טוען...

יצרנית הקנאביס הלא-חוקי הגדולה באירופה מקימה ענף קנאביס רפואי

אלבניה, מיצרניות הקנאביס הלא-חוקי הגדולות בעולם, אישרה לראשונה הקמת ענף קנאביס רפואי וגידול מסחרי חוקי שלו

בהצבעה שנערכה בשבוע שעבר (21.7) אושרה בפרלמנט של אלבניה ברוב של 69-23 הצעת חוק להתרת גידול קנאביס רפואי במדינה.

הצעת החוק אינה כוללת בשלב זה פרטים לגבי המבנה והרגולציות של הענף הרפואי החדש, ואלו יגובשו בהמשך על ידי סוכנות לאומית ייעודית שתוקם בקרוב.

אלבניה הייתה במשך שנים ארוכות אחת מיצרניות הקנאביס הבלתי חוקי הגדולות בעולם וספקית הקנאביס הלא-חוקי העיקרית למדינות אירופה.

מדובר במדינה עם רוב מוסלמי שגובלת ביוון ומקדוניה, שהייתה בעבר תחת שליטה סובייטית כחלק מברית המועצות ולכן גם היא נפגעה קשות מקריסת ברית המועצות בתחילת שנות ה-90, וסבלה ממשבר כלכלי חמור.

השילוב של המשבר הכלכלי הזה עם הוואקום השלטוני במדינה והקרבה הגאוגרפית לאירופה, אפשרו למדינה הקטנה הזו, עם כ-2.5 מיליון תושבים, להפוך למעצמה עולמית של גידול קנאביס בשנות ה-90 ואילך, וכאמור, לאחת מספקיות הקנאביס הגדולות ביותר למדינות אירופה.

גידולי הקנאביס באלבניה המשיכו להתרחב בשנות האלפיים והגיעו לפי הערכות המשטרה להיקף שנתי של לא פחות מ-900 טון קנאביס בשנה בשווי מוערך של כ-4.5 מיליארד אירו, שזרמו לכיסיהם של ארגוני פשיעה בינלאומיים אכזריים כמו המאפיה האלבנית ששלטו על חלק ניכר מגידולי הקנאביס במדינה. לפי נתוני האו”ם, בשנת 2006 כ-77% מכל הקנאביס בשוק השחור באיטליה הוברח אליה מאלבניה.

בשנת 2012 נתפסו באלבניה 21.2 טון של קנאביס, נתון גבוה במיוחד בהתחשב בכך שמדובר במדינה כה קטנה, אך רק טיפה בים לעומת ההערכה המשטרתית שדיברה על 900 טון בשנה. הרוב המוחלט של הקנאביס שמיוצר באלבניה, אם כן, מצליח לעבור את הגבול לאירופה מבלי להיתפס, להערכת הרשויות.

יותר צמחי קנאביס מתושבים: הקרב על הקנאביס באלבניה

בשנת 2013 נבחרה באלבניה ממשלה חדשה שהחליטה להפוך את השמדת גידולי הקנאביס במדינה לעדיפות עליונה שלה, בעיקר בגלל בקשות חוזרות ונשנות מצד מדינות אירופה לעצור את הברחת הקנאביס ממנה אליהן.

הממשלה החדשה הפעילה לראשונה את המשטרה והצבא במלוא העוצמה כנגד מגדלי הקנאביס הלא-חוקי, שמצדם לא חששו לנהל קרבות ירי עזים מול כוחות הצבא בשביל להגן על השדות שלהם.

בסך הכל, בין השנים 2013-2015 ממשלת אלבניה השמידה קנאביס בלתי חוקי בשווי מוערך של כ-7 מיליארד אירו, שהיוו אז יותר מ-75% מהתל”ג של המדינה.

כתוצאה מהמלחמה של הממשלה החדשה בקנאביס, נתפסו בשנת 2014 באלבניה 101 טון של תפרחות קנאביס ו-55 אלף צמחים, ובשנת 2016 הגיעו התפיסות לשיא של כל הזמנים עם 30 טון תפרחת ולא פחות מ-2.5 מיליון צמחי קנאביס – בערך אותו מספר כמו מספר התושבים במדינה, כאשר אלו הם רק הצמחים שהמשטרה הצליחה לתפוס. מכאן ניתן להסיק כי באלבניה היו אז, למעשה, יותר צמחי קנאביס מאשר תושבים.

מאז 2016 נתוני התפיסות החלו לרדת, אך עדיין נותרו גבוהים מאוד יחסית למדינה הקטנה שגודל האוכלוסייה שלה הוא פחות מחצי מזה של ישראל. בשנת 2017 נתפסו באלבניה כ-85 טון קנאביס, ובשנת 2019 נתפסו כ-80 טון. ב-2022, למרות שנים של מלחמה ממשלתית אינטנסיבית בגידולי הקנאביס, אלבניה עדיין דורגה על ידי האו”ם במקום ה-7 ברשימת המדינות שמגדלות הכי הרבה קנאביס בלתי חוקי.

בחודש ינואר 2023 נרשמה תקרית דיפלומטית מביכה עבור אלבניה’ כאשר עובדת ממשלתית בכירה של אלבניה נעצרה במעבר הגבול היבשתי בין אלבניה לצפון מקדוניה עם 58 ק”ג קנאביס אותם ניסתה להבריח לצפון מקדוניה באמצעות שימוש בתעודת הזיהוי הממשלתית שלה כדי לחמוק מבדיקה. לפי הערכת הרשויות היא פעלה בשירות ארגוני הפשיעה האלבניים, מה שגרם לאיחוד האירופי להביע דאגה ממה שנראה כהסתננות של אותם ארגונים לעמדות מפתח בממשלת אלבניה.

הצעת החוק להסדרת ענף קנאביס רפואי שאושרה בשבוע שעבר כאמור עדיין אינה מכילה פרטים ספציפיים, אלא רק נותנת אישור עקרוני להקמה של ענף קנאביס רפואי במדינה, שהתקנות והחוקים שלו יגובשו בהמשך. כעת נותר לראות האם אלבניה תצליח לעשות את המעבר ולשחזר את ההצלחה הפלילית המסחררת שלה בשוק הקנאביס הבלתי חוקי באירופה גם בשוק החוקי החדש.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר