טלגראס נפרץ – דלף מאגר הסוחרים

מכה לשוק המסחר בקנאביס בישראל? פרטים אישיים, תעודות זהות, סרטונים ותמונות מפלילות של קרוב ל-4,000 סוחרים, דלפו לאחר פריצה למסד הנתונים הסודי של טלגראס, שנמחק בינתיים. “כבר לא בטוח לקנות שם,” טוענים בכירים לשעבר בארגון. עוד הם אומרים ש”מה שהתחיל כתנועת לגליזציה הפך לארגון פשיעה ואיומים” ומודיעים על כוונתם להציע בקרוב מערכת מסחר חלופית.

האם מערכת קבוצות הצ’אטים באפליקציית טלגרם שעשתה מהפכה במסחר בקנאביס בישראל עומדת לפני התפרקות? כך טוענים כמה מן הבכירים בארגון בעקבות דליפת מאגר סודי של טלגראס ובו אלפי “תיקים אישיים” של הסוחרים בארגון.

בעקבות החשיפה שוחחנו עם כמה מאלו שפרשו בתקופה האחרונה מניהול הארגון וביקשנו התייחסותם לדליפה ולאופן ההתנהלות של התנועה פורצת הדרך בכלל. לדבריהם יש לא מעט סיבות להתדרדרות עליה הם מדווחים, כולל תיאורים של שוחד ושחיתות, אלימות, איומים, מיניות, אי תשלום משכורות ועוד.

“מסוכן לקנות שם עכשיו”

בימים האחרונים אף הגיע הסכסוך לכדי איומים קשים על חיי חלק הפורשים וחיי משפחותיהם, כך בתכתובות אליהן נחשפנו: “את תשלמי ביוקר, את והמשפחה שלך, אתם תסבלו לנצח,” כתב למשל השבוע מנהל בארגון לאחת המנהלות לשעבר שפרשה וסירבה למחוק את הפרופיל האישי בו השתמשה באפליקציה.

חלק קטן מתוך מאגר הסוחרים של טלגראס שנפרץ ודלף
חלק קטן מתוך מאגר הסוחרים של טלגראס שנפרץ ודלף

אך הסיבה הבולטת ביותר למה שהם מכנים כלא פחות מקריסה קרובה של הארגון היא פריצה ודליפה של מאגר הפרטים האישיים של אלפי הסוחרים בארגון, שלאחריהן נמחק לחלוטין המרשם כולו ואינו עוד בהישג ידם של מנהלי טלגראס.

המאגר שנמחק, המכונה “מאגר האימותים”, הוא זה בו נמצאים תיקים אישיים על כל אחד ואחת מאלפי הסוחרים, שכדי להצטרף לפעילות מסרו למנהלי טלגראס פרטים אישיים חושפניים ומפלילים כנגד עצמם. מאגר זה משמש למעשה בתור מנוף-לחץ ל’שיימינג’ על סוחרים – בין אם לצורך משמעת ומניעה מחשש מפני חשיפה או לטיפול בפשעים ועוקצים במידת הצורך.

במאגר, אליו גם אנחנו נחשפנו, ניתן למצוא עשרות אלפי תמונות וסרטונים מפלילים של קרוב ל-4,000 מועמדים לתפקיד סוחר, שנראים בוידאו כשהם מחזיקים בידיהם עשרות גרמים של קנאביס ומצהירים על רצונם להצטרף לארגון. פרטים נוספים שניתן למצוא ברשימות הם קישורים לעמודי הפייסבוק של כל אחד מהסוחרים, תעודות זהות, מספרי טלפון ועוד – כולם דלפו ממאגר הנתונים הראשי שאוחסן בשרת ‘הירוקו’ בחו”ל.

"כל הפרטים שלכם נחשפו ברשת" - הודעה שהופיעה השבוע לכל מי שניסה להזמין בטלגראס (לחצו להגדלה)
“כל הפרטים שלכם נחשפו ברשת” – הודעה שהופיעה השבוע לכל מי שניסה להזמין בטלגראס (לחצו להגדלה)

דליפת המאגר שמה בסיכון את הסוחרים, אך אולי גם את הלקוחות, כך לדבריו של אחד המנהלים הפורשים. “זה כבר לא בטוח להיות לקוח, הרבה יותר מסוכן לקנות שם עכשיו,” הוא אומר. “מצד אחד סוחר יכול לרמות ולעקוץ וטלגראס כבר לא ידעו מי הוא ולא יוכלו להשתמש ב’שיימינג’ כפי שעשו עד כה. מצד שני מי יודע לאן הגיע המאגר הזה, מי מחזיק בו.”

“שוחד, שחיתות ומיליוני שקלים”

יחד עם זאת נראה שדליפת המאגר הסודי היא רק “הקש ששבר את גב הגמל” עבור לא מעט מהפעילים לשעבר בארגון, שטוענים באזנינו שמשהו בפעילות השתנה. זה התחיל לפני מספר שבועות במעבר של קבוצות סוחרים מ’טלגראס’ אל רשת מתחרה בשם ‘ישראגראס’ ואל קבוצות מסחר פרטיות בהן הם פועלים עצמאית, ונראה שהפך לאחרונה כבר למגמה לה שותפים גם מנהלים בכירים בארגון

“חשבתי שאני תורמת ללגליזציה אבל מסתבר שהתרועעתי עם ארגון פשיעה,” אומרת למשל ג’ (כל השמות שמורים במערכת). “כל הסוחרים הטובים עזבו בדרך או פתחו קבוצות עצמאיות למעגל לקוחות אישי משלהם. נשארו בעיקר הסוחרים הכבדים, אלה שמניבים למערכת עמלה גבוהה יותר כי הם יכולים לפרסם סחורה בכמויות גדולות יותר”.

איומים בטלגראס
איומים מצד מנהלים בטלגראס (לחצו להגדלה)

נושא נוסף שחזר ועלה הוא עניין השכר החודשי, עיכוב בתשלומים ותחושת אפליה כללית בכל הנוגע לרווחים העצומים שמניבה המערכת.

“יש בין קרוב לעשרים מנהלים ובכירים בארגון, שמקבלים בין 10 ל-70 אלף ש”ח בחודש,” חושף בפנינו אחד מהם שטוען שבמערכת מתגלגלים רווחים בממוצע מיליון ש”ח בחודש בעוד שהוא עצמו לא קיבל משכורת נמוכה בהרבה.

“יש 7 מפתחים שמקבלים 30 אלף בחודש כל אחד ו-10 מנהלי ענפים שמקבלים 70 אלף בחודש כל אחד, השאר מגיע בעיקר ל-4 האנשים שעומדים בצמרת,” הוא מעיד. “מאות אלפים במזומן אם לא יותר נשמרים בדירה ב**** הארץ.”

אחת הסיבות לחוסר האמון של הפורשים במערכת היא מה שהם מכנים “שוחד”, אשר ניתן לכאורה למנהלים על ידי סוחרים שלא רוצים להיחשף בתהליך האימות. “סוחרים גדולים, עם הרבה כסף, משלמים למנהלים כדי להצטרף למערכת ללא צורך בהליך זיהוי אישי, עושים להם אימות וי.איי.פי, או כדי שימחקו ביקורות שליליות שרשמו לקוחות כנגדם, כאלה שנעקצו וכד’.”

“עלה להם השתן לראש”

חיזוק לטענות על שוחד שניתן בעבור מחיקת תגובות לא רצויות קיבלנו במקרה בתחילת השבוע שעבר, מן הצד השני, של הלקוח. “פניתי לסוחר שהציג תמונות מרשימות מאוד,” מספר נ’ מתל אביב. “קבענו להיפגש ושאשלם לו 850 ש”ח עבור 10 גרם. כשפתחתי את השקית ראיתי שחור. החומר היה חום, גרוע ביותר. אז מילאתי ביקורת שלילית ומיד פנתה אליי אחת המנהלות, הודיעה לי בהסברים מוזרים שהיא מוחקת את הביקורת שכתבתי.”

“הטלגראס קם בהתחלה בסלוגן של מקדמים לגליזציה, כרגע זה נראה כמו מכונת כסף משומנת היטב שנמצאת בדרך להתרסקות,” טוען בתוקף ש’, גם הוא ‘לשעבר’ וגם הוא נחשף לנתונים. “הם שמרו את כל האימותים והפרטים האישיים בתוך קבוצות שעשרות או מאות אנשים נגישים אליהן. אני מתפלא איך זה לא דלף עד עכשיו. אחר כך הם העבירו את הכל למאגר אחד שלא רק נפרץ ונגנב, אלא מסתבר – וזו הבעיה הגדולה לא פחות – שהוא גם נמחק להם לגמרי, מה שאומר שהם איבדו שליטה על הסוחרים שיכולים עכשיו לעשות מה שבא להם ללא חשש.”

“בעקבות הדליפה הם חזרו לשיטת האימותים הישנה והם שומרים את הפרטים בקבוצות טלגרם רגילות,” הוא מוסיף. “הקבוצות האלה מצד אחד לא מאובטחות וניתנות לפריצה ומצד שני גם כמעט לא אפשרי להתמצא ולאתר בהן נתונים כאשר מדובר בכמויות כאלה גדולות. זו גם הסיבה שהמערכת שלהם קורסת כל הזמן, הכל תוצאה של מנהלים שעלה להם השתן לראש. הם לא שילמו שכר הוגן, עברו להתעסק עם סוחרים כבדים ושכחו את המטרה הגדולה – לגליזציה”.

אך לא רק שוחד ושחיתות נפוצים לדבריהם בארגון, אלא גם אלימות ומה שהם מכנים ‘עודף מיניות’. “הסביבה של המנהלים מאוד קלה ומזמינה עבור מי שמתחנפים לבוס, בעיקר כשמדובר בבנות ללא מצפון,” הם אומרים. “כל סוחרת או מנהלת שהצטרפה קיבלה הזמנה ‘בואי תהיי איתי’ כשלאחר מכן מובהר שזה נעשה עבור מין. זה קרה כבר פעמים רבות לבנות רבות. זה כמו ארגון פשע, יש שם מנטליות של עבריינים והגיע הזמן שכולם ידעו את זה, אבל הם על סף פירוק”.

במקביל להודעה על דליפת המאגר הודיעו המנהלים לשעבר כי בכוונתם לפרסם בקרוב מערכת מסחר חדשה, גם כן באפליקציית טלגרם, אך כזו שלדבריהם תהיה מאובטחת בהרבה, תיעזר בקודים סודיים ותגן גם על הסוחרים וגם על הלקוחות.

חדשות