יו”ר ועדת הבחירות קבע: עלה ירוק הופלתה לרעה

נצחון גדול אך מאוחר לעלה ירוק: החלטה תקדימית של יו”ר וועדת הבחירות שקיבל את עתירתה של המפלגה נגד חברות הסקרים ורשתות התקשורת וקבע כי החל מהבחירות הבאות תופענה גם המפלגות הקטנות בסקרי הבחירות המוצגים בתקשורת. “מדובר בחוסר שוויון ובפגיעה בתכלית של בחירות חופשיות,” כתב השופט ג’ובראן בהחלטתו. במפלגה שוקלים כעת להגיש תביעה במיליונים.

במהלך מערכת הבחירות האחרונה שנסתיימה זה מכבר הגישה מפלגת ‘עלה ירוק’ דרישה לתיקון עוול היסטורי, במסגרתו רשתות התקשורת נוהגות שלא להציג בסקרי הבחירות את התוצאות אליהן הגיעו המפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה. במסגרת העתירה התנגדו נחרצות כל גופי התקשורת, חברות הסקרים והיועץ המשפטי לממשלה לעמדתה של ‘עלה ירוק, אך המפלגה עמדה על עמדתה לפיה מדובר בחוסר שווין ובפעולה המנוגדת לחוק.

השופט סלים ג'ובראן
השופט סלים ג’ובראן, יו”ר וועדת הבחירות

לטענת מפלגת “עלה ירוק”, גופי התקשורת אינם מציגים את תוצאות הסקרים כמתחייב מהוראות החוק וכוללים על פי רוב את חלוקת המנדטים הצפויה לכל אחת מהרשימות המתמודדות לכנסת ללא התייחסות לשיעור התמיכה החזוי לרשימות שאינן עוברות לפי הסקר את אחוז החסימה. הן צוינו, אם בכלל, כמפלגות שצפויות לקבל אפס מנדטים.

ארגוני התקשורת וחברות הסקרים טענו מנגד כי אין לחייבם לפרסם תוצאות ביחס למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה משום שמדובר ב”דרישה מכבידה” ול”נטל כלכלי”. עוד טענו הגופים כי פרסום תוצאות הסקרים של מפלגות מתחת לאחוז החסימה עלול דווקא לפגוע באותן מפלגות ולמנוע מבוחריה להצביע להן.

הבוקר (ב’), עם סיום מערכת הבחירות ופרסום התוצאות, מסר כב’ השופט סלים ג’ובראן את החלטתו בעניין זה, על פיה החל מהבחירות הבאות (לכנסת ה-21) תחוייבנה רשתות התקשורת להציג בסקרי הבחירות את המפלגות אשר עוברות את רף ה-1% מקולות, גם אם לא עברו את אחוז החסימה.

יצויין כי לכל אורך מערכת הבחירות הלכה והתחזקה התמיכה הציבורית ב’עלה ירוק’ וכבר ב-5.2 עמדה המפלגה על שיעור תמיכה של כ-3 מנדטים על פי סקר של מכון ‘מדגם’. על פי החלטת השופט כאמור, נתון זה היה צריך להופיע בכל שידורי החדשות בערוצי הטלוויזיה.

“חוסר שוויון ופגיעה בבחירות”

השופט ג’ובראן כינה את טענות הסוקרים וגופי התקשורת כ”לעג לרש”, דחה אותן מכל וכל וקבע כי השיטה הנוכחית בה פועלים גופי התקשורת הן בבחינת פגיעה בתכלית של בחירות חופשיות: “נדמה שהטענה לפיה הרשימות הקטנות רק ייפגעו מציון אחוזי התמיכה הצפויים להם היא בבחינת לעג לרש. במצב הדברים הנוכחי מפלגות אלו לא זוכות כלל לאזכור בסקרים או לכל היותר מצוינות ככאלו הזוכות לאפס מנדטים. עקב כך התמונה שמצטיירת בפני הבוחר הפוטנציאלי היא במקרה הטוב עמומה ביחס לסיכויי המפלגה ובמקרה הרע – מוטעית לפיה המפלגה איננה זוכה לתמיכה בכלל. דומני, שמדברים אלו יוצא שהתעלמות מוחלטת בסקרים, מרשימות מועמדים שאינן עוברות את אחוז החסימה, פוגעת בתכלית של בחירות חופשיות.”

“חוסר השוויון במצב הנוכחי הינו כפול,” מדגיש ג’ובראן. “ראשית, בעוד שרשימות אשר עוברות את אחוז החסימה זוכות לפרסום ציבורי ולהתייחסות קבועה מצד גופי התקשורת ומכוני הסקרים, אלה שאינן עוברות את הרף לא זוכות בכלל לתהודה ציבורית. כך, וגם אם אין זו הכוונה, ניתן להניח בבטחה כי החשיפה התקשורתית מגדילה את כוחן של הרשימות הגדולות, ומנגד – מחלישה את כוחן של הרשימות הקטנות. שנית, הרשימות שעוברות את אחוז החסימה מקבלות ביטוי לכוחן האלקטוראלי היחסי בדמות מספר מנדטים צפוי. לעומת זאת, הרשימות שאינן עוברות את הסף מוצגות, אם בכלל, כמקשה אחת הזוכה לאפס מנדטים.”

על פי החלטת השופט ג’ובראן אם כן, החל מהבחירות הקרובות יוצגו בטלוויזיה ובערוצי התקשורת תוצאות המנדטים של כל המפלגות שעברו על פי הסקר את אחוז החסימה, וכן את התוצאות אליהן הגיעו המפלגות שלא עברו את אחוז החסימה, אך עברו את 1% מקולות הבוחרים.

יו"ר עלה ירוק, אורן ליבוביץ': "מדינת ישראל יכולה להפוך למעצמה כלכלית תוך 5 שנים"
יו”ר עלה ירוק, אורן ליבוביץ’

“מדובר בהחלטה תקדימית שעושה חסד עם הדמוקרטיה בישראל ומתקנת עוול ארוך שנים שהדיר באופן קבוע את המפלגות הקטנות מהשיח הפוליטי הרשמי בתקופות הבחירות,” מסר אורן ליבוביץ’, יו”ר עלה ירוק. “עם זאת, ברור כעת כי כפי שטענו במהלך תקופת הבחירות, מפלגת ‘עלה ירוק’ הופלתה ונפגעה קשות מעצם אי-פרסום שמה בגופי התקשורת במהלך חודשי הקמפיין.”

“על פי החלטת השופט, שפסק בעתירה לטובת ‘עלה ירוק’, היתה אמורה המפלגה להיות מוצגת במהלך כל חודשי מערכת הבחירות בסקרים ברשתות וגופי התקשורת בכל ערב עם פרסום הנתונים,” הוסיף. “מאחר והמפלגה לא הוצגה מדי ערב בתוצאות, הוצג למעשה מצג שווא לפיו למפלגה אין תמיכה ציבורית כלל וכלל.”

ככל הנראה, כך על פי גורמים במפלגה, ב’עלה ירוק’ שוקלים להגיש תביעה ע”ס מיליוני שקלים כנגד גופי התקשורת שלא כללו אותה בתוצאות הסקרים.

עורכי הדין של המפלגה, אוהד רוזן וחגי קלעי, שייצגו את ‘עלה ירוק’ בעתירה, מסרו היום כי “מדובר בהחלטה תקדימית, אשר תשפיע משמעותית על האופן בו יפרסמו כלי התקשורת את תוצאות הסקרים, מעתה ואילך. כלי התקשורת לא יוכלו יותר להתעלם ולהסתיר מפלגות על פי בחירתם, ויחוייבו לספק לציבור מידע מלא ואמיתי, על שיעור התמיכה שלו זכו המפלגות השונות בסקר.”

“קונקרטית, לגבי עלה ירוק,” הוסיפו, “בשים לב לתוצאות המפלגה במערכות הבחירות האחרונות, נראה כי המשמעות היא שהמפלגה תופיע בכל אחד מהסקרים שיפורסמו בערוצי הטלוויזיה ובעיתונים מעתה ואילך במערכות הבחירות הבאות”.

העיוות האמיתי לא נפתר

עם זאת, על אף קבלת העתירה של מפלגת ‘עלה ירוק’, השופט ג’ובראן לא התייחס בקביעתו לדרישה להציג את נתוני האמת הנאספים בסקרים לפני חלוקתם למנדטים – עובדה המאפשרת שינויים מהותיים בתוצאות הסקרים.

סקר מכון שריד
סקר מכון שריד: הליכוד קיבל יותר קולות, המחנה הציוני קיבל יותר מנדטים

כך למשל, כפי שדיווחנו לפני מס’ שבועות, סקר שפירסם מכון ‘שריד’ מצא כי בשלב שלפני החלוקה למנדטים זכה הליכוד ביותר קולות מאשר מפלגת ‘המחנה הציוני’, אך בתוצאות שלאחר החלוקה למנדטים – ובהתאם ל”נוסחה” על פי פועל המכון – נקבע כי דווקא “המחנה הציוני” זכה במס’ רב יותר של מנדטים, כפי שניתן לראות בתמונה הנ”ל.

חשיפה זו של סקר מכון ‘שריד’, לצד תוצאות האמת בבחירות, מראות כי ייתכן מאוד וזוהי הסיבה לפערים בין הסקרים שהוצגו בתקשורת (נצחון לכאורה למחנ”צ) לבין תוצאות האמת – נצחון אדיר ל’ליכוד’ (30-24).

החלטת השופט – המסמך המלא:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/jubran-skarim-ale.pdf

ראו עוד:
חשיפה: כך “מועלמת” עלה ירוק מסקרי הבחירות
תשדירי הבחירות של עלה ירוק 2015

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר