תחרות לישראלים: יוון אישרה גידול קנאביס מסחרי לשימוש רפואי

ארבע שנים לאחר שאישרה הקמת ענף קנאביס רפואי אך מייבוא בלבד, בסוף השבוע אישרה ממשלת יוון חוק חדש שמאפשר גם גידול מסחרי של קנאביס רפואי במדינה. המשמעות: תחרות לחברות ישראליות שתכננו לייצא קנאביס ליוון ובשורה לחברות ישראליות שתכננו להקים מתקני גידול שם

אחת מהשכנות האהובות ביותר עלינו הישראלים היא ללא ספק יוון, המציעה אפשרויות תיירות מגוונות שנעות מחופים קסומים ועד נופים פראיים. כעת, הביטוי “הכל כלול” שהולך כידוע יד ביד עם יוון, מקבל אולי משנה תוקף עם אישורו של הקנאביס הרפואי לייצור ולמכירה במדינה. 

הפרלמנט היווני הצביע ביום שישי האחרון בעד הצעת חוק שמתירה גידול ומכירה של קנאביס רפואי. הצעת החוק, שהוגשה דווקא על ידי מפלגת האופוזיציה הראשית, “סיריזה”, זכתה ל-158 קולות בעד מול 33 קולות בלבד של מתנגדים.

הבשורה מבחינת היוונים היא שבניגוד לאישור המקורי שממשלת יוון נתנה בשנת 2017 להקמת ענף קנאביס רפואי ולייבוא מוצרי קנאביס לשימוש רפואי, ההחלטה כעת מתירה גם לגדל ולייצר קנאביס רפואי. המשמעות היא תחרות גם מול חברות הקנאביס הישראליות שחלקן תכננו לייצא את מוצריהן ליוון. יש לציין שעד כה אף מוצר קנאביס רפואי עדיין לא קיבל היתר שיווק במדינה, מה שאולי ישתנה בעקבות החוק החדש.  

המחוקקים ביוון מאמינים שהצעת החוק תאפשר יזמות בתחומי החקלאות והתעשיה, תייצר השקעות ותפתח מקומות עבודה חדשים וגם תועיל למטופלים. מצד שני נרשמה גם ביקורת לגבי מגוון המוצרים המותר. דובר מפלגת “סיריזה” כינה את החוק החדש “לא שלם” והודיע ​​כי מפלגתו תנסה לתקן את הסעיף שמתיר ייצור ושיווק של תפרחות קנאביס בלבד ללא מיצויים.

כזכור, רק בשבוע שעבר דווח כי חברת “פנאקסיה” הישראלית חתמה על הסכם עם החברה היוונית “לריבה” (Leriva Group) לפיו החברה היוונית תפיץ את מוצרי הקנאביס של פנאקסיה למטופלים ביוון תחת המותג “Panaxir”. על פי ההערכות, שיווק המוצרים ביוון צפוי להתחיל במהלך שנת 2022 בכפוף לרישום המוצרים שם ולקבלת היתר יצוא מישראל, אך בעקבות ההחלטה כעת צפויה לפנאקסיה תחרות.

חברה ישראלית נוספת שלוטשת עיניים לשוק היווני וצפויה דווקא לשמוח על הבשורה החדשה היא “שיח מדיקל“, שחתמה באפריל אשתקד על מזכר הבנות לקראת השקעה של מיליון יורו בפרויקט גידול קנאביס רפואי ביוון תחת החברה המקומית “Sarrio Hellas”, שבה היא שותפה. על פי המזכר, תמורת ההשקעה תגדיל שיח את אחזקותיה בחברה היוונית ל-52.5%, כלומר לכדי שליטה. בעקבות אישור החוק תוכל שיח להתחיל תהליך אמיתי לקבלת רישיון – יותר משנה לאחר שהצהירה על כך בדיווח לבורסה. במסגרת הפרויקט היווני צפויה שיח להפעיל באזור העיר באזור העיר ת’יבה (Thiva), המרוחקת כ-80 ק”מ מאתונה, שטח בגודל 60 דונם הכוללת חוות גידול, חוות ריבוי ומפעל מיצוי, בעלי כושר ייצור של עשרות טונות של קנאביס רפואי המיועד לייצוא לאירופה.

חברה נוספת הנמצאת בבעלות ישראלית, “קנאבו“, המחזיקה בזיכיון לשיווק עט-אידוי מצליח מתוצרת חברת ג’ופיטר (Jupiter) האמריקאית שהם מקווים שיהווה תחליף איכותי לג’וינט, הודיעה הבוקר כי חתמה על מזכר הבנות לרכישת עד 1,000 ק”ג קנאביס בשנה בתקן EU-GMP מחברת הלניק דיינמיקס (Hellenic Dynamics) שאמורה להתחיל לגדל קנאביס במדינה. הקנאביס אמור לשמש למיצוי למילוי מחסניות שמן לעט האידוי של קנאבו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר