טראמפ מדבר על קנאביס ולגליזציה בהקלטה סודית שנחשפה

בהקלטה נשמע איש העסקים לב פרנס מנסה לשכנע את טראמפ לתמוך בלגליזציה או לפחות לפתור את בעיית הבנקים במדינות שאישרו קנאביס חוקי. בתשובה מציג טראמפ תמיכה מסויימת, אך גם סטיגמות כלפי השימוש בקנאביס והשפעות הלגליזציה.

בהקלטה נסתרת מארוחה רבת משתתפים שנערכה לפני כשנתיים בבית מלון בוושינגטון ונחשפה אתמול, נשמע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ טוען כי לגליזציה טובה במאבק נגד התפשטות השימוש באופיואידים בתרופות מרשם – תופעה שהוגדרה בשנים האחרונות כמגיפה הגובה קורבנות רבים בארה"ב.

עם זאת, על פי ההקלטה נראה שטראמפ עדיין מחזיק בסטיגמות כלפי השימוש בקנאביס ולא ער לגמרי לתוצאות החיוביות של הלגליזציה במדינות ארה"ב שנקטו במהלך, כמו קולורדו. "יש שם עלייה בתאונות דרכים וזה מוריד נקודות IQ (אינטליגנציה)," נשמע טראמפ אומר.

מקור ההקלטה בחקירות שמתנהלות נגד לב פרנס, איש עסקים יהודי אוקראיני המקורב לעורך דינו של טראמפ, רודי ג'וליאני. פרנס, שזכה לאחרונה בפרס "חובבי ציון" ונחשב כמקורב ליאיר נתניהו, חשוד בכך שניסה להשיג מידע שלילי נגד ג'ו ביידן הצפוי להתמודד מול טראמפ לנשיאות.

בהקלטה נשמע פרנס שואל את טראמפ מה דעתו בנוגע לקנאביס, בעיקר בסוגיה שהיא בעיה אמיתית בשוק הקנאביס החוקי בארה"ב – הבנקים. אלו כפופים לממשל הפדרלי ונמנעים מלספק שירותים לעסקי קנאביס חוקיים שכן הרווחים נחשבים בחוק כ"כספי סמים".

"קנאביס? תראה, אתה מדבר על מריחואנה, כן?" נשמע טראמפ משיב. "אי אפשר להשתמש בבנקים שם?". פרנס משיב לו: "זו הבעיה הגדולה שם, כי אין אף בנק שמוכן לקבל את הכספים". טראמפ עונה "זה דווקא עובד, כל הסיפור הזה עובד, ואני לא יודע אם זה דבר טוב או דבר רע".

דונלד טראמפ עם לב פרנס
דונלד טראמפ עם לב פרנס (תמונה: AP)

לאחר מכן שאל טראמפ את הנוכחים: "אתם חושבים שכל העניין הזה של מריחואנה טוב? בקולורדו יש יותר תאונות, זה גורם לבעייה ב-IQ, אבל זה למעשה טוב לאופיואידים". אחד המשתתפים השיב כי קנאביס עוזר ליוצאי-צבא ואחר הוסיף כי "אלכוהול גורם לנזק גדול בהרבה ממריחואנה".

לסיכום המליץ פרנס לטראמפ לאמץ את נושא הלגליזציה לקראת הבחירות מכיוון ש"זה העתיד" וכן מאחר וזה נושא פופולרי אצל מצביעים צעירים וכזה שזוכה לתמיכה הולכת ומתפשטת ברחבי ארה"ב. "זה כבר כל כך נרחב שאי אפשר לעצור את זה, אני חושב שאתה צריך להתקדם עם זה".

מאז ההקלטה, שבוצעה באפריל 2018, פורסם מחקר שמפריך טענה נפוצה זו על פגיעה ב-IQ ואף הרשות האמריקנית למלחמה בסמים מגבה זאת. גם בנושא תוצאות הלגליזציה בקולורדו טראמפ כנראה טועה שכן מושל קולורדו מעיד שבניגוד לאזהרות "כל מה שחששנו ממנו לא קרה".

בפעם הקודמת בה התייחס טראמפ לסוגיית הקנאביס, בחודש אוקטובר 2015, כשנה לפני היבחרו לנשיאות, הוא הביע תמיכה בזכותן של מדינות ארה"ב לקבוע האם לאשר לגליזציה בשטחן, כפי שעשו 11 מדינות. בנובמבר 2020 צפויות להצטרף כמה מדינות נוספות.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט