טוען...

יש לך עובש בקנאביס? משרד הבריאות אוסר על בדיקות מעבדה

ראש היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות יובל לנדשפט אוסר על מעבדות פרטיות לבצע בדיקות על קנאביס רפואי של מטופלים החוששים לבריאותם. בעקבות התערבות מגזין קנאביס ייתכן שתיערך בקרוב בדיקה מדגמית בכל זאת.

בעקבות עלייה בדיווחים על הימצאות עובש בקנאביס הרפואי בישראל פנו מטופלים לחברות פרטיות המספקות שירותי בדיקות מעבדה לתוצרת צמחית, אך קיבלו תשובה מפתיעה.

המטופלים פנו בעיקר לשתי חברות (‘בקטוכם’, ‘אמינולאב’) על מנת לבצע בדיקת מעבדה לקנאביס הרפואי שברשותם בכדי לאתר שרידי עובש, חומרי הדברה או שאריות מתכות כבדות.

שתי החברות טענו באזני המטופלים כי אין באפשרותן לבצע את הבדיקות הנ”ל עבורם, זאת מאחר ומשרד הבריאות הורה להן שלא לבצע בדיקות בחומרים המוגדרים בפקודת הסמים ללא היתר מפורש.

לדברי גורם באחת החברות המספקות שירותי מעבדה אין באפשרותם לבדוק כל חומר המופיע בפקודת הסמים ללא אישור מפורש מהיחידה לקנאביס רפואי, כולל לדוגמה חשיש שנרכש ברחוב או שקית המכילה אבקה החשודה כסם.

“היחידים עבורם אנו רשאים לבצע בדיקות מעבדה לקנאביס הן חברות קנאביס רפואי המחזיקות ברישיון עיסוק בתחום מטעם משרד הבריאות,” הסביר בשיחה עם מגזין קנאביס.

כלומר רק חברות המחזיקות ברישיון גידול, ייצור ו/או מחקר קנאביס רשאיות להעביר תוצרת קנאביס לבדיקת מעבדה.

יש לציין שזו אינה הפעם הראשונה בה זה קורה: עוד בשנת 2015 פנה מגזין קנאביס לאותן חברות על מנת לבצע בדיקות מעבדה לקנאביס הרפואי, וכבר אז סירבו במעבדות הפרטיות לאשר זאת.

פנייה למנהל היק”ר יובל לנדשפט, בעל הסמכות לאשר בדיקות אלו, לא העלתה כל תשובה מאז ולאורך 4 שנים כמעט.

עם זאת בעקבות פנייה של מגזין קנאביס השבוע למשרד הבריאות ייתכן ותתאפשר בדיקה מדגמית עבור חלק מהתוצרת, זאת יוודע רק במהלך הימים הקרובים.

במקביל, במידה ולנדשפט לא יאשר בדיקה זו שוב לבסוף, מתכוונים המטופלים לנקוט בהליכים משפטיים על מנת לחייב את משרד הבריאות לאפשר להם בדיקה זו.

לחילופין מתכוונים מטופלים לקחת שקיות קנאביס רפואי עמם לאירופה, שם לבצע בדיקות של השקיות במעבדות פרטיות שאינן מחוייבות לנהלי משרד הבריאות הישראלי.

“אם יתגלה לבסוף שהיק”ר הסתירו בכוונה מידע חשוב כל כך מהמטופלים, ומנעו בכוונת מכוון בדיקה של הקנאביס מחשש לחשיפת הממצאים, הרי שמדובר בסקנדל אמיתי,” אומר שלומי סנדק, מטופל ותיק בקנאביס רפואי.

יש לציין שכפי שחשפנו עוד בשנת 2016, גם אם יוותרו משרד הבריאות ומר לנדשפט על האיסור לבדוק קנאביס רפואי במעבדה, עלויות הבדיקה גבוהות למדי ויכולות להגיע עד אלפי שקלים ועשרות גרמים.

עיקר התלונות מצד המטופלים על איכות התוצרת מגיעה על רקע מעבר מטופלי ‘תיקון עולם’ אל חברת ‘שאיפה לחיים’. מטופלים פרסמו בפורום קנאביס תמונות של קנאביס שקיבלו משאיפה לחיים ובו מה שנראה לכאורה כמו עובש ואיכות ירודה של תוצרת.

בקנדה, בניגוד למדיניות הישראלית, החליט משרד הבריאות לא רק לאפשר אלא אף לעודד את מטופלי הקנאביס הרפואי לקחת את התוצרת שהם מקבלים לבדיקות מעבדה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר