טוען...

כדי להילחם בסמים: אמסטרדם מתירה 5 כדורי אקסטזי לאדם

עיריית אמסטרדם מתכתבת עם תרבות הצעירים ומודיעה כי מתירה החזקה של עד 5 כדורי אקסטזי לאדם – זאת לכבוד אירוע המוזיקה והריקודים השנתי בעיר שנפתח אמש ובמטרה למגר סם מסוכן הנפוץ ברחובות העיר. “אנשים שמרגישים לא טוב יוכלו לקבל עזרה ללא חשש מאישומים פליליים,” נמסר מהעירייה.

סם המסיבות הנפוץ ביותר בישראל, באירופה כולה ובעיקר במדינות כמו אמסטרדם הנחשבות למוקדי תיירות לצעירים, הוא אקסטזי. האקסטזי, שהחומר הפעיל בו הוא MDMA, גורם לנוטל אותו להרגיש קליל, חופשי ומאושר, מלא אנרגיה, שלווה וחיוניות, אהבה לעצמי ולזולת, והנאה יוצאת דופן מצלילים ואורות.

האקסטזי נחשב למקובל יחסית בהולנד כולה – ואף מותר להחזקה בכמות של עד כדור אחד לאדם – אך כעת, לקראת אירוע ADE, פסטיבל המוזיקה והריקודים המפורסם של אמסטרדם שייערך החל מאמש ובמשך שבוע שלם בכ-200 מוקדים שונים, נוקטת עיריית אמסטרדם בגישה מתירנית עוד יותר.

5 כדורי אקסטזי לאדם

בזמן שנציגי הרשות למלחמה בסמים בישראל ממשיכים לטעון בתוקף ובאופן קבוע שבאמסטרדם מתכוונים לסגור את הקופישופס וחנויות הקנאביס החצי-חוקיות, שם דווקא הולכים ונהיים ליברלים ומתירנים יותר בכל הנוגע לשימוש בסמים – ומתירים לראשונה החזקה של עד 5 כדורי אקסטזי לאדם – זאת לשבוע אחד ובמטרה לאפשר לחוגגים שלא לחשוש מלקבל עזרה וטיפול במידה וקורה משהו.

אקסטזי מזוייף מסוכן
אמסטרדם מתירה 5 כדורי אקסטזי – כדי להילחם באקסטזי מזוייף ומסוכן המסתובב ברחובות

ההחלטה על התרת השימוש הנרחב בחומר באה דווקא כחלק מהמלחמה בסמים של עיריית אמסטרדם. על פי הדיווח, בשבועות האחרונים נפוץ בעיר סם מסוכן חדש ובלתי מפוקח שנמכר כאקסטזי אך בעל השפעה חזקה הרבה יותר ומסוכנת.

על פי הודעת העירייה, כל 300 אלף האנשים הצפויים להגיע לפסטיבל יורשו להחזיק עד 5 כדורי אקסטזי לשימוש עצמי – שהם 4 כדורים יותר מהמותר בדרך כלל כמובן – זאת במטרה לאפשר לציבור הרחב לחגוג. בכדי להתמודד עם תופעות שעלולות לקרות בעקבות שימוש בחומרים מזוייפים או במנות יתר, עוזרת העירייה לאלו הזקוקים לטיפול או הכוונה.

“שהזקוקים לעזרה לא יחששו מהפללה”

“אנו לוקחים את הצעדים הנדרשים כדי לשמור על בטחונם של המשתתפים באירוע,” מסרה העירייה, “אנשים שמרגישים לא טוב יוכלו לקבל עזרה רפואית ללא חשש מאישומים פליליים. מרכזי הסמים יאריכו את שעות הפעילות שלהם ויקימו נקודות בעיר אליהם יוכלו להגיע אנשים שרוצים לבדוק את הסמים שלהם כדי לוודא שלא מדובר בזיוף.”

“זה מאוד מוזר שאנחנו כל כך נדיבים כאן באמסטרדם מבחינת המדיניות הזו,” אומר יו”ר מפלגת VVD באמסטרדם המתנגד להחלטה. “אני חושב שחמישה כדורים זה יותר מדי לאדם אחד. אפשר להסתפק באחד בלבד גם”. מנגד ישנם את חברי מפלגת D66 הפועלת בתוקף לאי הפללת צרכני הסמים במדינה, שבתחילת הקיץ דווחו על ‘חנות אקסטזי’ ראשונה שפתחו בעיר כחלק מקמפיין הסברה בנוגע לאי הפללת צרכני הסמים, התומכים בהחלטה כמובן.

אקסטזי רפואי?

על אף הסטיגמה כנגד האקסטזי, למעשה לא מדובר כלל ב’סם מסוכן’ (אלא כמובן על פי פקודת הסמים). הוא עלול לגרום להתייבשות ועל כן צריך להקפיד לשתות, ואם נלקחת מנת יתר בוודאי יהיה צורך גם להגיע לבית חולים ולקבל טיפול, אך האמת היא שמעטים המקרים של נזקים ארוכי טווח או פציעות כתוצאה משימוש בחומר. הוא זול מאוד יחסית ועל כן נפוץ מאוד בשימוש. הוא אינו נחשב לממכר ובשנים האחרונות הוא אף ניתן כטיפול ונמצא יעיל מאוד בהתמודדות עם בעיות פוסט טראומה והלם קרב.

אמסטרדם הליברלית, בה תרבות המסיבות משתלבת עם האקסטזי היטב, היא כנראה אחת המובילות בתחופש השימוש בסמים, וכן בתחום הטיפול והסדרת שימוש זה. כך גם התנהלות העירייה בכל הנוגע לשימוש בקוקאין בלתי חוקי למשל, אותו הממשלה ממגרת באמצעות אזהרות אינטילגנטיות ולא בעזרת אלימות ורדיפה, וכך גם בנוגע לשאר סוגי הסמים. בעקבות ההחלט התקדימית, סביר שבעתיד לא יוכלו נציגי האכיפה בעיר להגיש אישומים כנגד החזקת אקסטזי בכמויות קטנות, שכן העירייה עצמה כבר התירה זאת אחת.

https://www.youtube.com/watch?v=HGcGyBorbcs

ראו עוד:
“מה יש בשקית שלי” – בודקים סמים במסיבות טבע
המשטרה מצאה שיטה לתפוס מגדלי קנאביס
איזי ג’ט מציגה: טיסות לאמסטרדם ב-47 יורו בלבד
המדריך המלא לסטלן באמסטרדם

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר