לראשונה: ינשוף קנאביס לבדיקת נהיגה בהשפעת מריחואנה

מכשיר חדש יכול לבדוק לראשונה שרידי קנאביס בגוף הנהג בעזרת נשיפה - זאת בניגוד לשיטות אחרות שהיו עד כה כגון בדיקות רוק, שתן או דם בלבד.

ינשוף קנאביס: מכשיר חדש יכול לבדוק לראשונה שרידי קנאביס בגוף הנהג בעזרת נשיפה – זאת בניגוד לשיטות אחרות שהיו עד כה כגון בדיקות רוק, שתן או דם בלבד, ובדומה לנעשה עם אלכוהול. מחקר קליני ראשון החל החודש (מאי) ובחברה קובעים כי עד סוף שנת 2017 כבר יחלו במכירות.

עם התפשטות הלגליזציה בעולם והתרחבות השימוש בקנאביס, מנסות הרשויות למצוא פתרון לאחד החששות הגדולים ביותר שלהם: נהיגה תחת השפעת קנאביס.

למרות שטרם הוכח כי קנאביס פוגע בכישורי הנהיגה ואף להפך מכך, גורמי האכיפה והממשל משתמשים בטענה זו כדי לגבות את התנגדותם הגורפת לכל הקלה בחוקים הנוקשים נגד צרכני המריחואנה.

לעומת אלכוהול, שפשוט מאוד לבדיקה בעזרת נשיפה במכשיר המכונה ‘ינשוף’ מאחר והוא נמצא בכמויות גדולות בדם לאחר השימוש אך מתאדה לאחר מספר שעות בודדות, שרידים של רכיבי הקנאביס נשארים בדם, בשתן או ברוק גם עד שבוע, שבועיים ואף יותר מכך, לאחר השימוש.

בשנים האחרונות פועלות כמה חברות בעולם כדי לנסות ולפתח מן “ינשוף קנאביס” שיצליח לבדוק האם נהגים נוהגים תחת השפעת קנאביס, חלק בבדיקת רוק וחלק בנשיפה בדומה למכשירי ‘ינשוף’ הבודקים נהיגה תחת השפעת אלכוהול. אלו טרם נמצאו יעילים, אמינים ומדויקים מספיק לשימוש רשמי.

כעת, חברת ‘מעבדות האונד‘ (Hound Labs) מארה”ב, שנוסדה בשנת 2014, מודיעה על מחקר קליני חדש שהחל החודש (מאי 2017) באוניברסיטת קליפורניה, שתוצאותיו, כך לדברי המפתחים, יביאו להתחלת מכירות המכשיר החדש של החברה, ינשוף קנאביס, שיאפשר מדידה מדויקת של השפעת הקנאביס בעזרת נשיפה.

ינשוף קנאביס האונד
ינשוף קנאביס של ‘מעבדות האונד’: “יוצע למכירה לקראת סוף שנת 2017”

בהודעה לעיתונות שפרסמה ‘האונד’ השבוע (ג’) דווח כי חברת ההשקעות בנצ’מארק (שהשקיעה עד היום בחברות כמו ‘דרופבוקס’, ‘טוויטר’, ‘אינסטגרם’, ‘סנאפצ’ט’, ‘איביי’ ועוד) הזרימה 8.1 מיליון דולר לפיתוח ינשוף קנאביס.

“ינשוף המריחואנה של ‘האונד’ צפוי להיות כלי שימושי ונפוץ בקרב גורמי האכיפה ויוכל למדוד את כמויות ה-THC (החומר הפסיכואקטיבי בקנאביס) בשאיפה ולאפשר זיהוי של נהיגה פסולה תחת השפעת מריחואנה,” נכתב בהודעה.

“בשונה מבדיקת נהיגה תחת השפעת אלכוהול, בדיקת המריחואנה היא מורכבת יותר,” הם מסבירים. “הבדיקות הקיימות בשוק אשר בוחנות THC ברוק, בדם או בשתן, עלולות להוביל לממצאים שגויים ולגזרי דין וענישה שיובילו אף לפיטורים, זאת מאחר ו-THC נשאר בנוזלי הגוף גם עד שבועות לאחר השימוש – הרבה אחרי ההשפעה המסכנת נהיגה.”

“הדרך הטובה ביותר לבדוק שימוש במריחואנה בשעות האחרונות היא לבדוק זאת באמצעות נשיפה, שם נשאר ה-THC רק במשך שעות ספורות ולאחר מכן מתנדף,” נכתב. “בעבר התמקדו גורמי האכיפה בהחזקה ושימוש בקנאביס, אבל אחרי הלגליזציה נהיגה תחת השפעה הפכה להיות הבעיה החדשה של רשויות החוק.”

“ינשוף המריחואנה של ‘האונד’ משתמש בגישה מדעית חדשה שמעוצבת במיוחד כדי להתגבר על האתגרים שבמדידת כמויות ה-THC בנשיפה ובניגוד לטכנולוגיה בינשוף האלכוהול, המודד את מולקולות האלכוהול ב’חלקים לאלף’ (PPT), ינשוף המריחואנה החדש בודק את מולקולות ה-THC ב’חלקים לטריליון’ (מאה מיליארד).”

“בשנתיים וחצי האחרונות בדקנו את המכשיר עם צרכני מריחואנה והתוצאות נמצאו זהות לבדיקות של מעבדות פורנזיות מתקדמות. המחקר הקליני החדש הוא צעד אחרון בדרך לשימוש במכשיר שיוכל למדוד נהיגה תחת השפעה בקלות ובמדויק.”

‘האונד לאבס’ מאמינים שהמכשיר יהיה מוכן לפעילות שוטפת כבר לקראת סוף השנה, ברבעון האחרון של שנת 2017. מחירו של המכשיר צפוי לעמוד על בין 500 ל-1,000 דולר, בדומה למכשירי הינשוף של האלכוהול, ומחיר כל צינורית בדיקה 15$ נוספים.

נכון להיום במרבית המדינות לא נקבע גבול מינימום של כמות THC מותרת בדם בעת נהיגה, כך שלמעשה כל כמות של רכיבי קנאביס ולו הקטנה ביותר, מהווה לכאורה עבירה על החוק – מה שבעייתי בין השאר גם עבור חולים המחזיקים ברשיון קנאביס רפואי, אבל גם במקרה של ‘שימוש פנאי’ בלתי חוקי.

הרשויות בישראל פועלות לפי תקן בלתי רשמי שקבע ד”ר אשר גופר, מנהל מעבדת המכון לטוקסיקולוגיה ופרמקולוגיה קלינית בבי”ח “שיבא” תל השומר והאיש שבתי המשפט נוהגים להיוועץ עימו בנוגע לכמויות המותרות.

בעדויותיו בבתי המשפט הוא נוהג להצהיר כי כמות של למעלה מ-15 נאנוגרם THC לכל מ”ל דם, נחשבת לנהיגה תחת השפעה. “זוהי הכמות המקובלת בעולם,” הסביר בשיחה עם המגזין אך השיב גם כי “קשה לשלול שייתכן ומשתמשים קבועים יהיו בעלי למעלה מ-15 נאנוגרם בדם ועדיין יהיו כשירים לנהיגה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר