מגלגל...

“ישראל תהפוך לשוק הקנאביס השלישי בגודלו בעולם ב-2027”

על פי חברת מחקר השווקים הבינלאומית EuroMonitor, בשנת 2024 עשויה ישראל לאשר לגליזציה וב-2027 כבר להפוך לשוק הקנאביס החוקי השלישי בגודלו בעולם אחרי ארה"ב וקנדה. החברה מעריכה כי מכירות הקנאביס החוקי בישראל יגיעו לכ-3.4 מיליארד דולר (12.5 מיליארד ש"ח) עד שנה זו

חברת מחקר השווקים הבינלאומית יורומוניטור (EuroMonitor) מעריכה כי שוק הקנאביס החוקי (רפואי ופנאי) בישראל יגיע למכירות של כ-3.4 מיליארד דולר (12.5 מיליארד ש”ח) עד שנת 2027, מה שיהפוך אותו לשוק הקנאביס השלישי בגודלו בעולם. ההערכה מתבססת על ההנחה כי ישראל תאשר לגליזציה מלאה של קנאביס לשימוש פנאי בשנים הקרובות, אפילו עוד ב-2024.

EuroMonitor היא חברה המספקת שירותי מחקר שווקים וייעוץ כלכלי עבור חברות גדולות במשק, והיא נחשבת למובילה בתחומה ומחזיקה במשרדים ב-15 מדינות שונות בעולם. את התחזית לגבי שוק הקנאביס בישראל פרסמה החברה היום (ב’) במסגרת מאמר על “שווקי הקנאביס הגדולים הבאים”, יחד עם תחזיות דומות לגבי שווקי קנאביס מתפתחים במדינות נוספות כמו גרמניה, שוויץ, תאילנד, מקסיקו וצ’ילה.

לתחזיות שפורסמו היום לא צורף הסבר על מה הן מבוססות והנתונים המלאים עליהם מתבססות התחזיות זמינים רק למי שרוכש אותם מהחברה בסכומי כסף נכבדים. בהתאם, לא ניתן לדעת בוודאות על מה בדיוק התחזית של EuroMonitor לשוק הקנאביס הישראל מבוססת, אך מהכתוב במאמר ברור כי היא יוצאת מתוך הנחה שישראל תאשר לגליזציה מלאה של קנאביס לשימוש פנאי, דבר שהיא מעריכה שעשוי לקרות בשנת 2024.

התחזית של חברת מחקר השווקים העולמית EuroMonitor למכירות הקנאביס במדינות שונות בשנת 2027. העמודה הכתומה היא המכירות כיום, והעמודה האפורה היא התחזית עבור 2027
התחזית של חברת מחקר השווקים הבינ”ל EuroMonitor למכירות הקנאביס במדינות שונות בשנת 2027. העמודה הכתומה היא המכירות כיום, והעמודה האפורה היא התחזית עבור 2027

“ישראל היא שוק מעניין שמתאפיין בגישה ליברלית לשימוש בקנאביס, ובמחקר רפואי ומדעי פורץ דרך בתחום,” נכתב בפרסום באתר יורומוניטור היום. “שיעור השימוש בקנאביס במדינה כיום גבוה, וישנו קונצנזוס פוליטי רחב בעד לגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי, שעשויה לקרות כבר בשנת 2024”.

עוד נכתב, “מכירות הקנאביס החוקיות בישראל נמוכות כרגע, אך ישנה סביבה תומכת שתאפשר להן לגדול משמעותית כאשר יאושר שימוש פנאי, והן צפויות להגיע עד לכ-3.4 מיליארד דולר עד שנת 2027, מה שאומר שישראל תעקוף את גרמניה ותהפוך לשוק הקנאביס השלישי בגודלו בעולם”.

את היקף מכירות הקנאביס החוקיות בישראל בשנת 2022 מעריכה יורומוניטור בכ-400 מיליון דולר בשנה (כ-1.5 מיליארד ש”ח), כאשר התחזית של החברה צופה, בהתאם, גידול של פי 7.5 במכירות הקנאביס החוקי בישראל תוך 5 שנים.

כאמור, לא ברור על סמך מה מבוססת התחזית הזאת של EuroMonitor, ועל פניו היא נראית מפתיעה במיוחד ומעוררת תהיות רבות. לא ברור לדוגמא כיצד שוק הקנאביס בישראל צפוי לעבור במכירות את שוק הקנאביס בגרמניה, שקרובה היום יותר מישראל לאשר לגליזציה, ובה חיים פי 8 יותר תושבים מאשר בישראל. למרות זאת, התחזית של החברה עבור גרמניה היא מעט נמוכה יותר מהתחזית עבור ישראל, ומעריכה מכירות של כ-3.1 מיליארד דולר (כ-11.4 מיליארד ש”ח) בשנת 2027 שם.

גם בתאילנד, שנמצאת בימים אלו בתהליך של לגליזציה מלאה, גרים פי 7 יותר תושבים מישראל, וזאת מבלי לכלול את התיירים הרבים שמגיעים לבקר בה. למרות שלתושבים בתאילנד כבר מותר לגדל קנאביס בבית ולצרוך אותו, עדיין אסור למכור קנאביס בתאילנד באופן חוקי, ולא ברור כמה זמן ייקח לממשלה לחוקק חקיקה שתסדיר את כל נושא מכירת הקנאביס בחנויות. זאת אולי הסיבה העיקרית לכך שתחזית המכירות של EuroMonitor עבור ישראל גבוהה יותר מהתחזית שלה עבור תאילנד, אך גם במקרה זה עולות שאלות בעניין.

“הסיטואציה החוקית בתאילנד מעורפלת כרגע ונושא הקנאביס עדיין שנוי במחלוקת מבחינה פוליטית, כך שלא ברור מתי הממשלה תקדם חקיקה שתסדיר את הנושא”, נכתב בדו”ח. למרות זאת, התחזית של EuroMonitor עבור שוק הקנאביס בתאילנד היא עדיין גבוהה מאוד, וצופה מכירות שנתיות של 2.3 מיליארד דולר (כ-8.5 מיליארד ש”ח) עד שנת 2027.

הסבר לפער הזה עשוי להיות בכך שהיקף המכירות בתחזיות השונות של EuroMonitor נמדד בדולרים, ולא בכמות של קנאביס שתימכר, כך שייתכן שבגרמניה ובתאילנד יימכר באמת יותר קנאביס מאשר בישראל אך הוא יימכר שם במחיר זול יותר, וכך סכום הכסף שיתקבל מהמכירות שלו יהיה קטן יותר בהשוואה למכירות בישראל.

לגבי מדינות דרום אמריקה נכתב בדו”ח כי “בצ’ילה הצעת חוק ללגליזציה מלאה של קנאביס נדחתה בשנת 2022, וכעת לא סביר שהיא תתרחש לפני שנת 2026. הצעת חוק ללגליזציה קיבלה אישור ראשוני בקולומביה, אך צריכה לעבור הליך אישור נוסף השנה לפני שתהפוך לחוק. במקסיקו ישנו הליך חקיקה שנראה מבטיח, אך הוא צפוי לקחת זמן רב, ומכירות קנאביס חוקיות למטרות פנאי לא צפויות להתחיל במדינה לפני שנת 2027”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר