“לא מצליחים להגיע להבנות”: יצוא קנאביס רפואי תקוע

לאחר ויכוח שכלל צעקות וכמעט הגיע לאלימות, טוען הבוקר מנכ”ל משרד האוצר שהמשרד לבטחון פנים ממסמס את התכנית ליצוא קנאביס רפואי לחו”ל, וכי הצדדים לא מצליחים להגיע להבנות. “כשהם רוצים לפתור בעיות הם יודעים איך,” אמר.

ויכוח סוער שכלל צעקות, הטחת עלבונות אישיים ואף כמעט הגיע לאלימות פיזית התנהל אתמול (א’) בדיון בין משרדי האוצר ובטחון פנים בשאלת היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל.

על פי דיווח ב’כלכליסט’ מנכ”ל משרד האוצר שי באב”ד אף פנה אל היועץ המשפטי של הבט”פ בכינויי גנאי. בתגובה דרש היועץ התנצלות, אך באב”‘ד סירב – והיועץ עזב את הדיון.

שי באב"ד - מנכ"ל משרד האוצר (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
שי באב”ד – מנכ”ל משרד האוצר (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

50 חוות בלבד

מוקד המחלוקת בין המשרדים, כפי שחשפנו בעבר, הוא אופן הגבלת מספר חוות הקנאביס הרפואי שצפויות להיפתח בעקבות היתר יצוא התוצרת לחו”ל.

בעוד שהממשלה ניפקה כבר למעלה מ-600 מספרי עוסק לחקלאים ישראליים המעוניינים להקים חוות ברחבי הארץ, המשטרה והבט”פ בראשות השר גלעד ארדן דורשים להגביל את המספר למקסימום של 50 חוות.

הסיבה לכך היא חשש שלהם מזליגה של הקנאביס הרפואי אל שוק הפנאי וחוסר יכולת לעמוד בדרישות האכיפה הגבוהות על מספר רב של מוקדים מסוג זה.

משרד האוצר כמו שאר משרדי הממשלה מוכנים להגבלה זו, אך לפי יעוץ משפטי שקיבלו במידה ותיקבע מכסה שכזו ל-50 חוות בלבד, יבוא החקלאי ה-51 בתור ויעתור לבג”צ נגד המדינה בגין אי שוויון – מה שיתקע את היצוא לזמן רב.

יש לציין שגם אם יאושר היצוא מיד, הרי שתידרש קביעת נהלים מדויקים והתאמת הליכים רגולטוריים כאלה ואחרים שלפי הערכות מומחים יביאו ליצוא בפועל רק שנה לפחות לאחר אישור הממשלה.

“ממסמסים את זה למעלה מחצי שנה”

הבוקר (ב’) בראיון לרינו צרור בגלי צה”ל, התייחס מנכ”ל האוצר באב”ד לדיווח על הדיון הסוער שהתרחש אתמול וקבע כי משרד בט”פ הוא האחראי לעיכוב.

“הגענו לסיכומים מלאים עם מדרדי הבריאות והחקלאות מזמן וניסינו להגיע להבנות עם בט”פ,” אמר. “הם רצו להקטין את מספר החוות שלא יעלה על 50 חוות, קיבלנו את זה, אבל קביעת מכסה שכזו תוביל לכך שהחווה ה-51 תטען שהמדינה לא עומדת בתנאי השוויון”.

“אני גם לא רוצה שזה יותר פתוח, אנחנו מסכימים על 50 חוות, אבל צריך למצוא דרך משפטית לעשות את זה,” הסביר. “הבט”פ ממסמסים את זה למעלה מחצי שנה. הבאנו נוסח מוסכם על משרדי הממשלה וקיווינו שבט”פ יסכים אבל זה לא קרה. שרת המשפטים הבטיחה שהיא תדבר עם שר הבט”פ. עד היום לא מבין למה בט”פ תוקע את זה, מקווה שזה ישתחרר בשבועות הקרובים.”

“כשבט”פ רוצה לפתור בעיות הוא יודע לפתור את זה,” סיכם, “אבל כאן אין ניסיון אמיתי לפתור את זה. זה מעכב גם את החקלאים וגם את היתרון התחרותי של ישראל. יש מדינות אחרות שכבר התחילו לעשות את זה וחבל”.

חדשות