מגלגל...

יעד לישראלים: רואנדה מתחילה לנפק רישיונות קנאביס רפואי

מדינה נוספת באפריקה, רואנדה, מקימה ענף קנאביס רפואי, כולל רשיונות למטופלים - כחצי שנה לאחר שאישרה ייצור לייצוא בלבד. אופציה ליזמים ישראלים שמחפשים כח עבודה זול ושמש נצחית

הקנאביס הרפואי ממשיך לתפוס תאוצה ביבשת אפריקה כשהשבוע מצטרפת רואנדה לחגיגה לאחר החלטת השרים לאשר צו שמתיר לחברות לגדל, לעבד ולהפיץ קנאביס רפואי במדינה, בכפוף לרישיון מהמדינה.

הצו החדש ניתן בהמשך להחלטת הקבינט מאוקטובר 2020, שבה אישרה רואנדה הקמת ענף קנאביס רפואי למטרות ייצוא בלבד. כעת, כך נראה על פי הצו החדש, פותחת המדינה את האפשרות לשימוש בקנאביס, רפואי בלבד, גם בתוכה.

הצו החדש, שעליו חתמו ב-25 ביוני שר הבריאות ד”ר דניאל נגמיג’ה ושר המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה ג’ונסטון בוסינגיי, מפרט את ההנחיות שלפיהן יתקיים ייצור ומסחר הקנאביס הרפואי ברואנדה, וכולל גם אמצעי בקרה ופיקוח קפדניים.

“כל הפעולות הקשורות בגידול, בהפצה ובשימוש בקנאביס ובמוצרי קנאביס יתבצעו במפעלים פרטיים או ציבוריים שקיבלו רישיון לכך מהרשות המוסמכת לכך ויש לבצע אותן אך ורק במקומות שאושרו על ידי הרשות,” נכתב בצו.

לאור ההחלטה, ברואנדה יעניקו כעת שמונה סוגי רישיונות הקשורים לייצור ולהפצת קנאביס: לעיבוד ולטיפוח קנאביס; היתר יבוא לזרעים, חומרים גנטיים וחומרי שתילה אחרים; היתר ליצוא לזרעים, חומרים גנטיים וחומרי שתילה אחרים; היתר ליבוא מוצרי קנאביס והיתר ליצוא מוצרי קנאביס; אישור רישום מוצרי הקנאביס ורישיון למחקרים בתחום הקנאביס.

על פי הצו, כל רישיון והיתר הוא קטגורי ומפורש לפעילויות ספציפיות. לדוגמא, שימוש רפואי במוצרי קנאביס יכול להיעשות אך ורק בתנאי שיירשם על ידי רופא מומחה. בנוסף, כל רישיון נקבע לתקופה של חמש שנים, שאחריה על בעל הרישיון לפנות לרשות כדי לחדש אותו.

כמו בישראל, התנאים וההגבלות עבור רישיונות מסוימים הינם כאמור מחמירים למדי, אם כי לא באופן חסר היגיון. כך, למשל, מי שיעסוק בפעילויות הקשורות לקנאביס ולמוצרי קנאביס יהיה חייב לספק למשטרה הלאומית ברואנדה תוכניות אבטחה מפורטות ולהמתין לאישורן.

כחלק מאותן תוכניות אבטחה, חובה על מי שיעסוק בפעילויות הקשורות למוצרי קנאביס להקים גדר בעלת שכבה כפולה מסביב לאתר או לחווה שלו, להזמין את שירותיה של חברת אבטחה פרטית, להתקין תאורת אבטחה ומצלמות מעקב ווידאו ועוד. מי שתפקח על ביצוע התנאים הללו תהיה המשטרה הלאומית ברואנדה, שתבצע ביקורות קבועות במקומות שיעסקו בגידול או בשיווק קנאביס.

אי קיום תנאי הרישיון עלול לעלות לעובר על החוק בעונשים כבדים, החל מכך שהרשות המוסמכת תשעה את הרישיון אם בעל הרישיון אינו מציית להוראות צו השרים, כמו גם לחוקים או לתקנות הרלוונטיים. עם זאת, מי שרישיונו הושעה רשאי לפנות לרשות המוסמכת תוך חודש מיום ההודעה על החלטת השעיית הרישיון, כדי לערער על ההחלטה. 

במידה והערעור לא הוגש או לא התקבל, צפוי העובר על תנאי הרישיון לקנס מנהלי בגובה של החל ממיליון פרנקים רואנדים (RWF), ששווים כ-3,312 שקלים, ועד ל-50 מיליון פרנקים. אם הפר בעל הרישיון את התנאים פעם נוספת, הקנס יוכפל.  

עם פרסום הצו האחרון, ממשיכה רואנדה להתקדם לקראת קבלת שוק הקנאביס כחלק אינטגרלי מכלכלת המדינה. היא עומדת בכך לצד שורת מדינות אחרות באפריקה, שעושות בשנים האחרונות צעדים להקמת ענף קנאביס רפואי ולהקלה בחוק הפלילי.

בין המדינות הללו ניתן למנות את דרום אפריקה, לסוטו, זמביה, זימבבואה, אוגנדה, מלאווי ועוד, כאשר האחרונה שעשתה זאת (לפני רואנדה) היתה גאנה, שאישרה במארס 2020 הקמת ענף קנאביס רפואי.

כעת, אפריקה הולכת והופכת ליעד אטרקטיבי ליזמי קנאביס, השמחים על האפשרות לצמצם בעלויות הנדל”ן, החשמל, המים ועוד.

אמנם יש מי שטוען שאירופה לעולם לא תקבל סחורה לשימוש רפואי מאפריקה, אך מדינות פחות מחמירות כבר מייבאות קנאביס מהיבשת ואפילו לישראל הגיעו בשנה שעברה מאות ק”ג קנאביס מאפריקה, בעיקר מלסוטו ומאוגנדה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר