מגלגל...
x

קרטל הסמים הגדול של מקסיקו רוצה לכבוש בחזרה את שוק הקנאביס

האם קרטל סינלואה יהפוך למותג לגיטימי מצליח של קנאביס? אחרי שהלגליזציה בארה"ב "דפקה" להם את הביזנס, צאצאיו של אל צ'אפו מקווים להשתלט בחזרה על שווקי הקנאביס בארה"ב ומקסיקו בהם פעם הם שלטו, הפעם באופן חוקי, בין היתר באמצעות תשלום ללוביסטים שמקדמים את חוק הלגליזציה במדינה ופיתוח זן קנאביס ייחודי משלהם

במשך עשרות שנים רצופות היווה קו הברחת הקנאביס ממקסיקו לארה”ב מקור הכנסה יציב ופורה לקרטלי הסמים המקסיקנים, ובראשם קרטל סינלואה, הנחשב לקרטל הסמים המוביל במדינה. ככל שתהליך הלגליזציה בארה”ב הלך ותפס תאוצה – החל מלפני כעשור עם וושינגטון וקולורדו ועם 19 מדינות אמריקאיות נוספות שעשו זאת מאז – כך ירדו בהדרגה הכנסות הקרטלים מהדרום.

מה שעשרות שנים של “מלחמה בסמים” לא הצליחו לעשות, עשתה הלגליזציה, שהפכה את סחורתם “הבלעדית” של העבריינים למוצר רגיל על המדף, ושלחה אותם לגדל עגבניות במקום. “לפני שנתיים או שלוש, קילוגרם אחד של מריחואנה היה נמכר במחיר של בין 60 ל-90 דולר,” סיפר עוד בשנת 2016 מגדל קנאביס מקסיקני בריאיון. “היום בקושי משלמים 30 או 40 דולר, ואם הלגליזציה תמשיך להתרחב אז גם זה יקרוס וייעלם.”

ואכן, “זה” כמעט ונעלם. אלא שבסינדקט הסמים של סינלואה לא מרימים ידיים, ומתכוננים לכבוש בחזרה את ליבו (וכיסו) של צרכן הקנאביס האמריקאי באמצעות פיתוח זני קנאביס שלדבריהם יהיו “הטובים ביותר בעולם”. בנוסף, קרטל סינלואה מקדם באופן מפתיע את סוגיית הלגליזציה במקסיקו עצמה, מתוך מטרה להשתלט על השוק המקומי ולהפוך את אימפריית הקנאביס שלהם לעסק לגיטימי במדינה.

ירידה מוערכת של כ-80% ברווחי הברחות הקנאביס

קרטל הסמים של סינלואה הוקם ב-1987 לאחר התפרקותו של הקרטל הראשון במקסיקו, קרטל גוודלחרה, כשהדמות המזוהה ביותר עם הקרטל היא כמובן ברון הסמים חואקין גוזמן, או “אל צ’אפו”, אשר נטפליקס הקדישה לו זמן מסך בלתי נדלה במסגרות שונות, כולל בסדרה המפורסמת “נרקוס: מקסיקו”, בסדרה ‘אל צ’אפו’ שקרויה על שמו, וגם בתוכנית דוקומנטרית בת שלושה פרקים בשם “ביום שפגשתי את אל צ’אפו”.

הפגנת לגליזציה במקסיקו
בני סינלואה מממנים לוביסטים כדי שיקדמו חוק לגליזציה במקסיקו – הפגנת לגליזציה במקסיקו סיטי, בירת מקסיקו

אל צ’אפו היה במשך שנים המבוקש מספר אחת בארה”ב, אך מאז 2014, שעה שנעצר על-ידי הרשויות במקסיקו (ובהמשך הוסגר לארה”ב ונידון למאסר עולם בנוסף לעוד 30 שנות מאסר), עסקי הקנאביס של הקרטל מפוקחים בקפידה על-ידי צאצאיו, המכונים “לוס צ’אפיטוס”: איבאן ארצ’יבלדו גוזמן (39, מכונה “אל צ’אפיטו”), חסוס אלפרדו גוזמן (36, מכונה “אלפרדילו”) ואובידיו גוזמן (32, “אלראטו”).

עוד בשנת 2012, טרם המעצר של “אל צ’אפו” ולפני אישור הלגליזציה ההיסטורי במדינות וושינגטון וקולורדו, ארגונים אזרחיים במקסיקו העריכו כי קרטל סינלואה עתיד להפסיד קרוב ל-2.8 מיליארד דולר עקב ירידה בביקוש לקנאביס על רקע שינוי החקיקה בצמד המדינות הללו בלבד.

נהפוך הוא: קנאביס מוברח מארה”ב למקסיקו

בשנים שחלפו לאחר מכן הקנאביס המקסיקני הלך ונעלם מהשווקים בארה”ב, כולל מהשווקים הבלתי חוקיים מביניהם, כאשר את מקומו תופס הקנאביס האמריקאי (ואפילו כיוון ההברחות התהפך כך שקנאביס החל להיות מועבר מארה”ב למקסיקו) – וכך גם הצהיר במפורש ה-DEA, המנהל לאכיפת סמים של הממשל הפדרלי, בדוח שפורסם בשנת 2020.

תמונה דומה עולה גם מכמות תפיסות הקנאביס בגבול מקסיקו-ארה”ב. אם בשנת 2013 הרשויות האמריקאיות החרימו קרוב ל-1,300 טון (1.3 מיליון ק”ג) קנאביס בגבול המקסיקני, לפי דו”ח ה-DEA, הרי שבשנת 2019 היקף הקנאביס שנתפס בגבול ירד באופן דרמטי לכדי 249 טון בלבד. אם צריך עוד זווית למספר הזה – מדובר בצניחה של כ-80% בתוך 6 שנים בלבד.

אומנם אפשר לשים כוכבית מסוייגת לצד הנתון הזה מכיוון שרשויות החוק בארה”ב טוענות כי הקרטל המקסיקני עבר לפעול גם בתוך שטחי ארה”ב, בעיקר באזורי הספר בקליפורניה ובכך חוסך לעצמו את הצורך בהברחת הסחורה בין הגבולות, אך עדיין – מדובר בשינוי מהותי שאי אפשר להעלים ממנו עין.

בעקבות השינוי הזה למד ארגון הפשע כיצד לפצות על הפסד הרווחים מתעשיית הקנאביס על ידי כניסה לפעילות בשווקים בלתי חוקיים או פסאודו-חוקיים אחרים, כדוגמת כריתת עצים, סחיטה באיומים והשתלטות על שוק המים, אך הוא עדיין מעוניין לקחת נתח משוק הקנאביס הצפון אמריקאי, ולשם כך ה”לוס צ’אפיטוס” מוכנים להשקיע לא מעט כסף.

“נפתח גראס סינלואי – חזק יותר משל הגרינגוס”

“העסק הזה שייך לכאן, לסינלואה,” הסביר לאחרונה אחד החברים בארגון, העוסק בפעילות קנאביס בעיר קוליאקאן, בירת “מדינת סינלואה” שבמערב מקסיקו, למגזין ביזנס אינסיידר האמריקאי. “איבדנו חלק משמעותי מהרווחים, אבל אנחנו עומדים להחזיר אותו אלינו תוך זמן קצר באמצעות הפקת הקנאביס הטוב ביותר בעולם.”

מומחה לטיפוח וגידול קנאביס שעובד בשביל הקרטל, מספר כי בניו של אל-צ’אפו פנו אליו במטרה לשפר את איכות הקנאביס שהארגון מגדל ומבריח. “הם שאלו אותי האם אני יודע מה אני עושה, אמרתי שכן, ובאמצעות אדם נוסף הם הפכו לסנדקים של הפרויקט הזה שאמור לפתח את הקנאביס הטוב ביותר במקסיקו,” הוא מסביר.

“אנחנו רוכשים זרעים מכל רחבי העולם על-מנת ליצור את הזן שלנו, להפיק ‘גראס סינלואי’ איכותי ולפתח מותג שיהיה אפילו חזק יותר משל ה’גרינגוס’,” הוא הוסיף, והתכוון כמובן למגדלי הקנאביס האמריקאים.

חואקין גוזמן, אל צ'אפו - ראש קרטל סינלואה העצור בארה"ב
חואקין גוזמן, אל צ’אפו, ראש קרטל סינלואה העצור בארה”ב, בעת מעצרו

אך כאמור, לא רק ארה”ב על הכוונת של סינלואה. לדברי גורמים נוספים בתעשייה שהתראיינו לכתבה, “הקרטל מעוניין מאוד בלגליזציה של קנאביס במקסיקו והבנים של אל-צ’אפו לא משקיעים רק בהפקה ומיתוג קנאביס אלא בהפעלת שתדלנים (לוביסטים) בקרב הפוליטיקאים המובילים של מקסיקו”.

“הקנאביס נותן אפשרות לצאת ממעגל הפשע”

למרות שלרגעים בשנים האחרונות היה נדמה שמקסיקו כבר שם, הניסיונות לשינוי חקיקה ולאישור לגליזציה של קנאביס במדינה עדיין מתעכבים.

בשנת 2021 הקונגרס (הבית התחתון) תמך בהצעת חוק המתירה את השימוש בקנאביס לצרכי פנאי, שאושר לאחר מכן בהצבעה גם בסנאט (הבית העליון), אולם אישורו הסופי של החוק נעצר בדרך לנשיא ובינתיים לא אושר רשמית, אולי גם בגלל התוכניות של בני אל צ’אפו.

“בניו של אל-צ’אפו הם כבר דור אחר, הם מחונכים, הם רוצים לחיות טוב ולהפסיק להוות מטרה עבור גורמי ממשלה,” מספר מפקד בקרטל סינלואה המשמש כאיש קשר בין ה”לוס צ’אפיטוס” לבין מגדלי הקנאביס. “הקנאביס עשוי להיות האפשרות שלהם לצאת ממעגל הפשע והעסקים הלא חוקיים, ולהפוך לאנשי עסקים לגיטימיים.”

בין אם קרטל סינלואה יצליח להשתלט על שוק הקנאביס החוקי של מקסיקו ובין אם לאו, ספק גדול שאכן לגליזציה במקסיקו תביא את הארגון לנטוש את דרך הפשע, שכן על פי הערכות הקנאביס מהווה כיום רק נתח קטן יחסית מהכנסות הקרטל, שמפעיל כיום קווי הברחה משגשגים במיוחד של מגוון חומרים כגון מתאמפטמין, קוקאין ואופיאטים שונים.

ראו גם:
מה זה סינסמיליה, מי המציא אותה ואיך היא שינתה את העולם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר