הקנאביס הרפואי בישראל יקר ב-40% יותר מהקנאביס החוקי בקנדה וארה”ב

עד לאחרונה מחיר הקנאביס החוקי (הרפואי) בישראל היה מהנמוכים בעולם, אם לא הנמוך שבהם. בשנתיים האחרונות צנח המחיר הממוצע של קנאביס חוקי בקנדה ובארצות הברית, וכיום הוא לרוב נמוך יותר מאשר בישראל

המחיר הממוצע של קנאביס בשוק הפנאי החוקי בקנדה עומד כיום על 5.55 דולר קנדי לגרם (14.8 ש”ח), כך לפי נתונים שפורסמו בדו”ח חדש של חברת הייעוץ הכלכלי האמריקאית קנטור (Cantor) שעותק ממנו הגיע לידי מגזין קנאביס.

משמעותו של נתון זה היא שמחיר הקנאביס החוקי בקנדה נמוך בממוצע ב-40% ממחירי הקנאביס הרפואי בישראל, שעומדים כיום על כ-24.5 ש”ח לגרם בממוצע.

עובדה זו מסמלת שינוי משמעותי שכן עד לאחרונה הקנאביס החוקי בקנדה היה יקר בהרבה. למעשה, המחיר הממוצע לגרם של תפרחת קנאביס בשוק הפנאי בקנדה ירד בכמעט חצי (45.4%) בין השנים 2019 ל-2022, מ-27.1 ש”ח לגרם בשנת 2019 ל-14.8 ש”ח לגרם בשנת 2022.

הירידה במחיר הממוצע (בשקלים) לגרם קנאביס בשוק הפנאי בקנדה בין השנים 2019 ל-2022
הירידה במחיר הממוצע (בשקלים) לגרם קנאביס בשוק הפנאי בקנדה בין השנים 2019 ל-2022

לא רק בקנדה מחירי הקנאביס זולים כיום בממוצע לעומת ישראל. לפי הדו”ח, גם המחיר לגרם במדינות הלגליזציה הותיקות בארה”ב כמו קולורדו, וושינגטון ואורגון, עומד כיום על ממוצע של כ-14.5 ש”ח, דומה למחיר בקנדה.

לעומת זאת, במדינות קליפורניה ומסצ’וסטס, מיסוי גבוה ורגולציה הדוקה מדי על השוק החוקי, יצרו בעיה ידועה של מחירים גבוהים יחסית. המחיר הממוצע לגרם בשוק הפנאי בקליפורניה עומד על 24.8 ש”ח, דומה למחיר הקנאביס הרפואי בישראל, והמחיר לגרם בשוק הפנאי במסצ’וסטס עומד על 37.8 ש”ח.

מחיר ממוצע (בשקלים) לגרם קנאביס בשוק החוקי בשנת 2022, לפי מדינה
מחיר ממוצע (בשקלים) לגרם קנאביס בשוק החוקי בשנת 2022, לפי מדינה

בעבר, כאשר הקנאביס בקנדה היה יקר יותר, עלו טענות מצד חברות קנאביס ישראליות המתנגדות לייבוא סחורה מקנדה לישראל, לפיהן חברות הקנאביס הקנדיות ‘שומרות’ את הקנאביס האיכותי ביותר שלהן לשוק הקנדי, או הגרמני, שבהם הן יכולות למכור אותו במחיר גבוה יותר מאשר בישראל. בעקבות זאת, נטען, הקנאביס שנמכר לייצוא לישראל הוא הקנאביס הפחות איכותי של היצרניות הקנדיות.

אם הטענות הללו לגבי הייצוא הקנדי היו נכונות, הרי שכעת, בעקבות הירידה החדה במחיר הקנאביס בקנדה בשנים האחרונות (עליה הצהיר באופן מפורש גם מנכ”ל חברת קרונוס הקנדית בריאיון מיוחד למגזין קנאביס לאחרונה), הייצוא לישראל עשוי להפוך דווקא לאופציה הרבה יותר משתלמת לחברות הקנדיות, שיכולות למכור את הסחורה שלהן בישראל במחיר יותר גבוה ולהרוויח עליה יותר מאשר בקנדה. ניתן לתהות האם השינוי הזה יוביל גם לעלייה באיכות הקנאביס הקנדי שמיובא לישראל.

עוד עולה מהדו”ח של חברת קנטור כי מכירות הקנאביס למטרות פנאי בקנדה עלו ב-22% בשנה האחרונה, דבר שמסמל עלייה גדולה יותר מזו שתועדה בכל מדינות ארה”ב למעט מישיגן, בה המכירות עלו ב-31%. מומחים משערים כי העלייה במכירות בקנדה נגרמה בזכות עלייה חדה במספר החנויות וירידה במחיר הממוצע לגרם. ההערכות הן כי קנדה תסיים את שנת 2022 עם גידול של 18% במכירות הפנאי לעומת שנת 2021.

העלייה הזאת במכירות הקנאביס החוקיות בקנדה מתרחשת במקביל לירידה במכירות הקנאביס הבלתי חוקיות במדינה – כך לפי הערכות רשמיות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של ממשלת קנדה.

בעבר, הקנאביס החוקי בקנדה היה יקר יותר מזה שנמכר בשוק השחור, מה שגרם להרבה צרכנים להמשיך לקנות את הקנאביס שלהם באופן בלתי חוקי למרות חוקי הלגליזציה והחנויות החוקיות שנפתחו בשנת 2018. כאשר המחיר הממוצע לגרם בשוק החוקי בקנדה החל לרדת בסוף 2018, הדבר הוביל למעבר של צרכנים מהשוק השחור לשוק החוקי, מה שהתבטא בעלייה בהיקף המכירות של השוק החוקי על חשבון היקף המכירות (המוערך) של השוק השחור, כפי שניתן לראות בגרף שלהלן.

היקף המכירות המוערך בשוק הקנאביס הבלתי חוקי בקנדה (בכחול) בהשוואה להיקף המכירות בשוק החוקי (מקור: הלשכה הסטטיסטית של ממשלת קנדה, 2021)
היקף המכירות המוערך בשוק הקנאביס הבלתי חוקי בקנדה (בכחול) בהשוואה להיקף המכירות בשוק החוקי (מקור: הלשכה הסטטיסטית של ממשלת קנדה, 2021)

ההוצאה השנתית הממוצעת של תושב בקנדה על קנאביס למטרות פנאי עומדת על כ-87 דולר אמריקאי, נמוכה משמעותית מההוצאה השנתית של תושבים במדינות ארה”ב כמו קולורדו (312 דולר), אורגון (240 דולר), וושינגטון (170 דולר) וקליפורניה (130 דולר), מה שמציע כי לשוק הקנדי עדיין יש פוטנציאל להמשיך לגדול, כך על פי הדו”ח.

העלייה במספר חנויות הקנאביס למטרות פנאי בקנדה נחשבת כאמור לאחד הגורמים החשובים שמניעים את גידול המכירות במדינה. מספר חנויות הקנאביס למטרות פנאי בקנדה הוכפל ביותר מפי 2 בשנה האחרונה, מ-1,537 חנויות בפברואר 2021, ל-3,285 חנויות נכון ליוני 2022, עם מעל 400 חנויות חדשות שנפתחו רק ב-3 החודשים האחרונים.

כיום יש בקנדה 67 חנויות קנאביס על כל מיליון תושבים, יחס חנויות-לתושבים גבוה יותר מאשר בכל מדינות ארה”ב למעט קולורדו (130 חנויות למיליון תושבים), ואורגון (171 חנויות למיליון תושבים). ריבוי חנויות הקנאביס בקנדה גורם לכך שהרווח השנתי הממוצע של חנות הוא יחסית נמוך, ועומד על כמיליון דולר.

הגידול במספר חנויות הקנאביס למטרות פנאי בקנדה בין השנים 2020 ל-2022
הגידול במספר חנויות הקנאביס למטרות פנאי בקנדה בין השנים 2020 ל-2022

בשנה האחרונה חברות הקנאביס הקטנות בקנדה הגדילו משמעותית את נתח השוק שלהן על חשבון החברות הגדולות. הן עשו זאת בעיקר על ידי מכירת קנאביס איכותי יותר ובמחירים נמוכים יותר מאלו של החברות הגדולות.

מתוך כל חברות הקנאביס הגדולות בקנדה, החברה היחידה שהמכירות שלה גדלו בשנה האחרונה הייתה אורגניגרם (Organigram), כאשר כל שאר החברות הגדולות חוו ירידה במכירות.

נתח השוק בו מחזיקות 10 חברות הקנאביס הגדולות ביותר בקנדה ירד מ-68% מהשוק בינואר 2021 ל-55% במאי 2022. החברות הגדולות ביותר בקנדה כיום הן הקסו (HEXO) שמחזיקה ב-9.8% מהשוק הקנדי, אורגניגרם (Organigram) שמחזיקה ב-7.9% מהשוק, טילריי (Tilray) שמחזיקה ב-7.7% מהשוק, וקנופי (Canopy Growth) שמחזיקה ב-6.7% מהשוק.

הירידה במכירות של החברות הגדולות בשוק הקנדי גרמה לרובן לאבד מהשווי המוערך שלהן, אך פוטנציאל הרווח הגדול שלהן בייצוא למדינות אחרות, שצפוי להמשיך לגדול ככל שעוד מדינות יחלו לייבא קנאביס מקנדה, ממשיך למשוך משקיעים שמאמינים שההכנסות מהייצוא יגברו על ההפסדים מהירידה במכירות המקומיות בקנדה. חלק גדול מהקנאביס שמגדלות היצרניות הגדולות בקנדה מיוצא כבר כיום למדינות אחרות, בין היתר ישראל.

החברה הקנדית שממוקדת יותר מכולן בייצוא למדינות אחרות כיום היא קרונוס (Cronos), ש-46% מהקנאביס שמכרה ברבעון הראשון של 2022 נמכר במדינות אחרות, ורק 54% ממנו נמכר בקנדה. קרונוס הכניסה מהייצוא למדינות אחרות באותו רבעון 14.6 מיליון דולר קנדי (38.7 מיליון ש”ח), נתון שמתקרב להכנסות של החברה ממכירות בקנדה באותו רבעון, שעמד על 17.3 מיליון דולר קנדי (45.9 מיליון ש”ח).

עם זאת, החברה שעשתה הכי הרבה הכנסות מהייצוא למדינות אחרות היא טילריי (Tilray), שלמרות שרק 29% מהקנאביס שלה נמכר לייצוא (בהשוואה ל-46% מהקנאביס של קרונוס), עקפה את קרונוס בהכנסות שלה ממכירות מחוץ לקנדה עם 20.1 מיליון דולר קנדי (53.3 מיליון ש”ח) ברבעון הקודם. חברת אורורה (Aurora), שכמו טילריי מכרה גם היא 29% מהקנאביס שלה לייצוא, הכניסה מהייצוא שלה ברבעון הקודם כ-14.6 מיליון דולר קנדי (38.7 מיליון ש”ח), הכנסה דומה לזו שהניבה קרונוס מהייצוא שלה.

עוד עולה מהדו”ח כי הרוב המוחלט של מכירות הקנאביס של היצרניות הגדולות בשוק הקנדי מתבצעות כיום בשוק הפנאי, כאשר השוק הרפואי מהווה רק אחוז שולי מהמכירות של רוב החברות. יוצאת הדופן היחידה היא חברת אורורה (Aurora), שדווקא מוכרת את רוב הקנאביס שלה בקנדה (69%) לשוק הרפואי.

באופן מעניין, חברת קרונוס (Cronos), שרבים מהמוצרים שלה נמכרים בארץ בשוק הרפואי, לא מכרה כלל קנאביס רפואי בקנדה ברבעון הראשון של 2022, אלא מכרה 100% מהתוצר שלה בשוק הפנאי בלבד. גם חברת הקסו (HEXO) שמוצריה נמכרים בשוק הרפואי בישראל מכרה רק 2% מהקנאביס שלה לשוק הרפואי בקנדה ברבעון האחרון, ואת היתר לשוק הפנאי. חברת קאנופי (Canopy Growth) מכרה 25% מהקנאביס שלה לשוק הרפואי, וחברת טילריי מכרה 14% מהקנאביס שלה לשוק הרפואי.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר