יאיר גלר: “טעינו שלא קידמנו אי הפללה עוד קודם”

“השם שלי ינוקה בקרוב,” אומר המנכ”ל לשעבר של הרשות למלחמה בסמים, וטוען כי מודל אי ההפללה של השר ארדן הוא בעצם רעיון שנולד ברשות עוד בימיו, ולא במשרד לביטחון פנים. “זה היה צריך לקרות עוד קודם,” אמר, אך הדגיש כי הוא עדיין מתנגד ללגליזציה: “לא רוצה להפוך את ישראל למדינה שטופת סמים”

במהלך כנס קנאביס רפואי שנערך אתמול (ב’) בתל-אביב, הופתעו חלק מהנוכחים לראות את יאיר גלר, עד לא מזמן מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים ומי שנאלץ להתפטר לאור חשדות לשחיתות שעלו נגדו בפרשת “ישראל ביתנו”.

תפסנו את גלר לשיחה קצרה ושאלנו קצת על מה שהיה, על מה שקורה עכשיו ועל העתיד לבוא. “הגעתי לכנס על מנת לקדם עניינים אישיים שחלקם עשויים להיות קשורים לתחום הקנאביס הרפואי,” אמר.

“ברשות חשבו על זה קודם”

כאשר נשאל לגבי אירוניה מסוימת שאולי ישנה בכך שאדם כמוהו, שתמך לאורך השנים בהפללה של צרכני קנאביס, משתתף בכנס לקידום תעשיית הקנאביס, אמר גלר כי הוא חושב בדיוק להפך.

“הקנאביס הרפואי נתמך, אפילו נדחף, על ידי הרשות למלחמה בסמים עוד משנת 1997, זאת אומרת עשרים שנים שבהן הרשות באה ואומרת שכל מה שיכול לסייע לחולים, למטופלים, כאלה שלא מצאו מזור לכאבים שלהם או למחלות שלהם והקנאביס הרפואי יכול לסייע להם – אז אנחנו (ברשות) נהיה הראשונים לא רק לתמוך, אלא אפילו להרים את כל הנושא הזה ולדחוף אותו לרגולציה הנכונה ולחבר את כל המסמכים ואת כל הגופים הרלוונטיים על מנת לקדם את המחקרים ולתקצב את העניין ולסייע עד כמה שניתן.”

לגבי מודל אי ההפללה עליו הודיע שר המשטרה גלעד ארדן לפני מספר חודשים וצפוי להיכנס לתוקפו בשבועות הקרובים, אומר גלר כי המהלך הזה תוכנן בין השאר גם ברשות. “לפני כמה שנים הקמנו ועדה ולצערי שר המשפטים דאז מנע את הקמתה… אחת ההצעות הייתה ללכת לכיוון של אי הפללה, כך שהרעיון התחיל להיוולד ברשות והוא לא נולד במשרד לביטחון פנים או במשרדים אחרים”.

עם זאת הסתייג גלר והדגיש כי יש לו גם חששות מהמודל החדש. “אני שמח מאוד שזה קרה, אבל אני אומר באותה נשימה, חבל מאוד שזה יוליך למקומות לא נכונים. הכוונה היא באמת שרק כאלו שיכולים לצרוך את הסם בכמויות מאוד מאוד נמוכות ובאירועים מאוד מאוד מיוחדים, רק הם יצרכו. הכוונה היא למנוע מהנוער, במיוחד עד גיל 25, מלצרוך את הסם הזה. הכוונה היא לא להפוך אותו למשהו פופולרי ושאפשר למצוא אותו ושהוא שיגרתי, אלא באמת בכמויות מאוד מאוד נמוכות ובאירועים מיוחדים. בהנחה שזה מה שיקרה הרי שהרשות הייתה בין הראשונות לחשוב על הכיוון הזה”.

“השם שלי ינוקה בקרוב”

כאשר נשאל גלר בנוגע לפרשת השחיתות בישראל ביתנו, בה כזכור עלה שמו כאחד החשודים, השיב כי “אני מציע שנעזוב את הנושא הזה, אני מקווה ומעריך שהשם שלי ינוקה בעתיד הקרוב”.

על אף התמיכה במודל אי ההפללה, הדגיש גלר כי הוא עדיין מתנגד לרעיון של יישום רגולציה מלאה על קנאביס במדינת ישראל. “לגבי לגליזציה אני לא משנה כהוא זה את דעתי. אני לא בעד לגליזציה. אי הפללה זה מהלך חינוכי, מהלך הסברתי, זה מהלך הרתעתי, אבל כשאנחנו מדברים על לגליזציה התשובה היא עדיין לא, משום שאני לא רוצה להפוך חס וחלילה את ישראל למדינה שטופת סמים.”

“היו בוודאי טעויות,” הוא מודה כאשר נשאל לגבי שגיאות שאולי נעשו בתקופת כהונתו כמנכ”ל הרשות. “קודם כל כל מי שעושה טועה ואני חושב שהרשות יזמה הרבה מאוד דברים. הטעויות? אולי שלא הצלחנו לקדם מספר נושאים ולהתאים אותם לרוח הזמן, כמו באמת אותה אי הפללה. זה לקח שנתיים מיותרות לטעמי, שאני חושב שאפשר היה למנוע אותן.”

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט