8 טיפים לשימוש בוגר ואחראי בקנאביס

מאות אלפי צרכני קנאביס בישראל תובעים את זכותם לחירות תחת משטר ההפללה, אך בצל החוק הנוכחי כדאי לשמור על מסגרת נכונה של שימוש שתמנע מכם להסתבך או לסבך אחרים. הנה 8 טיפים לשימוש אחראי בקנאביס.

מאת: מני דרבנר

במדינת ישראל חיים מאות אלפי צרכני קנאביס, מכל שכבות החברה ומכל המעמדות החברתיים: עורכי דין, שופטים, שוטרים, טייסים, קצינים, רופאים, ועוד. כולם צורכים קנאביס בזמנם החופשי, למרות שלא כולם מטופלים בצורה רפואית בקנאביס רפואי, שהוא השימוש היחיד המותר על פי חוקי מדינת ישראל.

את הדיון בנוגע למדיניות אי ההפללה או חוקיות הקנאביס, אשאיר למאמר אחר. כעת ננסה להבין כיצד להשתמש נכון בקנאביס, בדרך אחראית שלא תפגע לא בנו ולא בחברה, או במילים אחרות מהו שימוש אחראי בקנאביס.

לשימוש בקנאביס ישנם יתרונות וחסרונות כמו לכל דבר אחר, אך באמצעות שימוש אחראי ניתן לנטרל חלק מהחסרונות והפגיעה. הנה 8 טיפים שיסייעו לכם להימנע מבעיות:

1. דעו איך קנאביס משפיע עליכם, והיכן נמצא הגבול

השפעת הקנאביס היא אמנם לא הרסנית וממכרת כמו השפעת אלכוהול או סמים קשים אחרים, אך ברוח ההיפית של המאבק לחירות וללגליזציה נוטים רבים לשכוח שגם הקנאביס הוא חומר פסיכואקטיבי.

כובע קנאביס - מתוך טיפים לשימוש אחראי בקנאביס
דעו היכן נמצא הגבול – ואל תעברו אותו

כמו עם אלכוהול, לכל צרכן ישנה קיבולת שונה של THC (הרכיב הפסיכואקטיבי בקנאביס). דעו מתי אתם עוברים ממצב של “באז נחמד” ו”ראש טוב” לסטלה רעה, או להרגשה של אובדן שליטה חלקי.

נכון, אף אחד מעולם לא מת ממנת יתר של קנאביס, אך בכל זאת כדאי ללמוד כיצד להימנע מהרגשה לא נעימה או התנהגות לא נאותה שתיגרם בעקבותיה.

2. אל תמכרו

המצב החוקי במדינת ישראל אינו מאפשר לאף אחד למכור, להחזיק, או להשתמש בקנאביס ותוצריו ללא אישור ממשרד הבריאות ומשטרת ישראל, אך עבירות של החזקה לשימוש עצמי בדרך כלל יסתיימו ללא הרשעה ואפילו ללא מעצר.

לעומת זאת, עבירה של מכירה (מאחר וכנראה אין לכם אישורים מטעם משרד הבריאות) היא חמורה הרבה יותר – אלו התיקים שלבסוף מגיעים לאישומים חמורים ואף לתקופות מאסר ארוכות. לכן, הימנעו ממכירה בכל מצב, לא חבל להסתבך?

3. כבדו אחרים

צרכני קנאביס בישראל נלחמים על הזכות לעשן בשקט, אך אל למאבק אמיתי וטהור על זכויות לרמוס זכויות של אחרים. אם מישהו מבקש מכם לא לעשן ג’וינט לידו – אנא כבדו את רצונו. ישנם הרבה אנשים שלא מטריד אותם שאחרים יעשנו, אך לא רוצים להריח את זה, התחשבו בהם.

לפעמים אנשים שמרנים עלולים לעורר בנו התנהגות מרדנית ורצון “לעשות דווקא” בצורה הפגנתית שתראה את חשיבות חופש הפרט שלנו, אבל להיות צודק לא אומר לכפות את העקרונות שלך על אחרים. אותו אדם ברחוב שאינו נהנה מעשן אינו אשם במצב החוקי במדינה, ואם הדלקתם בכוונה אתם מייצגים בדיוק את מה שקהל הצרכנים רוצה להימנע ממנו.

4. לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן

פורנוגרפיה זה עניין של גיאוגרפיה, זכרו את המשפט הזה – שיהדהד לכם בראש בכל פעם שתמשכו בזנב של ג’וינט מול תינת המשטרה, או בתור לקולנוע. יש לכם זכות עליה אתם רוצים להיאבק? צריכת קנאביס במקומות כאלו אינה מקובלת, אינה מתאימה, אינה מכבדת ובעיקר אינה מועילה למאבק.

פסטיבל עישון על החוף בסיאטל, ארה"ב
דעו היכן כדאי לעשן, והיכן לא

זכרו: הרצון “לעשות דווקא” מועיל לצד השני, שיכול להשתמש במעשים אלו בכדי להוכיח שצרכני הקנאביס הם “סטלנים”, “בעייתיים”, “לא אחראים” וגרוע מכך. אל תהיו הצרכנים האלה.

5. אחראים? רק על עצמכם!

החלטתם לתפוס ראש, להירפא או להרגע? מצוין, זו זכותכם האישית המלאה, אך חשוב לזכור שאתם כבגירים אחראים על מעשיכם והחלטותיכם האישיות בלבד. אמנם לפרט יש את הזכות להתמסטל ולהירגע קצת, אך אם בו בעת עליו לשמור על חייהם או בטיחותו של הזולת – מאד לא מומלץ לעשות כן.

איך אומר הסלוגן? SAFTY FIRST. אל תצרכו קנאביס בזמן עבודה בתפקידים המשלבים אחריות על בטיחותם של אחרים, כמו למשל מאבטחים, נהגי תחבורה ציבורית, רופאים וכו’.

6. לא לערבב

השתדלו להימנע מצריכת קנאביס בשילוב חומרים משני תודעה אחרים כדוגמת אלכוהול, במטרה להימנע מהשפעות חזקות ולא נעימות. אם כבר ערבבתם, שמרו על כמויות קטנות והגדילו את המינונים בהדרגה כדי למצוא את הגבול.

מבחינה רפואית, ‘אפקט הפמליה‘ (Entourage effect), המתקיים בין הקנבינואידים (החומרים הפעילים בקנאביס) ומסייע להם תפקד ולהשפיע באופן חיובי על הגוף, עלול להיפגע בצורה משמעותית מנוכחותם של חומרים מזיקים כגון אלכוהול, ניקוטין ועוד, ולכן למטופלים בקנאביס רפואי כדאי להימנע מערבוב שכזה באופן מוחלט.

7. תאשימו את העצלנות

אחת מתכונותיו השליליות המפורסמות ביותר של “הסטלן” היא העצלנות שלו, אותה נוטה התקשורת הממסדית לשייך ישירות לצריכת הקנאביס, במטרה לייצר הפחדה ולמנוע מהציבור לצרוך אותו.

קמפיין אנטי קנאביס של ממשלת אוסטרליה - קמפיין העצלנים
עצלנים? אל תאשימו את הקנאביס

אם אין לכם כח לבצע מטלה מסוימת, אל תאשימו את הקנאביס אלא את העצלנות. לפעמים, כשאין לנו מוטיבציה לבצע מטלה או שנתקענו על נקודת מבט בפרוייקט ואיננו יכולים להשתחרר ממנה, דווקא שאכטה יכולה לעזור להסתכל על המצב מהצד ו”לחשוב מחוץ לקופסא”.

8. לא מעשנים ונוהגים

למרות שמחקרים רבים הוכיחו כי קנאביס אינו פוגע בנהיגה וכן אינו מגדיל את הסיכוי לתאונות, נהיגה תחת ההשפעה היא עודנה עבירה שעלולה לגרום לשלילת רישיונכם באופן מיידי.

עישון קנאביס מותיר אחריו ריח חזק וברור שלא ניתן לטעות בו, שכמובן מוכר טוב מאד על ידי שוטרים. אל תשתמשו בו ברכב, מאחר ואם תעצרו לבדיקת רשיונות מהירה, אתם עלולים להיות חשופים לחיפוש ואף למעצר.

עוד טיפים לשימוש אחראי בקנאביס ניתן למצוא כאן.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי