מגלגל...

יצאו בזול: עונש עבודות שירות לבני זוג שגידלו 556 שתילי קנאביס במשק

המדינה ביקשה לגזור 30 חודשי מאסר בפועל על בני זוג שנתפסו מגדלים 556 שתילי קנאביס במשק בגליל, אך השופט התחשב במצבם ושיחרר אותם עם עונש עבודות שירות בלבד

עונש קל יחסית נגזר על בני זוג שהקימו משתלה לגידול קנאביס במשק של האישה במושב זרעית שבגליל העליון, בה נתפסו עם 556 שתילים לצד קנאביס בתפזורת במשקל כולל של יותר מ-60 ק”ג.

בני הזוג הודו במהלך המשפט בעבירות של ייצור והחזקת סמים שלא לצריכה עצמית, החזקת כלים ונטילת חשמל במרמה.

שופט בית המשפט המחוזי בחיפה דניאל פיש החליט להתחשב בהם, וחרף דרישת המדינה למאסרים בפועל וקנסות, גזר עליהם עונשים קלים יחסית: 6 חודשי עבודות שירות לגבר ו-9 חודשים לאישה. זאת, בין היתר בשל הודאתם המוקדמת, לקיחת אחריות על מעשיהם ונסיבותיהם האישיות והכלכליות.

בכתב האישום המתוקן שהגישה המדינה נטען כי הנאשמים ייחדו חלקים מהבית והמשק של הנאשמת לגידול קנאביס וציידו אותם בגופי תאורה גדולים, מזגנים, מכלים, שנאים, מפוחים ועוד. בנוסף, הם חיברו כבל חשמל פיראטי ונהנו מחשמל בחינם במרמה.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
אתר “פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

בכתב האישום יוחסה לנאשמת החזקה של 289 שתילים וקנאביס במשקל של כ-40 ק”ג באזורים שבשליטתה, לנאשם החזקת 67 שתילים וסם במשקל של כ-5 ק”ג ובנוסף נמצאו במרתף ביתם 200 שתילים במשקל של כ-19 ק”ג.

המדינה טענה כי הנאשמים ביצעו עבירות חמורות במיוחד בשל “הנזק הכבד שגורמת הפצת סמים לחברה ולבני נוער בפרט” וביקשה לגזור על הנאשמת 30 חודשי מאסר בפועל ועל הנאשם 18 חודשים, לצד קנסות ופסילת רישיונות נהיגה.

השופט דניאל פיש (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)
השופט דניאל פיש (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)

הסניגורים של הנאשמים ביקשו לעומת זאת להתחשב בהם ולגזור עליהם עבודות שירות, בפרט נוכח העובדה ששניהם שהו במעצר במשך כחודשיים ולא הוכח שהקנאביס הופץ בפועל.

עוד טענו הסניגורים כי הנאשמים, שניהם פושטי רגל, ביצעו את העבירות בשל מצוקה כלכלית, וכי הנאשמת הגיע להסדר עם חברת החשמל ושילמה חוב של 80 אלף שקלים. עוד נטען כי הענישה שדורשת המדינה חמורה ולא תואמת את הלך הרוח בפסיקה.

סניגורו של הנאשם הוסיף כי הוא סובל מבעיות בריאותיות ולא מימן את הקמת המעבדות, ואילו סניגורה של הנאשמת הפנה לתסקיר המבחן החיובי בעניינה ולכך שהיא אם לילד שסובל מאוטיזם שמצבו החמיר מאוד בתקופת מעצרה.

“לא הוכח שהסמים הופצו”

השופט דניאל פיש ציין כי הנאשמים ביצעו עבירות חמורות שהיו עלולות לגרום לפגיעה משמעותית בחברה ובשלטון החוק “אם כי לא הוכח שהסמים שגידלו אכן הופצו”.

עוד ציין השופט כי מדיניות הענישה במקרים דומים נעה בין עבודות שירות לבין 36 חודשי מאסר בפועל.

השופט החליט כי העונשים במקרה הנוכחי צריכים להיות ברף הנמוך של מתחם הענישה, וזאת לנוכח ההודאה המוקדמת, קבלת האחריות על המעשים והחיים הנורמטיביים שניהלו הנאשמים טרם ביצוע העבירות.

לגבי הנאשמת הזכיר השופט תסקיר שירות מבחן חיובי שכלל המלצה לעונש של עבודות שירות בלבד (הנאשם ויתר על התסקיר כיוון שנבצר ממנו מלהגיע לפגישה בשירות).

באשר לנאשם, צוין כי אמנם היה מעורב באירוע פלילי בעבר הרחוק אבל הכמויות שיוחסו לו נמוכות יותר, ועונשו ממילא צריך להתאים באופן יחסי לעונש של שותפתו.

בסיכומו של עניין השופט גזר על הנאשם 6 חודשי עבודות שירות ו-6 חודשי מאסר על תנאי, ואילו על הנאשמת 9 חודשי עבודות שירות ו-6 חודשי מאסר על תנאי.

השופט החליט שלא לקנוס את הנאשמים לנוכח מצבם הכלכלי והעובדה שהחוב לחברת החשמל הוסדר, ונמנע מפסילת רישיונותיהם לפנים משורת הדין משום שהם מתגוררים בפריפריה מרוחקת.

  • ב”כ המאשימה: עו”ד יוסי גימפל
  • ב”כ הנאשמים: עורך דין שלומי שרון (בשם הנאשם), עורך דין פלילי מיכאל כרמל (בשם הנאשמת)

הכותב, עו”ד זוהר הלוי, עוסק בפלילי, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר