ירידה בנתוני הפשיעה האלימה בעקבות חוקי הקנאביס בארה”ב

מחקר חדש בארה”ב מצא כי שיעור הפשיעה האלימה במדינות שהתירו את השימוש בקנאביס רפואי צנח, בעיקר במדינות הגובלות במקסיקו, שייתרו את הצורך בהברחות מריחואנה בלתי חוקיות. בקליפורניה למשל ירד שיעור הפשעים האלימים ב-15%.

התרת השימוש בקנאביס רפואי מובילה לירידה של 13% בממוצע בפשיעה אלימה, כך לפי מחקר חדש שנערך בארה”ב.

על פי המחקר, שכותרתו “האם מריחואנה חוקית פוגעת בארגוני הסחר בסמים של מקסיקו”, חוקי הקנאביס החדשים המתירים את השימוש בקנאביס רפואי באופן חופשי יחסית, הם אלו שהובילו לירידה בפשעים אלימים במדינות ארה”ב הגובלות במקסיקו.

“החוקים מאפשרים לחקלאים מקומיים לגדל מריחואנה, שאחר כך יכולה להימכר לבתי מרקחת, שם היא נמכרת בצורה חוקית,” הסבירה ל’אקונומיסט’ אחת החוקרות, אוולינה גברילובה, כפי שמדווח ‘הארץ’.

“המגדלים הללו נמצאים בתחרות ישירה עם קרטלי הסמים שמבריחים את המריחואנה לתוך ארה”ב,” הוסיפה. “כתוצאה מכך, הקרטלים מקבלים הרבה פחות עסקים”.

קרטלי הסמים המקסיקניים מבריחים מעבר לגבול גם סמים כמו קוקאין, הרואין ומתאמפטמין כמובן, אבל שוק המריחואנה הוא הגדול ביותר בארה”ב וזה שממנו ניתן להרוויח הכי הרבה, מדווח ‘הגרדיאן‘. זה עולה כ-75$ להפיק פאונד (0.45 ק”ג) מריחואנה במקסיקו, אותו אפשר למכור בעבור 6,000$ בארה”ב, תלוי באיכות.

“הקרטלים בתחרות אחד עם השני”, מסבירה גברילובה. “הם מתחרים על טריטוריה, אבל זה גם קל לגנוב מוצרים מהקרטלים האחרים ולמכור אותם בעצמך – כך שהם נלחמים על המוצרים. הם גם צריכים להגן על השטח שלהם ולהבטיח כי אין משקיפים או עדי ראייה לפעילות הקרטל”.

החוקרת מוסיפה: “בכל פעם שיש חוק להתרה של מריחואנה רפואית, אנחנו רואים כיצד האלימות בגבול יורדת, בגלל שפתאום יש הרבה פחות הברחות והרבה פחות אלימות שקשורה לכך”.

המחקר, שנערך על בסיס נתונים רשמיים של יחידת הפשיעה של ה-FBI בין השנים 1994 עד 2012, מצא שעיקר הירידה בפשיעה האלימה במדינות דרומיות בארה”ב הגובלות במקסיקו.

ההשפעה הגדולה ביותר של חוקי הקנאביס החדשים נרשמה בקליפורניה – שם נמצאה ירידה של 15% בפשע האלים. הירידה הקטנה ביותר נרשמה באריזונה – 7%.

בממוצע כאמור ירד שיעור הפשיעה האלימה במדינות קנאביס רפואי ב-13%, כולל ירידה של 19% במקרי גניבה, ירידה של 10% במקרי רצח בכלל וירידה של 41% במקרי רצח הקשורים לסחר בסמים.

“כאשר ההשפעה על הפשע היא כה מרחיקת לכת – זה ברור שעדיף לפקח על המריחואנה ולאפשר לאנשים לשלם מס בעבורה, במקום לקבוע כי היא לא חוקית,” אמרה גברילובה. “עבורי, זה ברור מאליו שהיא צריכה להיות חוקית ותחת פיקוח, כאשר ההכנסות הולכות לקופת המדינה”.

עוד גורס המחקר כי הלגליזציה המלאה של מריחואנה בוושינגטון וקולורדו תביא להשפעה גדולה עוד יותר על הסחר בסמים, כשמתקני גידול וייצור חוקיים יתפסו את מקומם של קרטלי הסמים.


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר