מגלגל...

10 טיפים חשובים לגידול זני קנאביס אוטומטיים

עונת הגידול בפתח: זני קנאביס אוטומטיים הם הדבר החם בתעשיית זרעי הקנאביס העולמית ובשנה האחרונה זינק השימוש בהם, גם כאן בישראל, בעשרות אחוזים. לאור הביקוש הרב ובהתאם לפופולריות הגואה שלהם בארונות גידול מקומיים, הנה עשר עצות פשוטות, חשובות ויעילות לגידול פורה של זני קנאביס אוטומטיים

מבט חטוף על רשימת זני הקנאביס הפופולאריים בישראל בשנים האחרונות מוכיח כי העם היושב בציון מעדיף לא לקחת סיכון ובוחר לגדל צמחים קטנים (יחסית) במעט זמן, על פני גידול של צמחים גדולים ומסיביים בתהליך שעשוי להימשך גם למעלה מארבעה חודשים. לכן אין זה מפתיע כי זני הקנאביס האוטומטיים הפכו לנפוצים מאוד בארץ הקודש, ולמעשה אלו הזנים בעלי הדרישה הגבוהה ביותר מצידם של המגדלים הישראלים הביתיים כיום.

זני קנאביס אוטומטיים הם זנים שמבחינת גנטיקה כבר “מתוכנתים” להוציא פרחים לפי ה”שעון ביולוגי” שלהם, ולא לפי חשיפה לכמות של שעות אור וחושך כפי שנוהגים זני הקנאביס הרגילים. ה”פטנט” הזה מהווה פריצת דרך מכיוון שהוא משחרר את המגדלים מהצורך להמתין לתקופה מסוימת בשנה כדי להתחיל לשתול את הצמחים וכן ממשך הגידול הארוך. זני הקנאביס האוטומטיים מחזיקים בקשר תורשתי כזה או אחר למשפחת הקנאביס שלא רבים מכירים – “רודראליס” – שבניגוד ל”אינדיקה” ו”סאטיבה” הוא קטן מאוד וצומח כמו עשב.

על אף שזני קנאביס אוטומטיים אינם שונים במהותם מזני הקנאביס הרגילים, הרי שמחזור החיים הקצר ואופי הצמיחה שלהם מביא למספר הבדלים באופי הגידול. הנה כמה עצות חיוניות מבית מגזין “היי טיימס” שכדאי לעבור עליהן לפני שמתחילים גידול אוטומטי:

1. מתי נכון לשתול זן אוטומטי

גם זה בטח יעניין אותך

באזור החצי הצפוני של כדור הארץ (בו מצויה גם ישראל כמובן) מגיע היום הארוך ביותר בשנה בסביבות תאריך ה-21 ביוני. מספר שעות האור ביום הזה נע בין 16 ל-22 שעות אור רצופות, כאשר השמש נמצאת בזווית הטובה ביותר – מה שמאפשר לצמח לקבל חשיפה מעולה.

באזורים רבים עונת האביב מספקת טמפרטורה אידיאלית לשתילת זנים אוטומטיים בחוץ (מינימום 14 מעלות), בעיקר בסוף מאי או תחילת יוני. במידה ושותלים את הצמחים מוקדם מידי תחת כיפת השמים, הם עלולים להפיק יבול מועט ובלתי מספק. זה קורה בין היתר מכיוון שהפריחה תואץ בעקבות הטמפרטורות הנמוכות השוררות בלילה. במידה והטמפרטורה תצנח אל מתחת ל-7 מעלות ייתכן מאוד שהצמחים יתמתחו יותר מידי וקצב הצמיחה יתעכב משמעותית.

אם לוקחים בחשבון את זמן הפריחה הממוצע של זני קנאביס אוטומטיים (רובם מתחילים להפריח כבר שבועיים-שלושה לאחר ההנבטה), יהיה חכם להתחיל את מחזור החיים שלהם באזור ה-10 ביוני, כך שהצמחים יקבלו שפע של אור שמש בכל יום, והמעבר שלהם לתקופת הפריחה יתרחש במקביל להתקצרות שעות האור – פרמטר אשר כידוע מהווה טריגר משמעותי ביותר עבור הצמח להתחיל בפריחה.

2. איך להנביט זרע אוטומטי

ראשית כל יש לאחסן את זרעי הקנאביס האוטומטיים בתנאים אידיאלים. מקרר נקי בטמפרטורה של 4-5 מעלות ואחוזי לחות נמוכים, בהחלט יעשה את העבודה.

יש צורך בזהירות ועדינות יתרה במהלך הנבטת הזרעים. השרו את הזרעים שלכם במים מאוזנים מבחינת חומציות (רמת PH של 5.5 – 6). הזרעים אמורים לשקוע לתחתית יחסית במהירות, וחלקם אף עשויים להוציא שורשון תוך פחות מיממה.

במידה וכעבור 24 שעות הזרע החל בהנבטה ניתן לשתול אותו בעציץ הייעודי שלו. אם הזרע עדיין לא הוציא שורשון, אפשר להניח אותו על צלחת בין שתי פיסות לחות של מגבת נייר, ולמקם את הצלחת במקום חשוך (או לפחות שלא יהיה חשוף לאור ישיר). כעבור ימים ספורים הזרעים אמורים להנביט.

3. סביבה מתאימה לזנים אוטומטיים

חשוב להקפיד על אחוזי לחות מתאימים. במהלך ההנבטה יש צורך ב-80% לחות ואף יותר. לאחר מכן, במהלך תקופת הצמיחה הראשונה של הצמח רצוי להוריד את הלחות לאזור ה-55% עד 70%.

מגדלים מסוימים מציבים “כיפה” שקופה על הצמחים הצעירים כדי להבטיח אחוזי לחות גבוהים (בדומה למה שעושים עם ייחורים). בקבוק פלסטיק חתוך יכול להתאים למטרה זו. בשלב מתקדם יותר הצמחים יהיו גדולים מידי לשהות בתיחום שכזה וניתן במקום זאת להכניס לחלל מפזר אדים קרים או אמצעי אידוי אחרים שיגבירו את אחוזי הלחות באזור, בנוסף לצינון קל של הטמפרטורה.

4. מצע הגידול הטוב ביותר

אין סיבה לעגל פינות בפרמטר הזה. תפוקת היבול הסופי תהיה קשורה באופן ישיר לגנטיקה שברשותכם, למצע הגידול, לאיכות הדשן ולתנאים הסביבתיים. זכרו, השקיית יתר ודישון יתר הם בין הטעויות הנפוצות ביותר שמגדלים מתחילים מבצעים.

מאוורר את המצע. הידרוטון

המצע צריך להיות בעל מרקם אוורירי ככל שניתן. לכן מומלץ להוסיף למצע כל דבר שיתרום לשיפור האווריריות ויכולת החזקת המים שלו, כגון סיבי קוקוס, הידרוטון, פרלייט, ורמקולייט וכדומה.

5. הימנעו מהשקיית יתר

אחד הדברים הגרועים ביותר שיכולים לקרות לצמח הוא עודף מים. במצב זה השורשים נחנקים ואינם מסוגלים להעביר מזינים לשאר הצמח. צמח הסובל מהשקיית יתר יראה סימנים של עיכוב בצמיחה, מה שמגדלים מתחילים עלולים לעתים לפרש כמחסור בנוטריינטים, מה שגורם להם לסבך את המצב עוד יותר כאשר הם מוסיפים עוד דשן – ועוד מים – לצמח שכבר גם ככה חנוק.

גם המים צריכים להיות במינון

שיטה פשוטה ויעילה להעריך את כמות המים הנכונה היא פשוט להרים את העציץ לאחר ההשקיה ולהבחין במשקל שלו (אין צורך בנתון מדויק כמובן). כעבור יממה או שתיים אם תרימו את אותו העציץ פעם נוספת אתם תרגישו בוודאות את ההבדל במשקל.

אינדיקציה אחרת שמגדלים מסוימים ממליצים עליה היא להשקות את הצמח בכ-20% מנפח העציץ בו הוא יושב: זאת אומרת שאם הקנאביס יושב בעציץ של 15 ליטר, אז השקיה של כ-3 ליטר מים (ודשן) יספיקו לצורך העניין. חשוב מאוד בגידול באדמה שלשורשים תהיה תקופה קצרה של יובש יחסי בטרם ההשקיה הבאה.

6. איך לדשן זרע אוטומטי

יחסית לזני הקנאביס הרגילים (פוטופריודים) ניתן לומר כי הזנים האוטומטים הם רגישים יותר להזנה מסיבית. לאוטומטים יש מערכת שורשים שהיא מעט קטנה ועדינה יותר (לעומת הזנים הרגילים) ולכן מגדלים רבים מעדיפים להתחיל לדשן בחצי מהמינון המומלץ ולאחר מכן להגביר את ריכוז הדשן בהדרגה.

במידה ומצע הגידול מאוורר דיו, ועשיר בקומפוסט ובקטריות חיוביות עם חומצות הומיות ופוליביות (התורמות בין היתר לשינוע יעיל של החומרים המזינים בצמח), הרי שבמקרה כזה עבור הזנים האוטומטים אין צורך בהוספה משמעותית של דשן חיצוני. עם זאת ניתן ואף רצוי להוסיף תוספים (בעלי ריכוז נמוך של מינרלים) ומאיצי צמיחה שונים.

7. האם מותר לתמרן צמח אוטומטי

עבור זני קנאביס רגילים ההמלצה הכללית תהיה לבצע את רוב עבודות הגיזום/קיטום/קשירות וכדומה בעיקר בשלב הצמיחה ולהותיר את הצמח לנפשו במהלך שלב הפריחה – כך גם עם הזנים האוטומטיים.

מכיוון שטווח הזמן שבו הזנים הללו מצויים במצב הוגטטיבי (הצמיחה בלבד) הוא יחסית קצר מאוד, מומלץ לשקול בכובד ראש את הכדאיות של פעולות התמרון הללו. במקרה שבו הצמח החל להפריח במהירות עוד בטרם הספיק להתפתח מספיק, רצוי שלא לבצע בו תמרונים כלל.

במידה והמגדל מתעקש לבצע תמרונים לצמח מומלץ להימנע מטכניקות בעלות פוטנציאל לגרום למצב עקה (לחץ, ‘סטרס’) ממושך יחסית לצמח, ולכן עדיף לצורך העניין לקשור את הצמח במקום לעשות לו צביטות. לא קוטמים זני קנאביס אוטומטיים.

8. איך לקצור זן צמח קנאביס אוטומטי

ישנם מגדלי קנאביס הנוהגים לבצע קציר הדרגתי של הצמח: בתחילה הם מורידים את הענפים המרכזיים, וכעבור 7-10 ימים הם מורידים את שאר הצמח. דפוס הפעולה הזה גורם לכך שגם הענפים התחתונים (אשר לרוב מקבלים פחות אור ומתפתחים באופן מעט איטי יותר) יספיקו להבשיל כראוי בעת הקציר.

המלצה נוספת בהקשר זה תהיה לא להסתמך בצורה עיוורת על “הוראות היצרן” של חברת הזרעים או מפתחי הזן בנוגע למועד הקציר, מאחר ואלו ניתנו בהתאם לתנאי סביבה וגידול מסוימים (לרוב מדובר בתנאים אופטימליים), ולכן הם לעתים לא יהיו מדוייקים כל כך. לכן רצוי לבצע מעקב צמוד אחר מצב הטריכומות בצמח ולערוך את הקציר לפי עינו הבוחנת של המגדל – זיכרו כי הסבלנות משתלמת, והמתנה של שבוע נוסף ברוב המקרים תעשה רק טוב.

9. קנאביס אוטומטי בגידול אורגני

לרוב העוסקים בחקלאות יש ראייה ברורה וקצרת טווח על הזנת הצמחים: להפציץ את השורשים במלחים ומינרלים היכולים להיספג במהירות באמצעות מזינים סינטטיים, מה שעלול להגביר את הפוטנציאל של בעיות כמו דישון יתר או זיהום האדמה.

אבקת גואנו

מצע גידול עשיר במזינים אורגניים יכול לספק את כל צרכי הצמח לאורך מחזור הגידול של הצמח, ובנוסף על כך יש פגיעה סביבתית מינימלית במהלך השימוש בו כמו גם סיכוי נמוך משמעותית לבצע דישון יתר, מאחר ורוב הדשנים האורגנים נחשבים לסלחניים יותר לעומת הדשנים הכימיים.

כיום ניתן למצוא שפע של מוצרי דישון אורגניים המבוססים על חומרים כגון הומוס, קומפוסט, גואנו, אצות ים וכדומה, וכולם זמינים לרכישה בחנויות הידרו מובחרות.

10. כדאי לתכנן את הגידול הבא מראש

באזורים רבים ברחבי העולם (כולל ישראל) ניתן לקצור לפחות שני מחזורים של זנים אוטומטיים בגידול חוץ, אך הדבר מצריך מעט מחשבה מקדימה והנבטת הזרעים של מחזור הגידול הבא כחודש לפני מועד הקציר של המחזור הנוכחי. במצב הזה ניתן יהיה לקצור את מחזור הגידול הראשון בסביבות אמצע יוני, מה שמותיר מספיק זמן עבור הצמחים בסבב הבא יהנות כראוי מימי הקיץ שנשארו.

ראו גם:
רכישת זרעי קנאביס ב-4 צעדים פשוטים
5 סיבות טובות לגדל קנאביס אוטומטי
זני הקנאביס המהירים בעולם – 8 שבועות מזרע לפרח
“גידולי גטו”: לגדל קנאביס בתוך מארז מחשב


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר