מגלגל...
x

למה יוניבו לא דיווחה על חלק במכרז עם קופ”ח כללית? | השבוע בבורסה

הסיכום השבועי של סקטור הקנאביס הישראלי בבורסה - מה עשו המניות המובילות, איפה הן פספסו ומה הן מתכננות לעתיד...

חברת יוניבו זכתה במכרז של קופ”ח כללית לאספקת קנאביס רפואי בהנחה אבל לא כללה בדיווח פרטים שנראים אולי מהותיים. בית ההשקעות מור כבר לא בעל עניין בחברת פארמוקן במה שנראה כמו זליגה החוצה של בתי ההשקעות מתחום הקנאביס. פנאקסיה השלימה ייצוא תמציות אידוי קנאביס רפואי לגרמניה אבל כרגיל ללא שקיפות או פרטים מהותיים. ההלוואות של דמרי לטוגדר ושל סולבר לקנאשור מתעכבות אבל נראה שאין סכנה אמיתית ליישומן גם אם יידחו במעט.

יוניבו זכתה במכרז של כללית, אבל משהו בדיווח חסר

 1. חברת יוניבו (Univo) דיווחה השבוע שזכתה במכרז של קופת חולים “כללית” למכירת קנאביס רפואי במחיר מופחת למטופלים שמבוטחים בקופה. על פי דיווח החברה, המטופלים שמבוטחים בכללית יוכלו לרכוש את המוצרים במחיר המופחת בכ-17 סניפים ברחבי הארץ. החברה לא דיווחה האם חברות נוספות זכו גם הן במכרז אך למגזין קנאביס נודע כי גם החברה הפרטית בזלת פארמה (Bazelet Pharma) זכתה בו. ראשית, יוניבו לא חשפה מה גובה ההנחה שתינתן ויש כמובן לחכות ולראות האם ההנחה שתינתן היא משמעותית וכן האם ההיענות של המבוטחים בכללית משמעותית, אך נקודה נוספת שיש לשים עליה את הדעת היא שעל פי תנאי המכרז לכללית ישנה הזכות לבטל את ההסכם בכל שלב בהתראה מראש של 30 יום. כלומר בפועל, גם אם אכן “הפיילוט” הזה יצליח, תוכל חברה אחרת להציע הנחה גדולה יותר לכללית עבור המבוטחים ובכך לקחת מיוניבו את המכרז. כמו כן, יוניבו משום לא ציינה בשום מקום בדיווח על כך שמעבר להנחה שהיא נותנת, שכאמור לא נחשף מה גובהה, היא גם התחייבה לשלם לכללית לאחר החתימה על המכרז כ-500,000 שקל, ולאחר מכן 500,000 שקל נוספים בכל שנה נוספת, וזאת לצורך “ביצוע פעולות הסברה והנגשה של השירותים הכלולים בהסכם”. כמו כן עושה רושם, על פי תנאי המכרז, שהחברה צריכה לספק גם ערבות בהיקף כולל של 1,085,000 ש”ח מהבנק בשביל ההשתתפות במכרז, דבר שכמובן גם כן עולה כסף. החברה טוענת שלא כך.

בית השקעות מור כבר לא בעל עניין בפארמוקן

 1. חברת פארמוקן (Pharmocann) דיווחה השבוע על כך שבית ההשקעות מור מכר מניות בהיקף פעוט יחסית של כ-25,000 שקל, אך כתוצאה מהמכירה מפסיק בית ההשקעות להיות בעל עניין בחברה ומשכך כבר אינו ידווח על מכירות או קניות נוספות שייבצע כל עוד לא יהיה בעל עניין. בית ההשקעות מור מצטרף לבית ההשקעות אי.בי.אי שמכר לפני כמה חודשים, בסוף חודש יוני, מניות ביוניבו וגם הוא ירד מבעל עניין. כידוע, בעל עניין מוגדר על ידי החוק כמי שמחזיק למעלה מ-5% מהמניות של חברה מסוימת או לחילופין הוא נושא משרה בכירה בחברה. בעל עניין צריך לדווח על: 1. כל קנייה או מכירה של מניות המהווה מעל ל-2% מהון המניות של החברה. 2. לאחר פרסום דוח כספי על כל קנייה או מכירה של מניות, גם אם הן פחות מ-2% מהון המניות של החברה. 3. על כל קניה או מכירה שגורמת לו להפסיק להיות בעל עניין או לחילופין להתחיל להיות בעל עניין למי שעד אותה העת לא היה בעל עניין. החשש בשוק ההון כעת הוא שמור ימכרו את המניות שלהם, בין אם במסחר בבורסה ובין אם בעסקאות מתואמות מראש מחוץ למסחר בבורסה, דבר שעלול לגרום ל”לחץ למטה” על מחיר המניה. מחיר המניה של חברת פארמוקן ירד בכ-55% בשנה האחרונה, כאשר החברה בדרך ביצעה את הרכישה של האתר ההפסדי למכירת CBD באירופה של חברת קנזון, עסקה שביקרנו בעבר. מה גם, שמי שתיווך בעסקת המיזוג של פארמוקן לשלד הבורסאי בזמנו הוא לא אחר ממנכ”ל קנזון, שי זוהר. האם יתכן שלכאורה נעשה פה מקרה של “יד רוחצת יד”? בכל אופן, כעת מסתכם שווי השוק של החברה בכ-70 מיליון שקל.

פנאקסיה ביצעה את יצוא תמציות האידוי לאירופה, אבל איפה השקיפות?

 1. חברת פנאקסיה (Panaxia) דיווחה השבוע על כך שביצעה את המשלוח הראשון של תמציות אידוי של הקנאביס שלה לגרמניה במסגרת שיתוף הפעולה של החברה עם תאגיד ההפצה הגרמני Neuraxpharm. ייצוא זה העלה תהיות על הקשר בין יו”ר פנאקסיה יונתן קולבר לבין יו”ר מפלגת תקווה חדשה שר המשפטים גדעון סער, לאחר שנחשף שקולבר תרם למפלגה 4 מיליון ש”ח. כאשר התברר שפנאקסיה דיווחה על יצוא צפוי של מוצרים שאסורים לשיווק בישראל עוד בטרם הדבר אושר לאחר מכן בהחלטת ממשלה, התגברו התהיות. השבוע הודיעה כאמור פנאקסיה כי היצוא הושלם, מה שמהווה דבר חריג שכן כמעט ולא ידוע על שוק כלשהו, ודאי לא שוק הפארמה, בו ניתן לייצא לחו”ל מוצרים האסורים לשיווק בישראל, ותמציות אידוי קנאביס רפואי אכן אסורות לשיווק בישראל. בכל אופן, הייצוא טוב ויפה, אבל אם כבר החברה מקדישה דיווח נפרד לעצם ביצוע הייצוא (למרות שדיווחה על כבר קודם על בקשת הרישיון לייצוא ואז גם על קבלת הרישיון), מדוע היא אינה מועילה בטובה לדווח מהי הכמות שיוצאה ומדוע היא לא מדווחת מה ההיקף הכספי הצפוי? מדיניות זו של החברה של לא לפרט שום פרט על היקף המשלוח מלבד לציין שמדובר ב”משלוח מסחרי”, ולא לחדש דבר לגבי העסקה ואז להקדיש דיווח שלם לעצם הייצוא, זה פשוט לעג לרש והתנהלות לא הגונה כלפי המשקיעים.

ההלוואה של דמרי לטוגדר צפויה להינתן בדקה ה-90

 1. חברת טוגדר (Together) דיווחה השבוע שאסיפת בעלי המניות לאישור מתן הלוואה ההמירה (15 מיליון שקל) וההלוואה הלא המירה (10 מיליון שקל) בהיקף כולל של כ-25 מיליון שקל מצד יגאל דמרי, צפויה להתקיים ב-6 לדצמבר. האסיפה לאישור העסקה עם דמרי בוטלה כבר מספר פעמים לאחר שהחברה נאלצה לשנות את המתווה עם דמרי מהשקעה והלוואה – להלוואה המירה והלוואה לא המירה, זאת בעקבות אי אישורו של יגאל דמרי בידי היק”ר להיות בעל עניין בחברה. בסוף ינואר 2022 החברה צריכה לפרוע אגרות חוב בהיקף של כ-40 מיליון שקל, וסביר להניח שהאסיפה תאשר את העסקה מכיוון שבעלי השליטה בחברה (ניסים ברכה, ניר סוסינסקי וגיא עטיה) מן הסתם תומכים בהצעה ובעצם יש רוב בעד.

קנאשור קיבלה אישור להארכת ההלוואה מסולבר

 1. חברת קנאשור (Cannassure) דיווחה השבוע כי קיבלה אישור מחברת סולבר להארכת הלוואה בהיקף של כ-3 מיליון שקל שנתנה לה סולבר בנובמבר אשתקד וזאת עד ל-31 למרץ 2022. הריבית על ההלוואה היא אותה הריבית שתשלם סולבר לבנק על ההלוואה שהיא נטלה או שתיטול לצורך מימון ההלוואה שנתנה לקנאשור, או לחילופין ריבית אפסית אם ההלוואה היא מיתרת המזומנים של סולבר. מדובר כנראה בדיווח שהינו יחסית מינורי, הרי אין זה סביר שסולבר תחליט לגבות מקנאשור את ההלוואה אם הדבר מסכן את מצבה ומשכך ברור שעד שהחברה לא תתאזן או לחילופין תקבל מימון בהיקף משמעותי יותר – ההלוואה תוארך.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • עמיר שיווק –  4.80%+
 • תיקון עולם קנביט – 0.78%+
 • טוגדר – 0.89%-
 • אינטליקנה – 1.68%-
 • נקסטייג’ – 2.04%-
 • אינטרקיור – 2.21%-
 • יוניבו – 3.87%-
 • שיח מדיקל – 4.06%-
 • קנבוטק – 5.10%-
 • פארמוקן – 7.44%-
 • קאנומד – 7.74%-
 • וונטייז – 10.07%-
 • פנאקסיה – 11.34%-
 • קנאשור – 11.48%-
 • איי.אמ.סי – 20.07%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר