ירון לונדון: “מעשן קנאביס מדי פעם; הפללה היא טמטום”

מי שבמשך שנים קורא ללגליזציה של קנאביס ואי הפללה של השימוש בסמים בכלל, שוחח עם כתב ‘רשת’ פז רובינסון עם היוודע על ההחלטה להפסיק להפליל את צרכני הקנאביס בישראל. “זה קץ הטמטום,” אמר, וסיפר על נסיונו בשימוש.

ירון לונדון, מותיקי העיתונאים בישראל ומפורצי הדרך שבהם, הצהיר בעבר לא אחת בעד לגליזציה של קנאביס ואי הפללה של השימוש בסמים – ואף הקדיש לנושא מקום נרחב בתכניתו ‘לונדון וקירשנבאום’ לא פעם. כעת, עם היוודע השינוי הצפוי בחוקי הפללת צרכני הקנאביס בישראל, סיפר לונדון גם על נסיונו האישי.

בראיון לכתב ‘רשת’ פז רובינסון מבהיר לונדון כי הוא תומך באי הפללה גם של סמים קשים, ולא רק של קנאביס. “זה קץ הטמטום. התחלתי להתבטא בעניין זה כבר לפני 30 שנה. שוק הסמים בכלל הוא שוק של מוכרים. ברגע שאתה לא נעתר לשוק המוכרים מתחילה קריצה, רמאות, רבים משתמשים בסמים קלים וקשים, ואז מנסים לכפות עליהם שלא להשתמש, למרות שאין אפשרות לעשות את זה.”

“מדינות השקיעו מיליארדים, וככל שההשקעה באכיפה היתה גדולה יותר, כך הרשת הפלילית, הייצור והפצת סמים הלכה והתרחבה,” אמר. “בעצם התרבות המערבית נכנעה. מה שצריך לעשות זה הסברה. אני עצמי לא סטלן, למרות שעישנתי ואני מעשן מדי פעם, אבל לעתים רחוקות. אני מעדיף כוס וויסקי ולא מתפעל מהשתעבדות לסמים, אבל כנראה שהחברה זקוקה לזה, גם לאלכוהול וגם לסמים, זקוקים להרפיה.”

“צריך ללוות את ההחלטה החדשה בהסברה והדרכה,” הדגיש. “אני לא מתפעל מהגאולה הרפואית שהקנאביס מביא. מניח שיש לזה תכונות מעולות אבל צריך לזכור שסמים זה לא טוב. מידות מדודות של זה לא מזיקות ויכולות להוות תחליף למרגיעים סינטטיים, להרגעה ולשמחה, אבל השימוש לא טוב. צריך ללוות את זה בהסברה אינטילגנטית, אבל לא להפחיד, להפליל ולקשור את הצרכנים לעולם הפלילי.”

“ברגע שאתה אוכף את עניין הגראס, אתה מפתח רשתות של מבריחים, שהופכים לפושעים,” הוסיף. “אנשים שמעולם לא עסקו בפלילים, כמעט מאלצים אותם להיות עבריינים. כל זה מלווה בקריצת עין. כולם יודעים שכולם משתמשים, כולל אנשים חשובים, בעלי מוניטין, ואז נגיד לפיד מוכרח לשקר כששואלים אותו ‘האם עישנת’. תגיד את האמת, לא צריך לשקר. העניין הזה של הקריצה מרעילה את החברה והתרבות.”

לונדון סיפר גם ששוחח עם ילדיו ונכדיו, שכבר אמרו לו שהם התנסו עם קנאביס: “גם אני עישנתי וגם מי מילדיי ונכדיי אמר. לא צריך להתרגש מהעניין, זה לא אומר שאתם מורדים, אתם לא מביאים צדק לעולם, זה לא צדק חברתי ולא בשורה לאנושות. זה בסך הכל מרגיעון,” סיכם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר