מגלגל...

יצוא ראשון של תפרחות קנאביס רפואי מישראל

חברת הקנאביס החדשה "יוניבו" חתומה על הייצוא הראשון של תפרחות קנאביס מישראל, אם כי מדובר עדיין בייצוא שלא למטרות מסחריות. כחצי ק"ג קנאביס מזן "טיטאן" הגיע למעבדות בהולנד במטרה לקבל אישור לעמידה בתקן נדרש.

משלוח ובו 460 גרם של תפרחות קנאביס מזן “טיטאן” של חברת “יוניבו” (Univo) יצא אמש מישראל והגיע לפנות בוקר להולנד. לא מדובר במשלוח מסחרי עדיין, אך כן הפעם הראשונה בה מיוצאות תפרחות קנאביס מישראל לחו”ל.

המשלוח הגיע אל מעבדות “יורופינס” (Eurofins) בהולנד לצורך ביצוע בדיקות וקבלת אישור לעמידה בתקן cGMP. תקן זה הוא אמנם “נמוך” יותר מהתקן האופטימלי EU-GMP, אך יש מדינות שבדומה לישראל מאפשרות יבוא קנאביס גם בתקן זה.

בעזרת אישור זה מקווה “יוניבו” להצליח לייצא תפרחות קנאביס לאותן מדינות ברגע שמשרד הבריאות יאשר זאת. בין השאר, כך על פי דיווחיה לבורסה, מכוונת החברה גם לשוק הקנאביס הגרמני הנחשב דווקא לאחד המחמירים בתחום.

משלוח יצוא קנאביס ראשון מישראל לחו"ל - יוניבו
יצוא קנאביס ראשון של תפרחות קנאביס מישראל לחו”ל. בתמונה: 230 מתוך 460 גרם שנשלחו למעבדות בהולנד.

“התפרחות שהחברה ייצאה יעברו בדיקות איכות ולאחר עמידה בהן תפעל יוניבו לייצוא קנאביס רפואי למדינות באירופה שאינן מחייבות תקינת EU-GMP,” נמסר למגזין קנאביס. “במקביל החברה מקדמת הסמכת המפעל שלה לתקן EU-GMP באמצעות חברת התעדה מוסמכת, מה שיאפשר לה לשווק את מוצריה באירופה בטריטוריות בהן תקן זה נדרש”.

המשלוח כלל כאמור 46 אריזות “טיטאן” מקטגוריית T20/C4, שעד לאחרונה היתה במחסור בבתי המרקחת בישראל. משרד הבריאות אישר את הייצוא כנראה לאחר ייבוא מחו”ל של מאות ק”ג מקטגורייה זו שחברות אחרות ביצעו בשבועות האחרונים מפורטוגל (כ-700 ק”ג) ומקנדה (250 ק”ג) ועוד צפויות לבצע בהמשך.

יצוא זה שביצעה “יוניבו” הוא כאמור הייצוא הראשון של תפרחות קנאביס מישראל, כשעוד קודם בוצע יצוא של שמן קנאביס מישראל לבריטניה ע”י חברת “שאיפה לחיים” (BOL פארמה). בשני המקרים מדובר בייצוא שלא למטרות מסחריות – שיתאפשר אולי רק בעוד מספר חודשים לפחות.

משלוח יצוא תפרחות קנאביס ראשון מישראל לחו"ל - יוניבו
“יוניבו” – החברה הראשונה שמייצאת תפרחות קנאביס מישראל, בינתיים לא למטרות מסחר.

בינתיים משרד הבריאות ממשיך לעכב את היתרי הייצוא של קנאביס לחו”ל כשלדברי מנכ”ל המשרד משה בר סימן טוב הדבר יתאפשר רק לאחר שהשוק המקומי יתייצב, הן מבחינת כמות אספקה והן מבחינת מחירי הקנאביס למטופלים הישראלים, שנאלצים לשלם עד פי 4 ויותר מכפי ששילמו בעבר.

לאחרונה, כפי שפורסם לראשונה באתר Ynet ולאחר מכן במגזין קנאביס, ניסח משרד הכלכלה טיוטת צו יצוא בניסיון לקדם את ההיתר. גורמים בענף מציינים בפני מגזין קנאביס כי נראה שמדובר במהלך ליחסי ציבור בלבד וכי ללא אישור ממשרד הבריאות אין לכך משמעות.

בדיון שנערך לאחרונה בבג”ץ האריכו השופטים את האסדרה הישנה עד אמצע חודש מאי (15.5), כך שסביר להניח שהיתר יצוא לחו”ל לא יינתן לפני כן. עם זאת החברות הישראליות ממשיכות להתכונן ליום בו יתאפשר להן לייצא. לדברי גורמים בענף ללא יצוא חלק מהחברות יקרסו.

“יוניבו” היא החברה החדשה הראשונה בישראל שהחלה לשווק קנאביס רפואי למטופלים והיא הצטרפה בכך ל-8 החברות הותיקות שעשו זאת עד כה לבדן במשך למעלה מעשור. לאחרונה היא הודיעה כי בכוונתה לייבא כחצי טון קנאביס בתקן GACP ממתקן גידול של חברת “קנופי” הקנדית השוכן במדינת לסוטו באפריקה.

שווי החברה נכון להיום בבורסה הוא כ-80 מיליון ש”ח לאחר ירידות חדות בעקבות מגפת הקורונה, זאת יחד עם שאר מניות הקנאביס בארץ ובעולם. השבוע חזרו מניות הקנאביס לעלות בגלל 4 סיבות עיקריות ובעיקר הכרתן כ”שירות חיוני”.

“יוניבו” מחזיקה בבעלותה מפעל קנאביס ובימים אלו מקימה גם מתקן גידול משלה בשם “חוות עמית”. בינתיים רוכשת החברה רוכשת תוצרת קנאביס רפואי מחוות קטנות, מעבדת את התוצרת במפעל ומשווקת אותם בבתי המרקחת. בנוסף ליוניבו מעבדת מחקר ופיתוח בשטח של 140 מ״ר המתחילה לפעול בימים אלו.

בימים האחרונים דיווחה יוניבו כי משפחת אביסרור, העוסקת בנדל”ן בהיקפים גדולים, הפכה לבעלת עניין בחברה ומחזיקה מעל 5% בחברה. משפחת אביסרור השקיעה ביוניבו ובחוות עמית סך של 12 מיליון שקל. עידו חג׳ג׳, הבעלים של קבוצת חג׳ג׳, רכש מניות יוניבו במסחר בבורסה ועלה להחזקה של למעלה מ-7%.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר