יועץ האו”ם לענייני בריאות: “צריכת סמים היא זכות בסיסית”

היועץ לענייני בריאות של האו”ם פרסם השבוע מכתב בו הוא טוען כי הפללת צרכני הסמים מהווה הפרה של זכות בסיסית לבריאות תקינה, וכי יש להביא לדה קרימינליזציה של השימוש בסמים באופן מיידי.

דאיניוס פוראס (Dainius Pūras), יועץ של האו”ם לענייני בריאות, פרסם השבוע (ב’) מכתב בו הוא קורא לנציגי כל המדינות החברות בארגון להחל באי הפללה של כל סוגי הסמים, כך על פי הדיווח.

דאיניוס פוראס - יועץ לענייני בריאות באו"ם
דאיניוס פוראס – יועץ לענייני בריאות באו”ם

המכתב שכתב פוראס מיועד ליו”ר משרד האו”ם לסמים ופשיעה (UNODC) יורי פדוטוב (Yury Fedotov), מתוך מטרה להעלות את הנושא לדיון בועידת האו”ם שתיערך באפריל הקרוב. לפי הדברים שכתב פוראס במכתב, הפללת הצרכנים לא רק שאינה מניבה תוצאות חיוביות, אלא גם גורמת לפגיעה בזכותם הבסיסית לבריאות תקינה.

“ההפללה היא שורשן של רבות מהבעיות הבריאותיות העומדות בפני צרכני סמים,” הוא כותב, “היא דוחקת אותם למחתרת ותורמת להשפעות שליליות לבריאות הפרט והחברה.”

פוראס טוען כי מהלך כולל של דה קרימינליזציה, כמו זה שפורסם במסמך האו”ם הסודי שדלף, הוא “צעד ראשון בדרך להגשמת הזכות לבריאות של בני אדם רבים” וכי המטרה הבאה לאחר מכן היא השקעה במחקרים בריאותיים ושיפור השירותים המוצעים לאזרח בתחום זה.

הודעה זו של הבכיר באו”ם דומה להחלטה התקדימית של בית המשפט העליון במקסיקו, שקבע בחודש שעבר בפסיקה היסטורית שהחזקה, שימוש ו/או גידול מריחואנה – הם זכות חוקית של כל אזרח וכי הם עומדים בהגדרת חופש הפרט של אזרח במדינה. בית המשפט קיבל את טענת העותרים כי האיסור מנוגד לחוקה.

באפריל 2016 צפויה להתכנס וועדת האו”ם המיוחדת בה יודיעו ככל הנראה בכירי הארגון כי על המדינות החברות להפסיק את הפללת צרכני הסמים ולעבור למדיניות של טיפול ומניעה במקום ענישה והפללה.

הממשלה הבטיחה אי הפללה בעוד:

חדשות
שינוי גודל פונט