מגלגל...

ירון לונדון: “אם מים לא היו חוקיים זה היה מוביל לפשע ולשחיתות”

ירון לונדון ממשיך במסע ההסברה שלו ללגליזציה של סמים. “אם מים היו לא חוקיים, גם הם היו מובילים לפשע ושחיתות,” אמר בראיון לתכנית הרדיו של גיא זהר ואף הודה כי גם הוא מעשן קצת פה ושם. מנגד דיבר ד”ר יוסי באומהקר מהרשות למלחמה בסמים שטען נגד לגליזציה. האזינו:

ירון לונדון, שלפני שלושה ימים פירסם טור מיוחד שכותרתו “דין הרואין כדין גראס” ובו קרא ללגליזציה של סמים, התראיין אתמול (רביעי) לתכנית הרדיו של גיא זהר ב-103FM והסביר מדוע המלחמה בסמים היא כשלון.

ירון לונדון
ירון לונדון

“אני לא עושה סמים, לא מזריק ולא בולע, אני מעשן מעט מאוד בנסיבות חברתיות,” פתח לונדון. “אני כותב על הנושא כבר שנים רבות ונראה שהרעיון בא ממאמרים שקראתי בעבר בעיתונים אמריקאיים בהם אמרו הוגים אמריקאים שאין במלחמה בסמים טעם.”

“סמים זה נורא ואיום, אבל ההגדרה של הסמים היא קשה מאוד,” הסביר. “יש כל מיני סוגי סמים וגם חמאה וקולה וסיגריות הם סמים. הנטייה שלי היא לא להיכנס לסוגיה המוסרית, אלא לתקוף את השאלה מן ההיבט התועלתני-כלכלי. האם ההשקעות של המלחמה בסמים הואילו או הזיקו? המאבק הזה מביא לנזק, מבזבז כספים ועולה בחיי אדם.”

“הרולינג סטונס השתמשו בהרואין והנה הם כולם חיים איתנו. איך זה שהם לא מתו? לא מפני שהם נגמלו מהרואין אלא בגלל שהם השתמשו בחומר נקי ולא נאלצו להזריק אותו בפרברים מוכי פשע,” המשיך. “ההרואין עצמו אינו חומר שמקצר חיים אלא משבש אותם. הנזק נגרם עקב שימוש בחומרים לא נקיים ומעורבות בפשע.”

לונדון הסביר עוד כי אם היו מוציאים את המים מהחוק, היינו מגיעים לתוצאות דומות. “אם מונופול אחד היה משתלט על המים החברה כולה היתה מתדרדרת לפשע, למלחמות, לאלימות,” הסביר. “צרכן הסמים שבוי ואם יצטרך לגנוב כדי לממן את החומר, זה מה שהוא יעשה. זה עניין של עלות-תועלת.”

“אם לא תיתן להם הרואין אז הם יכניסו לעצמם דברים אחרים,” אומר לונדון ושם את האצבע על תופעת השימוש בסם ‘הקרוקודיל‘.

יוסי באומהקר
ד”ר יוסי באומהקר

בשיחה השתתף גם ד”ר יוסי באומהקר, מי שחקר את השפעת הסמים על גוף האדם וכיום מרצה מטעם הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול. “ברוב המקומות בהם אישרו את השימוש במה שנקרא מריחואנה, הנטייה של הנוער היא לעבור להשתמש בסמים יותר קשים,” אמר. “אני לא רוצה להיכנס לעניין של החוק, אבל מה שחשוב לי להגיד זה שאנחנו לא יודעים ממש על סמים.”

“ההשוואה בין התמכרות למחשב להתמכרות להרואין היא לא נכונה כי התמכרות להרואין היא פיזיולוגית,” הוסיף. “רק 2% אחוז מהמכורים להרואין מצליחים להיגמל אחרי שנת טיפול.”

ד”ר באומהאקר הציג בורות חמורה בתור מי שעובד ברשות למלחמה בסמים כשאמר כי הוא אינו מכיר דוגמה למדינה ש”שחררה” את השימוש בסמים – כפי שעשתה פורטוגל בשנת 2001 והציגה תוצאות חיוביות ביותר בסיכומים שנערכו כעבור עשור וכעבור 12 שנים. “אם היינו רוצים וצריכים לבחור אם לשחרר, היינו צריכים לעשות זאת מתוך ידיעה,” הוסיף חטא על פשע.

ד”ר באומהאקר עבר להתמקדות בקנאביס ואמר: “אנשים אומרים שמריחואנה זה לא מזיק כי זה טבעי, אבל גם ארס נחשים זה חומר טבעי. אנשים אומרים שמריחואנה זה טוב כי משתמשים בזה כחומר רפואי, אבל שוכחים שמשתמשים בזה בשביל הגברת תיאבון ולא בשביל ה’היי’. אלו שרוצים לעשות לגליזציה רוצים לעשות זאת בגלל האופוריה ולא בגלל ההשפעות הרפואיות.”

האזינו:

ראו גם: ירון לונדון: “למה חמאה חוקית ומריחואנה לא?”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר