מגלגל...

בגלל המטמון: מדוע טלגראס מתנגדים ללגליזציה

הארגון שמרוויח עשרות מיליוני שקלים על חשבון צרכני הקנאביס בישראל שולח ילדים לרדוף אחרי שקיות קנאביס בשיחים, אבל לא תורם אפילו שקל אחד כדי לקדם לגליזציה. עורך דין דקל עוזר חושב שמדובר פשוט באינטרס כלכלי: 'לגליזציה תפגע להם בהכנסות'. דעה.

מאז שנוצר ארגון טלגראס הוא מתנהל על בסיס גישתו של מקימו, עמוס סילבר, המאמין בגדול בעקרון “מי צריך פוליטיקאים, בואו נעשה לגליזציה בעצמנו”.

גישה זו של סילבר הביאה למשל לפני כמה שנים את אירוע “ליל הבאנגים הגדול” בירושלים. האירוע היה ללא ספק מרגש, אך גם הוביל לעשרות מעצרים של צעירים ובני נוער. אני יודע, כי הייתי שם כדי לייעץ להם משפטית בתחנת המשטרה.

הנגישות לקנאביס בהחלט השתפרה, את זה אי אפשר לקחת מהם – אך זה בא על חשבון אלפי ישראלים שנעצרו בשנתיים האחרונות בגין סחר וגידול. הטלגראס שם בפניהם פיתוי שמובן שקשה לעמוד בו.

בני 16 משחקים בטלגראס

האמת חייבת להיאמר. סילבר הוא למעשה מנהל ארגון פשע, מהמתוחכמים ביותר בישראל, המתמחה ביצירת קרטל סמים, שהצליח להפוך למונופול לאחר שאיים על כל מתחריו ונטל בעלות על נכסים דיגיטליים של הפעילים בו.

בהתאם טלגראס גם לא בוחלת באמצעים. הארגון יוזם פעילויות “אקטיביזם” על מנת לייצר תרבות של צריכת סמים בקרב בני נוער. במשחק החדש-ישן שלהם, “חפש את המטמון”, הם מעודדים בני נוער לחפש קנאביס בשיחים ברחובות ערים. כי זה בטח מה שיעזור ללגליזציה…

סילבר אף מתגאה בכך שהוא תומך במכירת קנאביס לבני נוער. אני לא יודע אם הוא באמת חושב שגישה זו תביא ללגליזציה בישראל, או רק עושה את עצמו. “לגליזציה דה פאקטו” הוא מכנה את זה. אבל האמת היא שאין דבר כזה לגליזציה דה פאקטו, זה רק ארגון פשע יעיל יותר. וכזה שישניא את הקנאביס על הציבור. שיפחיד את מי שעוד מתלבט, מפני לתמוך במהלך כזה.

קייטנת סילבר שווה כסף

במשך שנים אנחנו פועלים בקהילה על מנת להוציא את הדימוי השלילי הקיים נגד פעילי לגליזציה וצרכני קנאביס. מנסים, וגם מצליחים, להבהיר למרבית הציבור כי איננו מבקשים לקדם שימוש בסמים, אלא קודם כל להפסיק את הפללת הצרכנים, להרחיב את ההתוויות הרפואיות לקנאביס רפואי ולהסדיר את השוק לבגירים באופן חוקי ומפוקח. ההתקדמות מורגשת ללא ספק.

לפתע קם אדם שבאופן גלוי ומוצהר מטיף למעריציו שכלל לא צריך לפעול לשינוי החוק. למה? לדבריו הלגליזציה תבוא דרך “קביעת עובדות בשטח”. כלומר ככל שתקנו ממנו יותר קנאביס, ככל שיותר ילדים יתרוצצו ברחובות בחיפוש אחר קנאביס בשיחים, כך תבוא הלגליזציה מהר יותר.

האמת היא שעל פי העובדות בשטח סילבר, המצטייר ציבורית כ”לוחם לגליזציה”, הוא בעצם ראש ארגון פשע וזה הכל. ראש ארגון פשע עסקי ורווחי מאוד שלא באמת מעוניין בלגליזציה ורק מעמיד פנים שכן למטרת הגדלת המכירות.

וכשאני אומר ‘הגדלת המכירות’ אני מתכוון לזה. בשנה האחרונה הפך ‘טלגראס’ לעשיר במיוחד. בסוף השבוע נחשף כי ב-12 החודשים האחרונים נמכר בישראל דרך טלגראס קנאביס בשווי של יותר מרבע מיליארד שקלים. ליתר דיוק 282 מיליון שקלים, כך לפחות לדברי מנהלי הארגון.

אם נניח הנהלת הארגון גוזרת רק 2% קופון על כל המכירות, והיא כנראה גוזרת יותר, הרי שמדובר במחזור הכנסות של כ-6 מיליון שקלים בשנה אחת – והכל באמצעות טכנולוגיות חינמיות שלא עולות להם דבר.

זו כאמור הערכה מאוד מינימלית, או כמו שמתאר זאת אחד הסוחרים בארגון: “מיליונים, פאקינג מיליונים, צברתי המון לקוחות, התמקצעתי וזה סידר אותי לגמרי ואני ממשיך לעשות מאות אלפי שקלים כל חודש, הכל בשחור, אני יכול גם לקנות בית אם ארצה”.

תורמים לכולם, רק לא ללגליזציה

במקביל, על מנת לנסות ולשמור על שמה הטוב לאחר שנחשף כי פרטי סוחריה דלפו לרשת, רשת טלגראס “התחילה” לכאורה לתרום כספים למטרות חברתיות. ה”התחילה” בגרשיים כי סילבר הבטיח שבכל חודש תעבור תרומה כזו, אך אחרי שני פרסומים מפרגנים בעיתונות זה נפסק.

הם תרמו 42 אלף ש”ח לעמותה המטפלת בבעלי חיים ועוד 30 אלף ש”ח למטופלי קנאביס רפואי, וזהו. לא שמעתי שהם תרמו אפילו לא אגורה שחוקה אחת למען הלגליזציה שהם לכאורה טוענים שהם רוצים. למה הם לא תרמו ללגליזציה אתם שואלים? זה מפתיע אתכם? אז בתור מי שמכיר ועוקב אחר פעילותו של סילבר, אני לא מופתע בכלל.

בתכלס אפשר להבין אותם, אם מסתכלים על זה בעיניים הציניות של עולם הביזנס. הרי מדובר בארגון החולש על (לפחות) 50 אחוז מהמסחר הלא חוקי בקנאביס בישראל. מדובר במונופול עסקי לכל דבר שלגליזציה תחתוך אותו החוצה מהשוק. לגליזציה תוריד את המחירים בהרבה, ותוביל לתוצרת טובה בהרבה.

עם כל הכבוד, ובאמת שיש כבוד, לרצון להסדיר את השוק הפלילי איכשהו בצורה נוחה מבלי להסדיר אותו בחוק, הדבר שהצרכנים, ועם ישראל כולו, באמת צריכים יותר מכל, זה שינוי חקיקה. לא מהלך עברייני אנרכיסטי – אלא תיקון חוקי.

דקל-דוד עוזר
עו”ד דקל עוזר

משחקי “חפש את המטמון” וריבוי עצורים לא יובילו לשינוי. לפחות לא לשינוי המבוקש, ואולי אף לנזק. שינוי חקיקה, מה לעשות, מתנהל בצורה ממסדית. פחות “מגניבה”. צריך פעילויות לובי, צריך קשר עם חברי כנסת, צריך ליזום חקיקה ומהלכים ציבוריים ועוד.

למרבה השמחה אנחנו נמצאים כיום על סף של פריצת דרך רצינית בכל הנוגע לנושא הסדרת שוק הקנאביס בישראל. אחרי הרבה שנים של עבודה הצלחנו להביא לסיטואציה בה עתירה לבג”צ יכולה להיות המהלך המנצח. זו לא איזו השערה חסרת בסיס, אלא מהלך שכבר הצליח במספר מדינות בעולם.

אם ארגוני פשע כמו טלגראס באמת היו רוצים לגליזציה, הם היו דואגים, למשל, לממן את כל עלות העתירה ההיסטורית לבג”צ. אולי אפילו היו יוזמים אותה בעצמם. העובדה שהם לא עושים כך מלמדת אתכם על כוונותיהם ומטרותיהם – כסף ועוד כסף, ולא לגליזציה.

בסופו של דבר רק את/ה, הקורא/ת שתומך בלגליזציה, יכולים לשנות – היכנסו לכאן ותמכו בבג”צ. משם תגיע הבשורה

הכותב הוא עורך דין, שימש כמנהל מסע הבחירות ומנכ”ל עלה ירוק בבחירות 2015

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר