טמטום או אינטרס? תפיסות המריחואנה של המשטרה מגוחכות מתמיד

זמינות הקנאביס בשוק הישראלי הפכה את מה שגם ככה היה נראה מגוחך עד כה, למופרח שבעתיים. תמונות פוסטר של שוטרים מבצעים עבודות גינון בחממות לא הרשימו אף פעם, אבל על רקע בזבוז הכסף והמשאבים השר ארדן נראה מנותק מתמיד.

מאת: שירן גונן

אולי זו העלייה החדה בתפיסות ומעצרים שמבצעת המשטרה בשנה האחרונה נגד מגדלי קנאביס, ואולי זו הזמינות חסרת התקדים של הצמח בשוק, לצד הצעדים הברורים אל עבר הלגליזציה, אבל משהו בהודעות המשטרה על תפיסות של גידולי מריחואנה כבר לא מרגש כבעבר.

ההתקדמות הטכנולוגית מביאה לנו היום את תמונות הפוסטר של שוטרים מבצעים עבודות גינון בחממות ירוקות באיכות HD, מה שלא מפחית מהמוזרות שבצפייה במי שאינם מצליחים להגן על חקלאים מפני גניבות, כשהם מוצגים מחויכים וגאים תוך שהם עוקרים פרחים מן האדמה.

שוטרים קוטפים מריחואנה
שוטרים עוקרים עציצים ב-HD

אחוז השימוש בקנאביס בישראל נמצא בשיא של כל הזמנים – אף יותר מבמדינות בהן הקנאביס הוא חוקי לגמרי, כשברקע מתרחבת פעילות גלויה לגמרי של מסחר חופשי במריחואנה וחשיש באפליקציות המסרים (‘טלגראס’ וכיוצ”ב). כל זה מוסיף עוד טיפה על תחושת הסלידה.

גם הפשיטות על דירות בהן גדלים צמחים בהיחבא נמשכות כרגיל. המשטרה ממשיכה לדווח על עוד תפיסה של ‘מעבדת הידרו’ בעיר, כשבמקביל ממשיכות חנויות הידרו להיפתח ברחבי הארץ כמו פטריות קסם אחרי הגשם.

גם זה בטח יעניין אותך

כמובן השוטרים ‘רק עושים את העבודה שלהם’, שזה נניח הסבר לגיטימי לגמרי במקרה זה, אבל ידוע שיש עוד המון עבודות אחרות חשובות לא פחות לעשות – עבודות שמשום מה נדחקות לתחתית הרשימה וזאת למרות שגם המפכ”ל רוני אלשיך מבין בודאי שהפער בין מספר המגדלים והצרכנים למספר המעצרים כנגדם רק ימשיך לעלות.

חבריו למליאת הכנסת נוהגים באופן קבוע לתאר את גלעד ארדן כאדם רציני שבודק כל פרט ביסודיות לפני ביצוע, אז לא ברור מדוע שר המשטרה חושב שרפורמת ‘אי הפללה באחריות’ הצפויה עליה הכריז, תוביל לירידה בשימוש, בסחר ובגידולי הקנאביס בישראל – אם כבר אז להפך.

יש רק שני פתרונות עם פוטנציאל מסוים להורדת אחוזי השימוש בקנאביס. אחת היא השיטה של נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה, שפשוט מחסל את כל מי שחשוד בסחר לא חוקי או שימוש בסמים, והשנייה היא הסדרה של השוק ופיתוח תכניות הסברה וחינוך.

גם אם הסדרה של השוק לא תוריד את אחוזי השימוש, לפחות אלה שישתמשו יוכלו לקבל מוצר איכותי ובטוח. רווח נוסף של בחירה בהסדרה במקום ברצח המוני של סוחרים, הוא חיסכון של מאות מיליוני שקלים וזמן עבודה יקר של שוטרים, לצד מאות מיליונים עד מיליארדים שייכנסו לקופת המדינה ממיסים.

גלעד ארדן רוני אלשיך
שר המשטרה גלעד ארדן ומפכ”ל המשטרה רוני אלשיך – טמטום או אינטרס? (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)

כך, יחד עם אלפי משרות חדשות שייפתחו במשק וענף תיירות שיפרח, תרתי משמע, אולי שר האוצר משה כחלון יוכל להגדיל במעט את קשת הזוכים במפעל ההגרלות הפרטי שהוא פתח על דירות במדינה, כי רובנו עדיין רחוקים שנות אור משם.

התירוץ היחיד שנותר נגד הסדרה של שוק הקנאביס, זה שגורס כי ‘זה יוביל צעירים לקנות ולהשתמש בקנאביס‘, כבר איננו רלוונטי עוד כאשר ניתן היום לעשות זאת בקלות דרך אפליקציה במשלוח עד הבית.

אז מה נשאר? אם נצא מנקודת הנחה שלמשטרה יש מספיק דברים טובים לעשות עם עוד כח אדם פנוי ועם קצת פחות אנטגוניזם ציבורי כלפיה, ההסבר היחיד הוא שהאנשים שם למעלה סובלים מטמטום קל, או שיש מי שמקבל כסף. זו כנראה האפשרות הראשונה, למרות שלא מעט אומרים אחרת.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר