ישראלים חושפים: כך נראים החיים לאחר רפורמת הקנאביס הרפואי

בסרטון חדש של "כאן" חושפים 4 ישראלים מטופלי קנאביס רפואי כיצד השפיעה על חייהם רפורמת הקנאביס בבתי המרקחת. עליית מחירים, מחסור חמור וכאבים בלתי נסבלים הם רק חלק מזה.

4 מטופלי קנאביס רפואי חושפים בסרטון של "כאן" כיצד השפיעה עליהם רפורמת הקנאביס הרפואי לרעה: מחסור חמור, עליית מחירים והתמודדות עם כאבים קשים, הם רק חלק מהאתגר.

"רפורמת הקנאביס הרפואי פוגעת בנו" – מטופלים חושפים (מתוך "כאן")

יובל שגיא: אף פעם לא עישנתי קנאביס לפני, גם לא בשביל הפאן. אובחנתי כחולה בסרטן באזור הקיבה והוושט. לא כל קנאביס עוזר לכל תופעה או מחלה. יש אנשים שמייעצים אצל המגדלים, שמתאימים זנים מסויימים. בהסדרה החדשה זה עולה לי פי 5. אני חי היום מביטוח לאומי, לא נעים לי להגיד. פתאום מגיע לך משלוח, אתה מקבל בערך שליש מהמינון בלי שאף אחד מעדכן אותך לפני שזה מה שהולך לקרות. פתאום אתה מקבל מה שיש להם במלאי שזה לא דווקא מה שאני צריך. הם לא עונים לטלפונים אותן חברות, אני מכיר קולגות ואנשים שהולכים לשוק השחור, לכל מיני טלגראס וכאלה, וקונים במחירים יותר נמוכים ממה שמשרד הבריאות מאפשר לקנות. זה אבסורד. זה משפיע על הערות, זה משפיע על הפוקוס. זה מאוד תלוי בזנים ובסוגים אבל כן עליי זה משפיע. כשאין אני לא ישן טוב בלילה, חלק מהילדים שלי נמצאים גם בטיפול פסיכולוגי בעקבות השנה האחרונה וכל מה שחווינו כמשפחה. נפגעי הרפורמה, אני אחד מהם, נאלצים לעשות הרבה דברים שהם לא טובים, אולי אפילו לא חוקיים, כדי להגיע למצב שאנחנו יכולים לטפל בעצמנו ולקבל את מה שאנחנו חושבים שעושה לנו טוב.

אסתי סגל, בת 26: אני לפני שהרופאים המליצו לי לקחת קנאביס לא עישנתי אף פעם, לא ניסיתי. בגיל 17 חליתי בסרטן. כרגע הזן שהייתי לוקחת נכחד. זה קצת משבש אותי את היום-יום שלי. אחת מתופעות הלוואי הקשות של קנאביס זה מאנץ'. כשאין, מנסים פשוט לעשות מדיטציות, ולקחת אדוויל אבל זה לא אותו דבר. אין שום סיבה, אחרת מכסף, שיפסיקו מערכת שעובדת טוב. יש דרכים לא חוקיות, יש חברים שכן מצליחים להסתדר, ואנחנו כן תומכים אחד בשני אז אם מישהו צריך מדי פעם אז נותנים. וגם, הרבה פעמים פשוט אין.

דיתי פרקש: אשה חרדית לרוב לא מעשנת וזה משהו נורא סטיגמטי ובעייתי, אבל לפני חמש שנים חליתי בסרטן צוואר הרחם, שלב 4. אחד הדברים שנפגעים בעקבות כימו והקרנות וכל זה זה הזיכרון והיכולות הקוגנטיביות, אז זה עוזר לי גם בעניין הזה של הריכוז. אני יכולה לקחת בבוקר שאכטה ולשבת לעבוד 3-4 שעות כשאמורים להיות לי כאבים פיזיים ממש חזקים. הייתי משלמת 370 שקל בחודש, הייתי באה ביום קבוע שהיו מסכמים איתי, לוקחת חבילה, כמה דקות, לוקחת הולכת. מה שקורה היום זה שהשבוע התקשרתי ליותר מ-15 בתי מרקחת כדי להשיג את התרופה שלי, ואין. מה שקורה זה שאני ברדיפה, יושבת בבוקר לפעמים שעה, שעה וחצי קודם כל, וגם אז במקום לשלם 370 שילמתי בפעם האחרונה 800 שקל. כל תרופה כשפותחים את הנייר המצורף יש תופעות לוואי ואנחנו לא קוראים אותן כי אנחנו מפחדים, אז שתדעו שתופעות הלוואי של הקנאביס הן פחותות מזה של הרבה תרופות מרשם. מה קורה אם אין? לא כדאי לכם לפגוש אותי, פשוט, זה הכל. יש קבוצות וואטסאפ שאנשים מחליפים זנים כי אם לא קיבלת אינדיקה וקיבלת סאטיבה או ההפך, אז מחליפים.

עינת מלכה, בת 41: מגיל 6 התאמנתי בקראטה וכשנפצעתי הייתי חודשיים לפני אליפות עולם, אז כל מה שקשור לסיגריות, סמים וכזה, זה היה ממני והלאה. נפצעתי בצבא, בגיל 19, נכת צה"ל. הקנאביס עוזר לי להוריד את הכאבים ולשלוט בהם. כבר חודש וחצי לא מצליחה למצוא בכלל את התרופה שלי. אין להשיג את זה, יש מחסור בכל הארץ. כשאין, אני מוצאת את עצמי המון המון נמצאת במיטה, עם כאבים, שאני לא יכולה לצאת ואני פשוט לא יכולה לעשות, לא יכולה לתפקד בתור אמא. היינו קונים ישירות, אתה מגיע לספק שלך, אתה קונה ישירות ממנו. היום אני קונה קנאביס בתיווך, ובגלל זה גם אני משלמת על קנאביס הרבה יותר.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט