יאיר גלר הושעה מתפקידו – המשטרה ממליצה על כתב אישום חמור

“כמו פשיעה מאורגנת”: המשטרה תמליץ על הגשת כתב אישום נגד מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים בחשדות חמורים. אחרי שנהנה משכר חודשי גבוה במשך חודשים ארוכים, הוא הושעה כעת מתפקידו לפחות עד פברואר 2016. “תישקל המשך השעייתו בהתאם להתפתחות התיק הפלילי,” נמסר הבוקר.

בחודש דצמבר 2014, לפני כ-10 חודשים, נעצר לראשונה מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, יאיר גלר, לאחר שנחשד בשותפות ב’פרשת פאינה קירשנבאום וישראל ביתנו‘. על אף החשדות החמורים הנוגעים לנושא הכלכלי, המשיך גלר לקבל את משכורתו באופן קבוע, במה שכינו ברשות “חופשה כפויה”.

אחרי שנציבות המדינה הודיעה כי מינויו של גלר “נבדק”, כינסה ח”כ תמר זנדברג, יו”ר ועדת הסמים בכנסת, דיון דחוף בנוגע להתנהלות הרשות. במהלך הדיון גילו חברי הועדה לראשונה שגלר ממשיך למעשה לקבל את משכורתו – העומדת על עשרות אלפי שקלים בחודש – על אף שחשוד בעבירות חמורות. רבים מהנוכחים קראו לפיטוריו המיידיים.

גרף משכורת יאיר גלר הרשות למלחמה בסמים

צבי הנדל, יו”ר הרשות, הגן אז על חברו וטען כי “אם יש בעיה עם המשכורת של גלר, אז שיכניסו את נציב שירות המדינה לכלא”. הנדל התעקש ש”מדובר בנוהל רגיל של ניהול תקציב של רשות ממשלתית” וכעס על כך שבראש ועדת הסמים של הכנסת עומדת תומכת לגליזציה – מה שהוביל בהמשך לסילוקו מחדר הדיונים.

המשטרה ממליצה: כתב אישום חמור

כעת, 10 חודשים אחרי שנעצר, הודיעה המשטרה כי היא ממליצה על הגשת כתבי אישום חמורים כנגד גלר עצמו וכנגד 35 נציגי ועובדי ציבור נוספים, בגין שוחד, מרמה והלבנת הון. החשודים הבכירים ביותר הם השר לשעבר סטס מיסז’ניקוב וסגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום. “נחשפה תבנית שיטתית ומתוכננת היטב – כמו פשיעה מאורגנת,” מסרה המשטרה.

יאיר גלר
יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים: “הסלחנות צריכה להיעלם מן העולם”

בעקבות החלטת המשטרה להגיש כתבי אישום חמורים, הודיעה הבוקר נציבות המדינה כי יאיר גלר הושעה מתפקידו ולא יקבל שכר חודשי כפי שקיבל עד כה. “העובד מושעה מיום 01/10/2015 עד ליום 01/02/2016,” מסרו, “בהתאם להתפתחות התיק הפלילי, ישקלו את המשך השעייתו.”

“על פי הכללים במשך חצי שנת השעיה מקבל העובד חצי משכורת קובעת (בלי תוספות רכב, שעות נוספות וכו’),” הוסיפו.

מלבד הגשת כתב האישום נגד יאיר גלר, כתב אישום חמור יוגש גם נגד רמי כהן, מנכ”ל משרד החקלאות עד לפני מספר חודשים, שחשוד אף הוא בעבירות חמורות של מרמה, שוחד והפרת אמונים.

כהן כזכור הוא זה שהרשות למלחמה בסמים שכרה את שירותיו כדי שיכתוב דף עמדה בעד העברת ענף הקנאביס הרפואי המשגשג לידיה של הרשות. הוא קיבל אז 56,000 ש”ח על דוח של 10 עמודים – שנגנז בסופו של דבר ללא משמעות. הרשות מסרבת להתייחס לדוח עד היום.

“החלטות התמקדו באינטרס האישי”

ניצב מני יצחקי
ניצב מני יצחקי: “התנהלות פלילית מודעת ומעוותת, תוך ניצול מעמד ונגישות לקופה הציבורית”

“הפרשה חשפה ליקויים ערכיים חמורים ועמוקים, התנהלות פלילית מודעת ומעוותת, תוך ניצול מעמד ונגישות לקופה הציבורית על ידי בעלי תפקידים בכירים בשירות המדינה,” מסר ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, האיש שמונה על ידי המפכ”ל היוצא דנינו כראש ועדה שתבחן את נושא הקנאביס בישראל.

“מדובר בפרשה חשובה ומשמעותית לשלטון החוק,” אמר יצחקי וסיפר כי לעיניי החוקרים “נתגלתה התנהלות לקויה, קהות ערכית עוצמתית וחריגה בהתייחסות של בעלי תפקידים בכירים לכספי המדינה והציבור. נגלתה לעינינו חריגה ערכית באופן הניהול ובקבלת ההחלטות שאופיינה בראייה צרה ונטולת ממלכתיות, אשר התמקדה באינטרס האישי”.

כך נראה שהאיש שקרא “לא להפגין סלחנות לצרכני קנאביס“, עומד כעת בפני הגשת כתב אישום חמור על שלל סעיפי עבירות חמורים, ביניהם גם שוחד ושחיתות.

ראו עוד:
האם גלעד ארדן יילחם בצרכני הקנאביס?
שרים ליאיר גלר – “זה עושה לנו טוב”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר