טראמפ או ביידן: מי עדיף כנשיא לתומכי הלגליזציה

בעוד פחות מחודשיים יערכו בארה"ב הבחירות לנשיאות, וסוגיית הלגליזציה עומדת על הפרק. הדמוקרטים מנסים לשכנע את ביידן, מתנגד ותיק, לתמוך במהלך, ובמפלגה הרפובליקנית סומכים כנראה על טראמפ, שהצהיר שכנראה יתמוך. מי עדיף שייבחר?

נכון להיום אמנם יש כבר 11 מדינות בארה"ב שאישרו לגליזציה, במרביתן אף פזורות חנויות קנאביס חוקיות וקמה זה מכבר תעשיה ענפה עם אלפי מקומות עבודה חדשים, אך החוק הפדרלי, העולה על חוקי המדינות, לא השתנה ועדיין אוסר זאת.

הבעיות העיקריות הנובעות מהמצב החוקי הנוכחי של הקנאביס בארה"ב הן שהבנקים, הכפופים לחוק הפדרלי, לא מתירים לעסקי הקנאביס לנהל חשבונות במסודר, וכן שישנו איסור מוחלט על מסחר בין מדינות בתוך ארה"ב ומחוצה לה.

על רקע הבחירות הקרובות לנשיאות ארה"ב, שיערכו בעוד כחודש וחצי, 3 בנובמבר 2020, ועל בסיס הצלחת הלגליזציה במדינות שאישרו זאת וכן בניסיון להביא להסדרת שווקי קנאביס חוקיים בכל ארה"ב, דורשים חלקים נרחבים בציבור לגליזציה פדרלית.

"לא צריך ללכת לכלא בגלל התמכרות, צריך ללכת לגמילה"

למרות שהוא מייצג את המפלגה הדמוקרטית, הליברלית יותר לכאורה, המועמד לנשיאות ארה"ב ג'ו ביידן הוביל לאורך שנים את המאבק להטלת עונשי מינימום מחמירים בגין כל שימוש בקנאביס, והתנגד בתקיפות לכל הקלה.

רקע זה של ביידן הוא כמו עצם בגרונם של מצביעי המפלגה הדמוקרטית, שקיוו שחלק ממצע מפלגתם לקראת הבחירות מול טראמפ והמפלגה השמרנית, יכלול הבטחה ללגליזציה גם ברמה הפדרלית, בארה"ב כולה.

תומך בביטול הפללת צרכני קנאביס, במחיקת רישומים פליליים מן העבר, ובהיתר למדינות לחוקק לגליזציה בשטחן, אך לא תומך בלגליזציה מלאה ברמה הפדרלית – ג'ו ביידן

ביידן כן היה שותף, כסגן הנשיא לשעבר של ברק אובמה, בשינוי מדיניות שאיפשרה למדינות ארה"ב להקים שווקי קנאביס חוקיים למטרות פנאי בשטחן ללא התערבות הרשויות הפדרליות במסגרת 'מזכר קול' (Cole Memo), אך לא תמך בלגליזציה.

נוסף על כך, כנראה בגלל לחץ תוך-מפלגתי, הודיעו בחודש שעבר ביידן וקמלה האריס, המועמדת לסגנית הנשיא, כי יפעלו לביטול ההפללה של שימוש עצמי. "אף אחד לא צריך ללכת לכלא בגלל שהוא מכור," אמר ביידן, "הוא צריך ללכת לגמילה".

"אנחנו בוחנים את זה, אבל כנראה אתמוך, כן"

מה לגבי הנשיא הנוכחי? בתחילת כהונתו מינה הנשיא דונלד טראמפ לתפקיד שר המשפטים את אחד ממתנגדי הלגליזציה הקולניים ביותר בארה"ב, ג'ף סשנס, שתכנן לבטל את 'מזכר קול' ולאסור שוב את המסחר בקנאביס שאינו למטרות רפואיות.

טראמפ הדיח את סשנס עוד לפני הגשמת חזונו, וזמן קצר אחר כך אמר שכנראה יתמוך בלגליזציה, אם כי טרם פעל בעניין. האם הוא יעשה זאת בקדנציה השנייה? יש המעריכים כי דווקא הוא, כמי שרואה לנגד עיניו את היתרון הכלכלי, עשוי לעשות זאת.

תשדיר בחירות של קמפיין טראמפ נגד התמיכה של ביידן בחוקים הנוקשים שהובילו להפללה ומאסר של המוני צעירים שחורים בעיקר בגין עבירות סמים קלות

מנגד, יש גם מי שטוען שטראמפ כבול ולא יכול לעשות צעד כזה לאור התנגדות עקרונית של בכירים במפלגה הרפובליקנית, אם כי בשנה שעברה הגיע רף התמיכה בלגליזציה במפלגה הרפובליקנית ל-55% (לעומת 78% בקרב חברי המפלגה הדמוקרטית).

צוות הקמפיין של טראמפ זיהה כנראה גם כן את הנכס האלקטורלי הפוטנציאלי של התמיכה בלגליזציה ובהקלה על החוקים, ולאחרונה כינה את ביידן "ארכיטקט המלחמה בסמים" והדגיש כי מדיניות זו "התמקדה בציבור השחורים באמריקה".

כך או כך, ניתן להעריך שרוב הסיכויים הם שלמרות תמיכה ציבורית רחבה, הממשל הפדרלי בארה"ב ימתין לעוד כמה מדינות שיצטרפו ל-11 שכבר עשו את הצעד, בטרם יאשר לגליזציה באופן רשמי. יש גם סיכוי שבישראל זה יקרה עוד קודם.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט