“יוצר מרשם סטלנים וזורע פחד”: עורכי דין על הצעת החוק לאי הפללה

“הונאה”, “פגיעה באזרחים” ו”מחלבת כספים” הם רק חלק מהטיעונים החריפים שעולים היום מצד 7 עורכי דין שקראו את נוסח הצעת החוק לאי הפללה ומסכמים את עמדתם בנושא ב-250 מילים.

פנינו ל-7 עורכי דין מנוסים בתחום חוקי הקנאביס, ונתנו להם 250 מילים כדי לתת את דעתם המקצועית על נוסח תזכיר הצעת החוק החדשה לאי הפללה, כפי שגובשה על ידי שר המשטרה גלעד ארדן ופורסמה אמש (ג’). זה מה שהם חושבים:

עו”ד מרים בריינין: “יוצר מרשם סטלנים”

מרים בריינין
עו”ד מרים בריינין

השימוש וההחזקה בקנאביס נשארים על פי הצעת החוק אסורים ובלתי חוקיים וכל ניסיון להציג את הדברים כאילו פונים “לעדן” את הענישה בעבור אוכלוסיית צרכנים “נורמטיבית” פשוט לא נכונה. כיום מי שנתפס מעשן או מחזיק בקנאביס לשימוש עצמי, בפעמים הראשונות, לא יועמד לדין בכלל ולא תהיה נגדו כל סנקציה אמיתית מלבד רישום סגור בר.פ על תיק גנוז מחוסר עניין לציבור. כלומר השוני עבור המשתמשים הקבועים הוא 3,000 ש”ח קנס שיוציאו לקופת המדינה בפעמיים הראשונות שיתפסו.

החלק היותר מטריד בהצעת החוק נמצא דווקא בסמכויות המיוחדות שינתנו לשוטרים באכיפת ה”אי ההפללה”. מעכשיו כדי לרשום קנס יוכל שוטר לבסס את החלטתו באשר לסוג הסם וכמותו “על ניסיונו והכשרתו של השוטר ללא צורך בציוד עזר”. אני מדמיינת בנפשי בר תל אביבי עם שולחנות ארוכים שבקצה אחד פלוני מדליק ג’וינט ובקצה השני יושב אלמוני ומעשן סיגריה מגולגלת. יבוא השוטר ועל סמך “ניסיונו וללא צורך בציוד עזר” יתן דו”ח לאחרון, מבלי שנעשתה כל בדיקת מעבדה או נאספו ראיות או עדויות בשטח. ספק אם הדבר הזה יעמוד במבחני בית המשפט, אבל עצם העובדה שזה יגרור את האדם שכלל לא עישן לנסות להוכיח משהו בניגוד למה שאומר השוטר בדו”ח זה הקצה השני של “אי הפללה”. ועכשיו תדמיינו שפלוני ואלמוני לא בפאב תל אביבי, אלא יושבים על ספסל באזור בו יש שיטור יתר.

זה קצת כמו דו”ח תנועה שהשוטר אומר שלא עצרת בתמרור ואתה אומר שכן. אלא אם יש לך הוכחות אמיתיות, אין לך סיכוי אמיתי בבית המשפט. ואיזה הוכחות יש לך בדוגמא שנתתי? האם נאספו ראיות, נאספו עדויות? מדובר בכמעט “שיטת מצליח”: קיבלת דו”ח = אכלת אותה. טענת נגד הדו”ח = לך תתמודד עם המערכת. ככה או ככה אתה נכנס ל”מרשם הסטלנים” של המשטרה וככה בדיוק נראית דווקא מדיניות הפללה ולא “אי הפללה”.

עו”ד דין כוכבי: “הונאה של צרכני הקנאביס”

דין כוכבי
עו”ד דין כוכבי

אמנם, על הנייר, השינוי מבורך ואכן זו יכולה להיות אבן הפינה לכיוון הליגליזציה המיוחלת אולם מדובר באליה וקוץ בה. אחת הבעיות הגדולות בנוסח שהוצע הוא הקושי הגדול של האזרח הקטן להבין אותו ואת השלכותיו. מדובר בניסוח מסורבל של הצעת חוק שמטרתה להונות את ציבור צרכני הקנאביס. אין מדובר ביום שמח במיוחד לצרכנים אלה, אלא מדובר בשינוי ”מפחיד” שנותן לשוטר הפשוט סמכויות ענישה ללא כל הצדק, מתן קנסות כבדים לאזרחים וכל זאת על פי הערכת השוטר כי מדובר בשימוש בקנאביס.

סעיף 230ב(1) נותן לשוטר אפשרות לרשום קנס כבד ללא כל הוכחה כי ביצעת עבירה וכל זה גם אם היה לו רק ”יסוד להניח” כי אותו אדם עבר עבירת קנס. זה הסעיף המשמעותי ביותר בהצעה כי הוא זה שמשנה את החוק היום. מדינת ישראל מבקשת להיפרד מה”חשד הסביר” לטובת הנחות אותן יקבל כל שוטר. לא ברור כיצד יאכפו את התיקון החדש אבל מה שברור הוא ששוטרי משטרת ישראל יאלצו להשתמש בחוש הריח המפותח שלהם כדי להכריע האם ביצעת עבירת שימוש או לא. זו לא הדרך.

התיקון החדש ירחיק את האזרחים מהמשטרה ויזרע פחד בציבור הצרכנים וכל זאת לטובת בצע כסף של הממשלה. גביית קנס מופרז לצורך הפחדה היא לא הדרך ללמד מה הוא שימוש נבון ואחראי בקנאביס ובטח שמתן סמכויות כה נרחבות למשטרה יביאו לכאוס בענף הקנאביס. אני סבור כי הדרך הנכונה ביותר היא השוואת מצבו החוקי של הקנאביס למצבו החוקי של האלכוהול, תוך שימוש אמיתי בכספי המיסים לטובת חינוך ושיפור מערכת החינוך.

עו”ד דקל עוזר: “יוביל לעלייה באכיפה”

דקל דוד עוזר
עו”ד דקל עוזר

התוצאה הוודאית של התיקון לחוק תהיה החמרה משמעותית באכיפת פקודת הסמים. נכון להיום האמצעי היחיד העומד בפני שוטר שתופס אדם עם כמות מעטה היא עיכוב, חקירה ואז ב-90% מהמקרים לא מוגש כתב אישום ולכן בהרבה מקרים השוטרים בכלל לא מחפשים את הסמים ולפעמים גם מוותרים במקום לעכב אם האדם נותן את הסם.

כעת כל שוטר יוכל פשוט לרשום דוח בסכום אסטרונומי של 1000 ש”ח. הפישוט של האכיפה יוביל ללא ספק להחמרה משמעותית באכיפה. נקודת האור מהעובדה זו היא שהאפתיות של הצרכנים תיעלם מהר מאוד ונראה הרבה יותר פעילים אקטיביים נגד ההפללה.

המלצתי לצרכנים הייתה ונשארת לעולם לא להודות שמדובר בקנאביס, כך לא יוכלו לתת לכם קנס במקום.

עו”ד יניב פרץ: “הפללה במסווה של אי הפללה”

יניב פרץ
עו”ד יניב פרץ (צילום: דני גנלין)

מדובר בהצעה סבירה ולא מעבר לזה. בעוד שכיום התיק הראשון נסגר מחוסר עניין לציבור – אז בנוהל החדש הוא לא ייסגר כלל. קנאביס נשאר חומר אסור ופלילי מאוד על פי ההצעה ולדעתי חוסר השינויים המחייבים דווקא יעלה מוטיבציה אצל שוטרים להתנפל על צרכני קנאביס. בפעם השלישית אתה כבר מסובך עם שירות המבחן ובפעם הרביעית תיק פלילי – למרות שכל הנקודה מאחורי הרפורמה היא ההבנה שצריכת קנאביס היא לא עבירה. כך גם המליצה הועדה שקדמה לנוסח הסופי. למה צריך קנס כל כך גבוה? זה פוגע דווקא בחלשים. בקיצור – הפללה במסווה של אי הפללה.

אבסורד נוסף הוא כי כיום, בהיעדר ראיות, גם 100 תיקים יכולים להיסגר ללא קנס, מה שלא יקרה במודל המתוקן. ההצעה הזו היא אסון. אני מציע תיקון פקודת הסמים כך שקנאביס לשימוש עצמי יוכר כעבירת קנס בלבד בלי אותיות קטנות ובלי חוכמות.

עו”ד ליאור שטלצר: “מתעלמים מנושא הגידול”

"מהו הגבול התקציבי ההולם את מטרות האכיפה?" עו"ד שטלצר
עו”ד ליאור שטלצר

ההצעה לא חלה על תיקים תלוים ועומדים שהוגשו בטרם כניסתה לתוקף, וכן היא לא חלה על הרשעות קודמות מהשנים האחרונות כפי שהובטח בתחילה, כך שהיא אינה נותנת מענה לאלפי מקרים שבהם מדיניות ההפללה הארכאית כבר גרמה עוול לאזרחים נורמטיבים. קושי נוסף הוא בכך שהיא מאפשרת למדינה להגיש כתב אישום גם במקרים שלכאורה מתאימים למדיניות החדשה – כך למשל ההצעה קובעת כי ניתן יהיה להגיש כתב אישום בעניינו של מי שעבר עבירת קנאביס “בצירוף עבירה אחרת”. אלא שכמעט בכל מקרה יוכלו גורמי האכיפה לאתר עבירה אחרת שאותה ניתן יהיה “להדביק” לחשוד ובכך לסתום את הגולל על הטלת קנס ולסלול את הדרך לכתב אישום.

החסרון הבולט ביותר בהצעת החוק הנוכחית הוא העובדה שאין כל התייחסות לעבירות של גידול סם. נכון להיום פקודת הסמים המסוכנים אינה מבחינה בין גידול קנאביס בכמות סיטונאית למטרות הפצה, לגידול לביתי של מספר שתילים לצורך שימוש עצמי. תהיה נוספת שעולה מהצעת החוק היא אם לא עדיף ו”משתלם” יותר לבקש להישפט בכל מקרה של החזקה בכמות קטנה של קנאביס ולא לשלם קנס, שכן במצב זה התובע יאלץ לבחור אם להגיש כתב אישום שבטרם חקיקת ההסדר החדש כלל לא היה מוגש לבית משפט – למשל החזקת 2 גרם קנאביס ללא עבר דומה וללא כל עבירה נלווית, וזאת רק מאחר שהחשוד ביקש להישפט.

עו”ד נדב גרינולד: “פגיעה באזרחים”

נדב גרינוולד
עו”ד נדב גרינולד

התיקון מעניק לכל שוטר שיקול דעת וסמכות לתת לכל אזרח שייתפס בפעם הראשונה או השנייה קנס, ללא צורך בבדיקת מעבדה או בכל הוכחה כי בכלל מדובר בקנאביס ואינו משקף את הבטחותיו של השר ארדן. הוא אפילו פוגע באזרחים בכך שאם בעבר תיק דומה היה נסגר מחוסר עניין לציבור הרי שעתה הם נפגעים גם מבחינה כספית.

החוק למעשה קובע כי ההחלטה של השוטר תתבסס על ניסיונו של השוטר וההכשרה שעבר. כמובן שלאזרח יש את הזכות להתגונן ולבקש להישפט במידה והוא סבור כי ההחלטה של השוטר שגויה, אך כמובן גם פה המערכת למעשה מקפחת שוב את האזרח שככל הנראה יבחר לשלם את הקנס מאשר להיגרר לבית המשפט ולבזבז סכומי כסף גדולים אף יותר.

עו”ד אלון שליכטר: “מחלבת כספים”

עו"ד אלון שליכטר
עו”ד אלון שליכטר

יש קאצ’ ברור בנוסח של הצעת החוק לאי הפללה: ניתנת סמכות לשוטר לקבוע כי מה שאדם מחזיק או מעשן הוא סם ולרשום קנס, ללא צורך בבדיקה כלשהיא אלא על בסיס “ניסיונו והכשרתו של השוטר ללא צורך בציוד עזר”. האם היינו נוהגים באותו אופן בבדיקות אלכוהול בנהיגה? מענישים על פי ניסיונו של השוטר? אז למה צריך את הינשוף וכל הביורוקרטיה? למה צריך מד מהירות אם הרי השוטר על פי ניסיונו בוודאי יודע שנסעת מהר?

אפשר להכריז בגאווה על מותו של ‘החשד הסביר’, הבדיקה המדעית ופשוט להסתמך על תחושת הבטן של השוטר. זה כמו לזרוק לפח את כל החוק והפסיקה של בתי המשפט, שאגב על פי הפסיקה של בתי המשפט תחושת בטן, עניים אדומות, רעד, לחץ וכיוצ”ב אינם מהווים חשד סביר לביצוע חיפוש, אך כאמור המחוקק הופך את היוצרות ואת הציבור למשלמי קנסות ואת הקופה הציבורית ואת החוק למחלבת כספים.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי