושבי ישראל היהודים, לבין אותה תופעה בדרום המתבצעת בשטחים פתוחים על ידי תושבי הפזורה.

בניגוד לדירות, עליהן ניתן לפשוט בהפתעה ללא ידיעת הנוכחים במקום, חוות הגידול בנגב שוכנות כאמור בשטחים פתוחים מהם ניתן בקלות לזהות כוחות משטרה שמתקרבים וכן לקבל מידע מוקדם מתצפיתנים שנמצאים בדרך.

תופעת גידולי הקנאביס בשדות מוסווים בנגב נמשכת מזה שנים ארוכות ומהווה על פי הערכות יותר מ-50% מהמקור של שוק הקנאביס הלא חוקי בישראל.

מגדלים בדואים שעוסקים בענף העידו בעבר לא פעם כי מדובר במקור מימון משמעותי עבורם שמניב להם סכומי כסף גדולים.

בשבוע שעבר נרשם מקרה חריג יחסית במסגרתו צולמו מטיילים שסיירו במקום, זיהו שדה קנאביס בשלבים מתקדמים של הגידול וניצלו את ההזדמנות כדי לקחת עמם כמה שתילים הביתה.

נציג הפזורה הבדואית בכנסת, יו”ר מפלגת רע”מ ח”כ מנסור עבאס, ידוע בהתנגדותו להסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל ואף הוביל להפלת הצעות חוק בנושא. בכך יש שטוענים שהוא “מגן” למעשה על המשך הפעילות הרווחית הזו של בוחריו.

נושא שדות הקנאביס של הבדואים בנגב עלה גם כחלק מקמפיין הבחירות של מפלגת “ימינה”. שרת הפנים דהיום, איילת שקד, סיירה בין שדות קנאביס מוסווים שכאלה והבטיחה שכאשר הם יבחרו לתפקיד הם ידאגו שהתופעה תמוגר.

לאחרונה הגיעה תלונה מפתיעה בכיוון ההפוך דווקא ממי שמזוהים במיוחד עם גידולי קנאביס לא חוקיים בנגב: תושבי הישוב הבדואי רח’מה בנגב טענו שהחלטת עיריית ירוחם להקים מתחם לגידול קנאביס רפואי בקרבת הישוב שלהם תגרום להם נזק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר