מגלגל...

יוניבו תוחזק בחיים לחודש נוסף, קנבוטק יוצאת להנפקה בהנחה

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה:

כפי שהוערך במגזין קנאביס: קנבוטק יצאה להנפקה – מקווה לגייס 7 מיליון ש”ח

כזכור, בסקירה השבועית בשבוע שעבר, הוערך כאן באופן מפורש כי הנפקת מניות היא דבר שצפוי לקרות בטווח הזמן הקרוב בחברת קנבוטק (Cannabotech). השבוע, החברה איששה את החשש ודיווחה על הנפקה שתתקיים בפועל בתחילת השבוע הקרוב. במסגרת ההנפקה, הנערכת במתכונת של הנפקה ציבורית, כלומר כל אדם וגוף יכולים להזמין בה, מנפיקה החברה מניות לפי מחיר של 2,350 אגורות, כלומר קרוב למחיר השוק הנוכחי. אבל, על כל מניה הנרכשת במסגרת ההנפקה, מקבל המשקיע 2 אופציות מסדרה 1 של החברה בחינם, כלומר – בפועל מדובר בהנחה לא קטנה של כ-37% אל מול מחיר המניה ביום בו אושרה ההנפקה בידי דירקטוריון החברה, מה שמרמז כביכול על כך שדירקטוריון החברה בעצמו מעריך את שווי החברה כנמוך יותר מזה הקבוע בשוק כיום. אגב, ביום חמישי השבוע, ירדה לפתע מניית החברה בכ-6.3%, זאת לאחר אישור ההנפקה אך לפני שהחברה דיווחה עליה, וללא שנרשמו ירידות חריגות כלשהן בשווקים, מה שבמקרים מסויימים, לא בהכרח במקרה הזה, עלול לעורר חשש לדליפת מידע פנים.

ההערכה שפורסמה כאן בשבוע שעבר על כך שקנבוטק צפויה לבצע הנפקה, באה לאחר שהחברה פרסמה מצגת משקיעים לחודש ינואר, כאשר מבדיקה של מגזין קנאביס עלה כי מתוך 3 מצגות שפרסמה החברה בשנה האחרונה – 2 היו בסמוך או במהלך גיוס, כאשר כעת המספר עולה ל-3 מתוך 4 כמובן. כמו כן, בדיווח בשבוע שעבר הודגש גם כי טריק ידוע בחישוב שווי שוק, שנפוץ בקרב חברות קטנות בשוק ההון בישראל בדגש על חברת ציבוריות קטנות בתחום המחקר והפיתוח, והוא – לפרסם מצגת “כהכנה” להנפקה מתקרבת. שני הדברים הללו יחד הביאו למסקנה שכנראה הנפקה צפויה, כפי שאכן קרה לבסוף.

במסגרת ההנפקה אגב, מתכננת קנבוטק, שרשמה הפסד של כ-10.6 מיליון שקלים במחצית הראשונה של שנת 2022, לגייס כ-7.05 מיליון שקלים. מדובר בסכום שבעבר חברת קנאביס הייתה יכולה לגייס בתוך רגע, לפעמים אפילו ממשקיע אחד בודד, אך כיום עם עליית הריבית, המכה האנושה שחטפו שווקי ההון בשנה שעברה וירידת האמון בשווקי הקנאביס, הופכת הנפקה כזו בתקווה לגייס יותר מ-7 מיליון ש”ח לחברה שלא ממש מצליחה בלשון המעטה, למהלך בכלל לא פשוט עבור החברה ובית ההשקעות סייבל המוביל את המהלך.

שיח רוכשת את המפעל של ורמוט ואוחנה בתמורה אפסית, האם תוכל “לבלוע” את כל הפעילויות?

חברת שיח מדיקל גרופ (Seach Medical Group) דיווחה השבוע לבורסה על כך שחתמה על הסכם לרכישה של מפעל ובית מסחר בתחום הקנאביס, שאת שמו החברה לא ציינה אך מגזין קנאביס חשף כי מדובר במפעל ובבית המסחר של חברת “דרך לחיים” שבשליטת איריס ורמוט ושחף אוחנה, הממוקם באזור התעשייה פולג, נתניה. 

במסגרת העסקה, צפויה שיח להוציא מקופתה כ-2.3 מיליון שקלים – סכום נמוך למדי ביחס למפעל ובית מסחר לקנאביס, לפחות ביחס לשוויים קודמים שניתנו לעסקים זהים בשנים האחרונות. עם זאת, הסכום הזה לא הולך לכיסים של ורמוט ואוחנה הבעלים, אלא “לפרעון התחייבויות” של המפעל, כלומר ככל הנראה לבנקים או לספקים. בפועל, ורמוט ואוחנה יוצאים מההשקעה במפעל בלי לקבל שקל, אלא רק מקבלים “שחרור” מההתחייבויות של המפעל, שלפי דיווחים בתקשורת הכלכלית נכנס לחובות והפסדים.

לדברי חברת שיח, במתכונת הקיימת שלו המפעל יכול לייצר כ-800 קילוגרם בחודש, נתון שיכול לעלות עד ל-1.5 טון בהנחת הפעלה של משמרות נוספות. החווה של שיח, שבבעלותה המלאה, נמצאת במושב גבעת חן הקרוב לאזור התעשייה פולג בו ממוקם המפעל, כך שהחברה תיהנה ככל הנראה מיתרונות מבחינת מהירות השילוח של התוצרת למפעל והעלויות הכרוכות בכך.

מדובר כאמור ברכישה שמסתמנת במחיר טוב עבור שיח, ונובעת, לצד הכניסה לחובות של ורמוט ואוחנה, ממה שנראה כמו “בריחה” של משקיעים בשוק הקנאביס בכלל ובפרט מהשקעה במפעל הזה. ההרעה בתנאי השוק גלויה מאוד בשנה האחרונה ומביאה להתפרקות של חברות בתחום הקנאביס, עד כדי פשיטת רגל של חלקן, אך לדברי גורמים מסויימים בענף המצב צפוי דווקא להשתפר בהמשך בעקבות יציאה של שחקנים מהענף וקונסולידציה שתשאיר מעט שחקנים גדולים.

מצד שני, יד גם מי שתוהה האם לחברת שיח יש את היכולת להתמודד עם ביצוע הרכישה או יותר נכון, עם הפעלה של פעילות הייצור, האריזה ובית המסחר. בסופו של יום, שיח נכנסה לאחרונה לתחום הקמעונאות לאחר שנים ארוכות בתחום הגידול בלבד, כשרכשה מספר בתי מרקחת בעת האחרונה ונאלצה להתמודד עם ירידה של כ-64.3% ברווח ברבעון עד כדי כ-1 מיליון שקלים אל מול 2.8 מיליון שקלים רווח מייצג ברבעון המקביל אשתקד. כעת, כאשר מתווספת חוליית הייצור, האריזה והשינוע לצבר הפעילויות שרכשה החברה, עולה חשש לגבי אי יכולת של החברה להתמודד עם כל הפעילויות החדשות, ולהעבירן לפסים של רווחיות. לצורך השוואה, חברת IMC גם כן הייתה בבליץ של רכישות, שיש האומרים שהוא זה שהוביל לבסוף להתרסקותה לאחרונה עד לשפל חסר תקדים, סגירת פעילות הגידול בישראל וסף חדלות פירעון בקנדה. מצד שלישי אין מה להשוות בין השתיים, שכן בסופו של יום חברת שיח מציגה רווחיות יציבה במשך שנים כבר, ואת זה אי אפשר לקחת ממנה. גם את הרכישות היא מבצעת במשורה, ובלי מינוף משמעותי, לפחות נכון לדוחות הרבעון האחרון, שלא כמו IMC ש”התפזרה”, אך כן חשוב לזכור שעדיין מדובר בדבר שכדאי אולי להנהלת החברה לשים אליו לב.

אינטליקנה מנסה להזרים כסף פנימה; מורידה את מחיר המימוש על האופציות

חברת אינטליקנה (Intelicanna) אומנם דיווחה לאחרונה על יציאה צפויה מפעילות בתחום הקנאביס, אך עודנה מחזיקה בפעילות בתחום הקנאביס באמצעות חוות גידול שבבעלותה שנמצאת בשיתוף פעולה עם חברת קנאשור ועם חברת אבוג’ן באמצעות חברת הבת שלה קאנוניק.

השבוע אינטליקנה דיווחה על כך שהיא הגישה בקשה לבית המשפט להורדת מחיר המימוש על אופציות החברה מסדרה ב’. לכאורה, מדובר בדיווח טכני ולא מובן, אך אם בוחנים את המהות העסקית שלו, ניתן לזהות שמדובר במעין “גיוס הון”, אבל מבלי לקרוא לו כך.

במסגרת הבקשה, אינטליקנה מבקשת הורדה במחיר המימוש של האופציות ממחיר המימוש הנוכחי העומד על כ-120 אגורות, למחיר מימוש של 40 אגורות, כלומר “בתוך הכסף”, שכן המניה כעת נעה באיזור ה-40 אגורות. כרגע, מסדרה ב’ ישנן כמיליון אופציות שככל שהן ימומשו הן צפויות להעניק לחברה כ-400,000 שקלים לצרכיה השוטפים. הורדת מחיר המימוש צפויה לגרום למימוש הדרגתי של האופציות הללו, בהנחה שלא תירשם ירידה משמעותית במחיר המניה. המימוש הזה אמור לספק את צורכיה הכספיים של החברה בתקופה הקרובה, במסגרתה היא תנסה להשלים את המיזוג שלה עם חברת ריי TLV, העוסקת בייזום נדל”ן בתל אביב. אם יושלם המיזוג, הוא כאמור צפוי להוציא את החברה מפעילות בענף הקנאביס סופית.

יוניבו תונשם לעוד כחודש נוסף, הרשות נזכרה לבקש הבהרות מהחברה

השבוע הגיע לידי מגזין קנאביס דו”ח מעניין של עו”ד שי גליקמן, שמונה לנאמן חברת יוניבו (Univo), שלאחרונה דיווחה כזכור כי היא נכנסה להליכי פשיטת רגל לאחר שצברה חובות בגובה של יותר מ-60 מיליון שקלים למספר רב של נושים.

לפי הדו”ח, שעו”ד גליקמן הגיש לבית המשפט במסגרת הליך חדלות הפירעון, חברת יוניבו היא לדבריו חברה “מורכבת”, שהפעילות שלה – המפעל וחוות הקנאביס – הן פעילויות שלובות. בכך בעצם מנסה גליקמן לטעון בין השורות כי אין בכוונתו לפעול אקטיבית למכירה קרובה של כל אחת מהפעילויות בנפרד, שכן הדבר לא צפוי למקסם את התמורה. על פי הנכתב, בכוונתו של גליקמן להמשיך ולהפעיל את יוניבו למשך כחודש נוסף, במתכונת מצומצמת, כאשר להערכתו ההוצאות בגין חודש אחד יעמדו על כ-726 אלף שקלים לכלל פעילות יוניבו.

עוד עולה מהדו”ח כי הרשות לניירות ערך שלחה לאחרונה מכתב רשמי ליוניבו, בו היא דורשת מהחברה לתקן את הטעות שנרשמה לטענתה בדוחות הכספיים של החברה, במסגרתה יוניבו לא ציינה הפרשה לטילריי בגין פסילת המשלוח שהגיע כזכור לארץ ללא אוגרי מידע (Data Loggers), וזאת למרות שלטענת הרשות החברה הייתה חייבת לעשות כן, שכן מדובר בחוב כספי לטילריי. יוניבו למעשה, כך עולה מטענות רשות ני”ע, לא צירפה את החוב שלה לטילריי בגין הסחורה בשום מקום בדוחות הכספיים, כפי שאגב נכתב בעבר כאן במגזין קנאביס.

אבל, פרט אחד קטן, ממש קטנטן, הוא שרשות ניירות ערך דורשת את ההבהרה מיוניבו כעת, אחרי שהחברה כבר פשטה רגל, אחרי שהמסחר במניית החברה נעצר ולא צפוי להיות מחודש בקרוב ולאחר שכספי בעלי המניות כבר נמחקו במלואם בוודאות כמעט מלאה וכספי בעלי האג”ח, בהם גם קרנות הפנסיה של אזרחי ישראל, ככל הנראה נמחקו ברובם המוחלט. אז זה אומנם יפה שהרשות מבקשת מהחברה “להודות בפשע” כביכול, אבל מה החוכמה לעשות זאת אחרי שהחברה כבר “מתה”? התנהלות זו של רשות ני”ע, או יותר נכון חוסר-התנהלות זו, סופגת ביקורת מגורמים בענף הקנאביס עוד מהיום הראשון בו חברות הקנאביס נכנו לבורסה בשלהי שנת 2018.

במקביל, באותו תיק, בנק מזרחי טפחות, לו יוניבו חייבת כ-11.2 מיליון שקלים, התנגד לתוכנית של גליקמן וטען כי הפעלה כמקשה אחת של החברות עלולה לפגוע בבנק כנושה, שכן הוא בעל שעבודים על פעילות הייצור וההפצה. לטענת בנק מזרחי, העברת כספים מפעילות ההפצה, שאינה נחשבת הפסדית, אל שאר הפעילויות ההפסדיות, יכולה לפגוע בו כנושה, ועל כן יש להתייחס לכספים המועברים כהלוואה שתהיה חייבת בהחזר.

יאיר ביטון מפרשת רונאל פישר נכנס לענף הקנאביס

בזמן שרבים בורחים בבהלה החוצה, יש גם מי שרצים פנימה, אל תוך ענף הקנאביס. שחקן חדש בתחום הוא איש העסקים יאיר ביטון, שכפי שנחשף השבוע במגזין קנאביס, הוא רכש מניות בחברת “הסנה סחר בע”מ” – בית מסחר הפועל בתחום הקנאביס שבבעלות ניצב בדימוס ברונו שטיין. אומנם מדובר בחברה פרטית ולא חברה שנסחרת בבורסה, אך לביטון יש רקע שוק-הוני משמעותי.

ביטון זכור לרבים משוק ההון, ולמדינה בכלל, כחשוד בעבירות הלבנת הון בהיקף עתק של עשרות מיליוני שקלים בשותפות עם העבריין יצחק אברג’יל (מהן הוא זוכה), וכן מחברות קרובה עם ניצב שטיין, שותפו כעת בחברת הסנה סחר בע”מ, כאשר האחרון היה בתפקיד בכיר במשטרה עת שישמ כמפקד מחוז מרכז. במסגרת אותה פרשה עלו טענות כי ביטון אף הציע לשטיין, בעת שהלה היה כאמור בתפקידו במשטרה, לשמש כיו”ר החברה הציבורית שבשליטתו, ב.יאיר.

לאחרונה מכר ביטון את החברה הציבורית, ושלשל לכיסו סכום של כמה עשרות מיליוני שקלים, כך שהוא נחשב ל”נזיל” בביצה העסקית המקומית, ואולי מראש הוא ייעד חלק מהאקזיט לכניסה לענף הקנאביס.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • קנבוטק – 29.67%+
 • שיח מדיקל – 21.62%+
 • אינטליקנה – 19.64%+
 • פארמוקן – 18.08%+
 • עמיר שיווק – 9.09%+
 • טוגדר – 8.50%+
 • נקסטייג’ – 2.51%+
 • פנאקסיה – 0.00%
 • יוניבו – 0.00% (בהפסקת מסחר)
 • איי אם סי – 1.46%-
 • תיקון עולם קנביט – 4.00%-
 • אינטרקיור – 5.19%-
 • קנאשור – 8.84%-
 • וונטייז – 15.15%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר