נשים בהריון נוצלו כדי למכור קנאביס עבור טלגראס

“אם אספר מי הבוס האמיתי ישרפו לי את הבית והילדים,” מעידה אשה בהריון שפעלה כסוחרת בקבוצה ברשת “טלגראס”, שמסתבר שנוהלה על ידי ארגון פשיעה והתמקדה בניצול של נשים בהריון. “נשים בהיריון הן הסוחרות הכי טובות,” מאשר אחד העבריינים.

‘טלגראס’ היא אמנם רק רשת קבוצות אחת למסחר בקנאביס באפליקציית טלגרם, וכבר קמו לה תחליפים ראויים ואיכותיים יותר (למשל אלו), אבל היא עדיין הפופולרית ביותר וזו שזוכה לחשיפה הגבוהה ביותר.

בחודשים האחרונים עברה טלגראס מהפכה ניהולית עליה דיווחנו בעבר, במסגרתה מנהלי הארגון החליטו לקחת בעלות לא רק על במת המסחר, אלא גם על החשבונות של הסוחרים עצמם. כלומר שבכדי לסחור בקבוצה על הסוחר לתת הרשאות ניהול על חשבון המשתמש עצמו למנהלי הארגון כך שיוכלו לפקח על כל התכתובות וכן לכתוב בעצמם דרכו.

אחת הסיבות לשינוי מנהלתי זה הוא שחשבונות הסוחרים הפכו לנכס כלכלי בפני עצמו שיש אף כאלו שסוחרים בו. למשל חשבון סוחר שהצליח לצבור לקוחות קבועים ו/או נחשב לכזה המספק סחורה איכותית, ניתן למכירה כמן מותג בפני עצמו ושווה אלפי עד עשרות אלפי שקלים.

כעת מסתבר שבעזרת בעלות זו על חשבונות הסוחרים, ניצלו לכאורה מנהלי הארגון סוחרות – בדגש על נשים בהריון – כדי לנהל דרכן רשת ענפה למסחר בקנאביס באזור השרון. ניצול זה בא לידי ביטוי גם באיומים ואף באלימות של ממש, כך לדברי אחת הסוחרות, שהשתמשה בכינוי “ליידי הידרו”, בת 40 בחודש השלישי להריונה, שחשפה את סיפורה בכתבה של שמעון איפרגן באתר ‘מאקו’.

“אני לא מעוניינת להגיד את שמו (של העבריין שהפעיל אותה ברשת הטלגראס),” אומרת “ליידי הידרו” לאיפרגן. “אני מפחדת ממנו. פעם קודמת שמסרתי שמות של אנשים פרצו לי הביתה, פרצו לבית של בן הזוג שלי, קנסו אותי, איבדתי את הרישיון ואת הרכב”.

“היא פעלה מתוך מצוקה כלכלית”, מספר בכתבה גורם במשטרה שמציין כי עבריינים מאזור השרון והמרכז מפעילים גם כיום רשת של עשרות נשים בהריון שנקלעו למצוקה כלכלית והחלו לעבוד עבורם כדי לצאת מהמצב הקשה. “היא כלל לא התכוונה להיות סוחרת סמים, אבל בסופו של דבר זה מה שיצא. למעשה, היא מכסה על עבריינים בכירים מאוד בארגון פשיעה גדול שהפעילו אותה”.

“העבריינים הבינו שאישה בהריון, בטח במצוקה כלכלית, זה טרף קל להפעלה וכיסוי טוב כדי להרוויח כסף,” אומר קצין המודיעין. “אותם עבריינים מנצלים באופן הכי ציני את מצבן הכלכלי של הנשים כדי להפעיל אותן למכור סמים באמצעות אפליקציית הטלגראם. הם מסבכים אותן לבצע עבירות פליליות, כולל האפשרות המוחשית שהן עלולות לגמור בכלא לתקופה של חודשים ארוכים. הנשים חושבות רק על הכסף הקל שהן מביאות הביתה ולא מבינות שהן עלולות לשבת בכלא ולשלם מחיר אישי ומשפחתי כבד”.

לא רק עבור הפעילות עצמה שילמו העבריינים לאותן נשים כאמור, אלא גם עבור ניהול החשבונות שלהן באפליקציה. חלקן, כך על פי הדיווח במאקו, נאלצו למכור את פרטי החשבון שלהם בטלגראס תמורת סכומים שנעו בין 1,000 ל-2,000 שקל. “מכרנו את החשבונות שלנו כדי להרוויח קצת כסף וגם כי פחדנו מאותם עבריינים”, סיפרה אחת הנשים. “לא פעם זה היה תחת איומים”.

העבריינים, שחלקם משתייכים לארגוני פשיעה באזור שרון ובמרכז גייסו את הנשים ההריוניות בשיטת “חברה מביאה חברה”; כל אחת שהביאה את חברתה ההריונית לעבוד עבורם קיבלה בונוס של 500 שקל. עבור כל עסקת מכירת חשיש או מריחואנה הנשים קיבלו מהעבריינים עמלה של כ-20%. הנשים הוזהרו על ידי העבריינים לבל יעזו לחשוף את שמם במשטרה במידה וייעצרו – אחרת הן תפגענה וכך גם בני משפחותיהן.

“אני פוחדת על החיים שלי, אלו אנשים מסוכנים”, סיפרה דנה (שם בדוי) בכתבתו של איפרגן. “הייתי חייבת המון כסף ובמקביל גם צריכה לגדל שני ילדים קטנים ועוד היריון. מכירת הסמים בטלגראס נועדה אך ורק על מנת לכסות את החובות. אם אספר מי הבוס האמיתי יישרפו לי את הבית והילדים”.

ציון (שם בדוי), עבריין מהשרון, מאשר לאיפרגן את הסיפור: “נשים בהיריון הן הסוחרות הכי טובות. הן יודעות איך למכור, איך להפעיל שליחים, הן נאמנות ואני יודע שלעולם לא ימכרו אותי. אני משלם להן טוב כי הן לא יפתחו עליי את הפה וזה מה שחשוב בסופו של דבר”.

חדשות