בתכנית: יצוא קנאביס רפואי – רק למי שימכור בבתי מרקחת בזול

על מנת לנסות ולהתמודד עם המחסור החמור בקנאביס בבתי מרקחת, אשר הוביל לעליית מחירים חדה, מנסים במשרד הבריאות לעודד חברות נוספות להעביר אספקה לבתי המרקחת על ידי "ממתק" בדמות היתר לייצא קנאביס לחו"ל.

משרד הבריאות מתכנן לאפשר ייצוא קנאביס לחו”ל רק לחברות שיתחילו למכור את התוצרת בבתי המרקחת, זאת כדי לעודד חברות לעבור לאסדרה החדשה (“הרפורמה”).

בנוסף, כך ממידע שהגיע למגזין קנאביס, משרד הבריאות מתכוון להודיע לחברות כי כדי לקבל היתר לייצא קנאביס לחו”ל הן תחוייבנה לספקו בעלות מוזלת למטופלים בישראל.

נכון להיום רק שתי חברות (“BOL פארמה” ו”שיח”) משווקות את תוצרתן בבתי המרקחת ולכן ישנו מחסור חמור, שגם מוביל לעליית מחירים חדה. עם זאת BOL הודיעה על הוזלה חדה במחירים לפיכך רק חברת “שיח” מעלה מחירים.

לטענת גורמים במשרד הבריאות מלבד שתי החברות הנ”ל שאר 6 החברות הפעילות לא מוכרות קנאביס בבתי מרקחת כי הן מנסות לכאורה לסנדל את הרפורמה.

מנגד טוענים בחברות כי יש לכך סיבות אחרות, למשל מחסור שעלול להיגרם למטופלים שעדיין משוייכים לאסדרה הישנה ומקבלים את האספקה ישירות מהן ולא בבתי המרקחת.

סיבה נוספת היא כלכלית כנראה. כל התשלום עבור קנאביס באסדרה הישנה (370 ש”ח) נכנס לקופת החברות, בעוד שבאסדרה החדשה הן צריכות להתחלק בסכום זה או אף נמוך יותר עם בתי המרקחת והמפעלים.

בכל מקרה משרד הבריאות מתכנן לחייב את החברות בענף החל מעוד כחודש (1.9) לספק לפחות 10% מכלל מגוון המוצרים שלהן לבתי מרקחת, ומדי חודש השיעור יעלה ב־10% נוספים, כפי שחשף כתב כלכליסט אדריאן פילוט.

בכך למעשה מתכוון משרד הבריאות להביא לכך שבתוך 10 חודשים לכל היותר כל החברות יספקו את הקנאביס לבתי המרקחת בלבד ולא ישירות למטופלים כפי שהיה עד כה בעשור האחרון.

כמו כן ידרשו במשרד לקבל מבתי המרקחת ומהחברות המייצרות דיווח שוטף על מלאי המוצרים שלהן בכל רגע נתון, על מנת לנסות ולמנוע מחסור דומה בעתיד.

עם זאת על מנת לאשר את הייצוא עוד נדרשים תקנים חדשים שמשרד הבריאות דורש ממשרד האוצר. באוצר מסרבים בינתיים להיענות לדרישה, אך מבטיחים כי יימצא לכך פתרון.

גם אם יתיר משרד הבריאות את הייצוא, חברות הקנאביס עוד תצטרכנה כנראה להמתין זמן מה עד להשלמת הרגולציה, למשל התאמת תקני הייצור הישראלים לאלו של אירופה (EU-GMP).

בינתיים מחירי הקנאביס הרפואי בישראל ממשיכים לטפס לגבהים חדשים, כאשר במקביל ישנו מחסור כמעט מוחלט של תפרחות קנאביס בכל בתי המרקחת בכל רחבי הארץ.

אתמול (ג’) קבעה ועדת הכספים של הכנסת כי החל מהיום רופאי קנאביס בשירות הציבורי יוכלו לגבות עד 278 ש”ח לביקור לצורך בדיקה וניפוק רישיון קנאביס רפואי.

פיקוח על מחירי מוצרי הקנאביס עצמם טרם אושר ואף הוביל למתקפה מצד חלק מהמפעלים היצרנים (“פורום הקנאביס של התאחדות התעשיינים”), שטוענים כי פיקוח מחירים כזה משמעותו השמדת הענף. מנגד מפעלים אחרים טוענים את ההפך.


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר