טיפים מעו"ד: מה לעשות כשנתפסים עם מריחואנה

התנהלות לא נכונה מול שוטרים שתפסו אותך עם מעט קנאביס עלולה להוביל להחמרת כתב האישום נגדך. רבים גם לא לגמרי מודעים לאופן ההתנהגות הנכון בתחנת המשטרה ולהליך הצפוי בחקירה ובבית המשפט. עורך דין מומחה לעבירות סמים מסביר כיצד מומלץ להתנהג ומה עדיף שלא לעשות.

החקיקה בישראל בכל הנוגע לעבירות סמים מבדילה בין החזקת סמים שלא לצורך שימוש עצמי לבין החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית. על אף ההבדלים בין שתי העבירות מבחינת העונש, יש לזכור כי גם שימוש עצמי בסמים היא עבירה חמורה שהעונש בגינה עלול להגיע לשלוש שנות מאסר מאחורי סורג ובריח.

כמות הצריכה העצמית בכל סם משתנה לפי אופיו וסוג החומרים הפעילים בו. לדוגמא, ביחס לצריכת קנאביס, שימוש עצמי ייחשב כהחזקה של סם בכמות של עד 15 גרם. ביחס לקוקאין או הרואין לעומת זאת, נקבעה כמות קטנה ביותר של עד 0.3 גרם.

החזקה של סמים בכמויות גדולות מהאמור נחשבת כהחזקה שלא לצורך שימוש עצמי. עבירה זו נושקת לעבירת סחר בסמים וגזר הדין בגינה עלול להגיע ל-20 שנות מאסר (אף שהעונש המקסימלי בעבירה זו ניתן במקרים נדירים).

המשטרה תפסה אתכם מעשנים?

קודם כל – לא להתרגש. לא כדאי לנסות להחביא את הג'וינט ולא מומלץ לזרוק חפצים כמו קופסאות סיגריות, בדלים או גפרורים.

קחו בחשבון שהשוטרים מסתכלים עליכם כל הזמן ומכוונים את תשומת ליבם בעיקר לידיים שלכם. אם יבחינו כי זרקתם משהו אתם עלולים להיות מואשמים בשיבוש הליכי חקירה, בנוסף לאחזקת הסם.

זכרו כי המשטרה תיטול טביעות אצבעות מכל קופסה או חפץ חשוד אחר שייתפס ולכן אין טעם לטעון כי אלו לא שייכים לכם. בנוסף לכך, השוטרים בשטח יכולים להעיד כי ראו אתכם משליכים את החפץ.

איך להתנהג בתחנת המשטרה?

כאשר לשוטר יש בסיס מסוים להנחה שהתבצעה עבירה, יש לו סמכות חוקית לבצע חיפוש על גופו של החשוד. עם זאת, דעו כי באפשרותכם לסרב לביצוע חיפוש על גופכם. במקרה כזה, תידרשו לנמק את סירובכם. מומלץ לשאול את החוקרים מה בדיוק הם מחפשים ולמה בכלל בודקים אתכם.

אם נמצאה אצלכם כמות גדולה של קנאביס מומלץ להסביר שקניתם כמות מרוכזת לצריכה עצמית.

כאשר השוטר מצא חומר מחשיד, יש לו סמכות לקחת אתכם לתחנת המשטרה לחקירה. כשאתם נתונים לחקירה משטרתית זכרו כי יש לכם שתי זכויות בסיסיות: זכות השתיקה והזכות להיוועץ עם עורך דין.

במידה ויש לכם משהו להסתיר, מומלץ לשמור על זכות השתיקה. אחרת, כדאי לשתף פעולה ולהשיב לשאלות החוקרים.

בנוסף יש לכם זכות מלאה להתייעץ עם עורך דין. לעתים השוטרים אומרים לחשודים ש"אין צורך בעורך דין" בניסיון להשיג מהם הודאה. במקרה זה עליכם לעמוד על זכותכם ומומלץ שלא לספק לחוקרים אף גרסה בטרם התייעצתם עם עורך דין.

עו"ד רוני ברוש
עו"ד רוני ברוש. צילום: אילנה ברוש

המלצה נוספת היא לא לשוחח עם שוטרים שאינם חלק מצוות החקירה. יתכן שהם מנסים להוציא מכם הודאה או אמירה שתסבך אתכם.

שוחררת למעצר בית?

הפרת תנאי מעצר הבית היא טעות נפוצה של חשודים. כשאתם משתחררים למעצר בית בתנאים מסוימים, אל תפרו את הוראות השחרור.

זכרו כי במקרים רבים המשטרה בכוונה משחררת את החשודים למעצר בית כדי לעקוב אחריהם. חשודים רבים "נופלים" בנקודה זו ולמשל, מעדכנים חשוד אחר בפרטים חסויים מתוך החקירה. במצב זה הם עלולים להיות מואשמים בשיבוש הליכי חקירה.

הוגש נגדכם כתב אישום?

יודגש כי כיום חקירה של אדם על החזקת 'קססה', מעט קנאביס בכמות קטנה לשימוש אישי, היא עבירה קלת ערך שקרוב לוודאי לא תגיע לכדי הגשת כתב אישום כלל.

אם בכל זאת הוגש כתב אישום, זכותכם לקבל את כל חומר החקירה מהפרקליטות והמשטרה. מומלץ שלא להתמודד עם כתב האישום מבלי שיש בידיכם את כל החומר.

חשוב לגבש אסטרטגיה כללית ביחס לקו ההגנה ובמסגרת זו לבחון מיהם העדים בתיק ומה יש לכל אחד מהם להגיד.

לעתים, כדי למזער את הנזק שעלול להיגרם במשפט בעקבות העדויות, כדאי לסגור הסדר טיעון עם התביעה. הסדר כזה מומלץ לבצע באמצעות עורך דין לאחר בחינת כל הראיות ונסיבות העבירה.

הכתבה מאת עורך דין רוני ברוש, מומחה בדין פלילי, מבית אתר 'פסקדין'.

[iphorm id="13" name="עו"ד פלילי"]

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט