יומן הגידול של ג’ורג’: כך גידלתי 112 גרם קנאביס בבית

מגדל קנאביס ישראלי משתף את קוראי המגזין ביומן הגידול המלא שלו – משלב הקמת ה”סט אפ”, דרך ההנבטה ועד הקציר. רשימת טיפים חשובים לגידול קנאביס בבית, ועדות ממקור ראשון על הקשיים בתהליך המעניין.

מאת: ג’ורג’ – מגדל ישראלי

לפני שאתחיל בפירוט יומן הגידול שלי הרשו לי לתת לכם עצה קטנה: חשוב לדעת את גבולות הגזרה שלך. כדאי להתחיל בקטן, לראות איך מתקדם ואם בכלל זה מתאים לך.

עכשיו נתחיל עם ה”סט-אפ”

אוהל גידול קנאביס

אוהל – חשוב לבחור את האוהל אשר יתאים לצרכים שלכם. אני בחרתי ב-Growlab60. גודל: 60 ס”מ על 60 ס”מ. גובה: 160 ס”מ (מטר שישים) – קומפקטי אבל זה הספיק לי. ניתן לרכוש בכל גרו שופ.

תאורה – מנורת LED140w הכוללת ארבעה פאנלים עגולים ושני מאווררים פנימיים. בנוסף נורות פלורסנט 75w בצבעים שונים המתאימים לשלבי הגדילה והפריחה. לצורך הגדילה 2 נורות בצבע כחול הספיקו, ולשלב הפריחה השתמשתי ב-4 נורות אור צהוב.

השקיה – בחרתי במערכת Autopot שהיא בעיקרון מערכת שמשקה את הצמחים אוטומטית על בסיס כח המשיכה. בנוסף ניתן להוסיף למערכת את ה-Airdome שזו בעצם מערכת של צינורות המחוברת למשאבת אוויר ונמצאת בתחתית האדנית כך שהשורשים נהנים מזרימת חמצן ישירה וקבועה, מה שמשפר את תנאי הסביבה שלהם וכתוצאה מכך את קצב הצמיחה ותפוקת היבול.

אדניות – מערכת Autopot מגיע ב-3 גדלים: 8.5 ליטר, 15 ליטר ו-25 ליטר. אני מציע ללכת מראש על ה-15 ליטר. אותו זמן ויותר יבול.

אוורור – וונטה קטנה ביותר ממוקמת בתחתית האוהל לצורך הזרמת אוויר נקי, המפוח הכי קטן שיש עם שרשור המחובר לפילטר פחם לצורך הסוואת הריחות (להכין פילטר פחם במאה ש”ח). כמו כן בזמן הפריחה הוספתי מאוורר קטן בחלק העליון של האוהל לאוורור נוסף עקב הוספת המנורות (אשר מפיקות עוד חום) (עוד על אוורור).

אדמה – תערובת של שברי קוקוס ופרלייט יחד עם האדמה יוצרים מרקם אוורירי המתאים מאוד למערכת ההשקיה ומאפשר התפתחות מהירה ונוחה לשורשי הצמח.

שונות – מד טמפרטורה ולחות משולב. ערכה לבדיקת חומציות המים. דשנים של חברת Bio-Nova לשלב הגדילה והפריחה כאשר בשלב הפריחה הוספתי דשן מסוג Bloombastic, שזהו דשן בעל ריכוז גבוה של זרחן ואשלגן. בנוסף היו גם טיימרים פשוטים מחנות חומרי בניין (לצורך תזמון שעות האור) ומפצלי חשמל וכבלים מאריכים.

עציצי אוטופוט 8 ליטר

אחרי שהסברנו קצת על הכלים נתחיל בעבודה: חשוב לציין שאם אין בידך זרעים באיכות טובה חבל על כל המאמץ, אין מה להשקיע על זרעים שאספת או שחבר הביא לך פשוט חבל על הזמן והמאמץ – אני מנסה למנוע את מפח הנפש בסופו של תהליך כל כך ארוך.

לצערי אני מדבר מנסיון: בעבר התחלתי לגדל מזרעים שיצאו לי בשקית גראס רגילה שקניתי. החומר עצמו היה מעולה אבל לאחר שהנבטתי וגידלתי אותם נאלצתי להרוג חלק מהצמחים מאחר שהם התגלו כזכרים, וגם צמד הנקבות שנותרו בגינה והתפתחו ממש יפה עם פרחים מדהימים ויבול מכובד אכזבו אותי מאוד – הספיקו לי כמה שאכטות להבין עד כמה כל ההשקעה הייתה לשווא – הטעם היה בסדר, אבל לא הייתה השפעה בכלל ולא משנה באיזו כמות או דרך צרכתי את התרופה.

לכן כדאי להשקיע בזרעים איכותיים.

שלב 1 – הנבטת הזרעים

לצורך ההנבטה השתמשתי בשיטת “מגבת הנייר” רק עם צמר גפן: לוקחים את הצמר-גפן, מטבילים במים וסוחטים את שאריות המים. מניחים שכבה על הצלחת ומניחים עליה את הזרעים, לוקחים חתיכה נוספת של צמר גפן ומטבילים במים. סוחטים ומניחים מעל הזרעים. מידה ויש לכם ספרייר ניתן לרסס מהמים מלמעלה. במידה ואין ניתן להוסיף כמה טיפות מעל ולסגור הכל עם קערית קטנה. אין צורך לסגור הרמטית על מנת לאפשר חדירה של אוויר. חשוב מאוד לשמור על הצלחת במקום חמים בטמפרטורת החדר (25 מעלות).

שלב 2 – זריעה

אני מכיר ממדריכים שונים את השלב לאחר ההנבטה בו אומרים לזרוע בגביע קטן כגון קוטג׳ ולאחר שבועיים להעביר לכלי גדול יותר. מנסיוני במערכת Autupot אין לכך כל משמעות ואפשר לזרוע ישר לאחר ההנבטה בכלי הסופי – כך גם מבטלים את השוק של הצמח כשמעבירים אותו מכלי לכלי.

נבט מבצבץ

אבל חשוב לדעת שבמיוחד עם אדמה אווירירית כגון קוקוס ופרלייט, יש צורך להחדיר אצבע ולדחוס את האדמה שבה אנו רוצים לזרוע על מנת שהזרע לא ישקע. עושים גומחה קטנה (בערך חצי אצבע) ומכניסים את הזרע המונבט כאשר השורשון המבצבץ ממנו פונה כלפי מטה ושאריות הזרע כלפי מעלה. מכסים בעדינות ומטפטפים מעט מים מלמעלה.

כעבור שבוע בערך הצמח אמור להתחיל לבצבץ.

שלב 3 – גדילה

הצמח מתחיל לגדול ולהתפתח. בתחילה לא הוספתי בכלל דשן ורק אחרי שבוע או שבועיים התחלתי לדשן בהדרגה. אם אתם משתמשים ב-Airdome כדאי להפעיל את המערכת שבועיים אחרי שהעברתם לכלי הגדול, גם בהדרגה – להתחיל עם הכח הנמוך ביותר ולאט לאט להעלות.

חיברתי לטיימר שדאג שבלילה האור ייכבה על מנת לתת לצמח לנוח. בשלב הזה מחזור האור הוא 18/6 (18 שעות אור, 6 שעות חושך) במידה והזרעים אוטומטיים אני ממליץ להשאיר את המחזור הזה לכל תקופת החיים של הצמח, במידה ולא יש צורך להחליף את מחזור האור ל-12/12 בשלב הפריחה.

אם בחרתם בסט-אפ כמו שלי אפשר להכניס 4 אדניות לאוהל כך שבמידה ואתה רוצים קציר מתמשך רצוי לזרוע זרעים אוטומטיים כל 3 שבועות וכך כל 3 שבועות (תלוי בזן) תוכלו לקצור. אם תגדלו בחורף יש פחות בעיה עם טמפרטורה אבל בקיץ עדיף להתחיל את מחזור האור בלילה ואת מחזור המנוחה בשעות שיא החום בין 12:00 – 18:00.

צמחים בשלב הצמיחה באוטופוט

חשוב מאוד בשלב זה לשמור על חלל הגידול לח ככל האפשר. לכן אני ריססתי את רצפת האוהל במים פעם או פעמיים. כדאי לעשות פעולה שנקראת Lollipopping, משמע לגזום את הענפים התחתונים והחלשים על מנת למרכז את אנרגיית הצמח כלפי מעלה וכלפי הענפים החזקים יותר.

טיפ נוסף: השתמשו תמיד באדמה חדשה ובאדנית חדשה שלא הייתה בחוץ על מנת להימנע ממזיקים.

שלב 4 – פריחה

כאשר הצמח הגיע לגודל הרצוי יש להחליף את מחזור האור ל-12/12. לא לשכוח שהצמח עשוי אפילו להכפיל את גודלו בשלב הפריחה אז יש לקחת זאת בחשבון בכדי למנוע מצב של צפיפות או קירבה יתרה למנורה. בשלב הזה החלפתי את הפלורסנטים הכחולים (גוון 2700) לפלורסנטים צהובים (גוון 6500).

שלב הפריחה היומן של מיסטר ג'ורג'

יש להוסיף דשן לפריחה בהדרגה כפי שמצוין – אבל לא את ה-Bloombastic. רק לאחר חודש בשלב זה ניתן להשתמש ב-Bloombastic אלא אם כן מדובר בזן אוטומטי ואז ניתן להתחיל כבר בהתחלת שלב זה.

שלב 5 – קציר

השלב המעניין ביותר, כאשר הפרחים מלאים ומתחילים להוציא עלים קטנטנים מלאים בשרף לבן דמוי טל של בוקר, וחלק מהעלים מצהיבים ואף נושרים הגיע שלב הקציר.

ממליץ לקבוע חלון זמן מספק עבור מלאכת הקצירה (כדי שלא תאלצו לבצע את הקציר בלחץ) ולוודא שאין מפגעים למיניהם שעשויים להפריע. רצוי שסביבת העבודה תהיה מסודרת ונקייה – גם עבור המגדל וגם עבור התוצר הסופי.

שלב 6 – ייבוש

אני אישית תליתי את הענפים שקצרתי על מוט החלון. כדאי להקפיד בשלב זה על כמה שיותר חושך על מנת שלא להרוס את הקריסטלים שעבדנו עליהם במשך זמן כה רב.

לאחר שבוע צריך לבדוק אם הענף נשבר – כדאי גם לבדוק בענף הקרוב לפרח, ובמידה והענף נשבר זה יהיה ברוב המקרים סימן שאכן ניתן להוריד ולהפריד את הפרחים מהענפים.

ייבוש קנאביס

שלב 7 – יישון

בסוף שלב 6 כבר ניתן לעשן את הצמח אבל אני ממליץ ליישן את הצמח לפחות שבוע אם אתם ממש לחוצים לעשן – ואם לא אז עדיף חודש או יותר.

תהליך זה משפר משמעותית את הטעם והאיכות של הצמח. בעיקרון יש לשמור בקופסת זכוכית אטומה ולהוציא את הפרחים פעם ביום להתאווררות. לאחר שבועיים מפסיקים להוציא את הפרחים ורק פותחים את הקופסא ל-10 דקות על מנת לאפשר חדירת אוויר לפרחים.

יישון - היומן של מיסטר ג'ורג'

בסופו של התהליך הצלחתי לקבל תוצרת במשקל 112 גרם יבש. הפרחים כעת הם במצב האיכותי והטעים המקסימלי, מה שנשאר הוא לבחור את דרך הצריכה המועדפת ולהנות.

מקווה שעזרתי ולמדתם ממני, שיהיה בהצלחה בגידול ובמסע לשחרור הצמח. ותודה לפורום קנאביס בו נעזרתי.

עוד קצת פרחים לשטוף את העיניים:

פרח CU היומן של מיסטר ג'ורג'

פרח CU היומן של מיסטר ג'ורג'2

שקיות גראס היומן של מיסטר ג'ורג'

ראו עוד:
גיזום קנאביס – כך עושים זאת נכון
3 שיטות ליצירת ייחורים
10 טיפים להתמודדות עם שוטרים
5 טיפים לצרכני קנאביס מתחילים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר