מגלגל...

יצוא קנאביס: המשטרה תנסח הצעת חוק חדשה – המניות צונחות

למרות ההבטחות יאלצו החקלאים והיזמים בענף הקנאביס הישראלי להמתין עוד להחלטה בשאלת היצוא, זאת לאחר דיון שנערך אתמול בועדה הבינמשרדית. בסופו סוכם כי יינתנו למשטרה כשבועיים נוספים לנסח תזכיר להצעת חוק ממשלתית. מניות הקנאביס צונחות בכ-20% בשעה האחרונה.

כפי שנחשף השבוע במגזין קנאביס נערכה אתמול (ד’) פגישה שהיתה אמורה להיות פגישה מסכמת, של הועדה הבינמשרדית בשאלת היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, לה ממתינים מאות חקלאים ויזמים בישראל.

ממידע שהגיע לידינו בסיום הדיון הוחלט כי המשטרה תציג בתוך כשבועיים תזכיר חוק חדש שיכלול את דרישותיה המלאות לצורך פיקוח על החוות והעסקים בענף.

במקביל להודעה צונחות בשעה זו כל מניות הקנאביס בישראל בכ-20%.

בפגישה נכחו נציגי כלל משרדי הממשלה, שדנו כפי שפרסמנו אתמול בדרישת המשרד לבטחון פנים להעביר למשטרה סמכויות אכיפה מקיפות לפיקוח אחר חוות קנאביס קיימות וכאלה שיקומו – כולל עד סגירה של חוות בהוראת המשטרה.

מהלך שכזה ייתן למשטרה סמכויות המקבילות לאלו של היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר), ולמעשה יוביל להקמת מן יק”ר-2, גוף רגולטורי חדש של המשטרה שיוביל לכפל-סמכויות, יגדיל את הרגולציה ויקשה על הליכי קבלת הרישיונות.

בעוד שהבט”פ והמשטרה התעקשו שסמכויות אלו יינתנו רק לאחר הליך חקיקה מסודר, כזה שעלול לקחת זמן רב ולעכב את ההליך, משרדי הממשלה האחרים ובעיקר נציגי משרד המשפטים התרעמו על כוונה זו ופקפקו בצורך להקים גוף עצמאי שכזה במשטרה.

במהלך הדיון הסתבר לנוכחים, כולל ליועץ של הבט”פ עו”ד יואל הדר שהתרעם על כך, שדרישות המשטרה כלל לא הועברו כנדרש מבעוד מועד למשרדי הממשלה האחרים.

בסיכום הדיון נקבע כאמור שבתוך כשבועיים המשטרה תציג הצעה שלהם לניסוח הצעת חוק ממשלתית חדשה, שייתכן ותאושר בהליך חקיקה מהיר עם חזרת הכנסת מפגרה בסוף חודש אוקטובר, אך גם עלולה להתעכב בעקבות הערכות על בחירות כלליות באביב 2019.

“מדובר במסמוס של ההליך,” טוען חקלאי איתו שוחחנו הבוקר. “ברור לגמרי שהמשטרה עושה הכל כדי לעכב את האישור, ולא נראה שיש באופק פתרון. כמו שאמרו נציגי משרד האוצר – אם ארדן היה רוצה לפתור את זה הוא היה פותר את זה, אבל כנראה שלא.”

אחד החששות של התומכים ביצוא הוא שההתעקשות להליך חקיקה שכזה אינו אלא ניסיון למסמס את המהלך כולו, כשבמקביל נטען כי מדובר אף בדבר שייתכן ואינו חוקי כלל בגלל כפל-הסמכויות בין המשטרה ליק”ר.

“הליך חקיקה שכזה עשוי להביא לרגולציה כפולה על היצרנים,” אמר גורם המעורה בפרטים בשיחה עם המגזין אתמול. “מדובר בעניין שאף עשוי לא להתאפשר כלל מבחינה חוקית ובכל מקרה ידרוש בדיקה”.

מה שעשוי להוציא במעט את הרוח ממפרשי החקלאים הוא התנגדות עקרונית של הגורמים הבכירים ביותר במשטרה למהלך וכן עדות לפיה מר שלדון אדלסון יצר לאחרונה קשר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין זה וביקש ממנו שלא לקדמו.

נכון להיום יש כבר שתי חברות שכבר קיבלו אישורים סופיים לכך שהן עומדות בכל הנהלים ויכולות לכאורה להתחיל בייצוא באופן מיידי אם יינתן האישור, בעוד ששאר החברות יאלצו להמתין זמן רב להליכי ההקמה.

יש לזכור כי בדיונים שנערכו במהלך השנה האחרונה בועדות בכנסת הבהירו רשויות המכס כי גם אם וכאשר תתן הממשלה אישור לייצוא, ולאחר אישור של ראש הממשלה נתניהו, ייקח לא מעט זמן לנסח ולקבע נהלים חדשים לייצוא הסחורה דרך המכס, כולל אילוף מחדש של כלבים המשמשים לאיתור סמים ויאלצו ללמוד להתעלם מריח הקנאביס.

יש לציין שלמרות הצהרות חברות בורסאיות בתחום, אין בעולם כיום דרישה רחבה לתוצרת קנאביס רפואי מישראל כפי שמוצג. חלקן אף מפרסם הודעות מפוקפקות לבורסה שנמצאו כבלתי מדויקות.

הלילה שעון ישראל פרסמה רשות ני”ע בארה”ב אזהרה למשקיעים מפני חברות ציבוריות המציגות עצמן כחברות קנאביס רפואי.

ראו גם:
אשלית היצוא: לא מחכים בקנדה לקנאביס הישראלי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר