מגלגל...

טילריי תובעת 6 מיליון דולר מיוניבו שחוטפת גם “סטירה” מרשות ני”ע

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: יוניבו חוטפת “הערת עסק חי” מרשות ניירות ערך בדיעבד וגם דרישת תשלום בסך 6 מיליון דולר מטילריי ובמקביל מפסידה גם את חלקה בבית המרקחת – כל זאת לקראת עזיבה סופית של הפעילות בתחום הקנאביס. וגם – הפאשלות של משרד רואי החשבון EY, האם חברת טוגדר עוזבת את הקנאביס לטובת פעילות נדל”ן, מדוע פנאקסיה קיבלה ריבית גרועה מהבנק, האם עסקת רכישת בטר על ידי אינטרקיור התפוצצה סופית, היש סיכוי שחברת “חוה בערבה” חוזרת לבורסה דרך סטורג’ דרופ והאם הופר הסכם הבלעדיות של קנאשור על הזן הפופולרי פרויד.

עוד בטרם נגיע לסקירת הדיווחים של השבוע, יש לציין שהשבוע הציגו מרבית החברות בסקטור ירידות משמעותיות באופן חריג. לדבר ישנן שתי סיבות אפשריות – הסיבה הראשונה היא שנרשמו ירידות בבורסה בכללותה במהלך השבוע, אומנם לא ירידות דרסטיות אבל עדיין ירידות של עד 1% במדדים. סיבה שניה היא שככל הנראה החדשות מכיוון יוניבו על הטעות המהותית בדוחות, ושל פנאקסיה על הריבית הכמעט-נשך על ההלוואה ושל קנאשור על הפרת הבלעדיות לכאורה – יצרו גל אצל רוב החברות האחרות בענף, שכן השבוע, באופן חריג, היו לא מעט חדשות מהותיות לא טובות לחברות קנאביס.

רשות ניירות ערך איתרה טעות בדוחות הכספיים של יוניבו והוסיפה לה הערת עסק חי שנייה בדיעבד

השבוע דיווחה חברת יוניבו (Univo) לבורסה דיווח בדבר “טעות מהותית בדוחות הכספיים של החברה לרבעון הראשון של שנת 2022”. לפי הדיווח, רשות ניירות ערך – הגוף האמון על פעילות החברות הציבוריות בבורסה – פנתה ליוניבו בטענה כי היה עליה להוסיף לדוח הכספי של הרבעון הראשון של השנה “הערת עסק חי” שמשום מה לא הופיעה בו אלא רק בדוחות של הרבעון השני.

המשמעות היא לא קטנה בכלל. הערת עסק חי הינה הערה שחברה ציבורית מדווחת עליה למשקיעים בדוחות הכספיים שלה בעקבות הרעה משמעותית בפעילות שלה, שמובילה להפסדים משמעותיים ו/או לחשש מהותי בדבר אי יכולתה לשלם את חובותיה או התחייבותיה. כלומר, מדובר במעין התראה לציבור המשקיעים בחברה שיש סיכוי סביר ביותר שהחברה “תמות” באמצעות פשיטת רגל והליכי חדלות פירעון ולמעשה לא תמשיך להיות “עסק חי”.

מי שאינו מעורה בשוק ההון היה יכול לחשוב שמדובר בתיקון רטרואקטיבי שהוא סמנטי בלבד, שהרי אם יש לחברה הערת עסק חי או לא, זה לא משנה בפועל את המספרים והנתונים הכלכליים בדוחות הכספיים שלה. כלומר, המספרים הרעים נשארים אותם מספרים רעים בין אם נרשמת בפירוק “הערת עסק חי” או לא.

אך במקרה של יוניבו דווקא יש לדבר משמעות אקוטית וגם השפעה על בעלי מניותיה ומחזיקי האג”ח שלה (או יותר נכון – היתה לכך השפעה אקוטית שבקרוב מאוד כבר לא תהיה רלוונטית) – שכן על פי החוק חברה שמקבלת שתי הערות עסק חי ברציפות, רבעון אחרי רבעון, מאפשרת למעשה למחזיקי האג”ח (אגרות החוב) שלה להעמיד את החוב לפירעון מיידי, כלומר להחליט שעל החברה לפרוע אותו מיד ולא במועד הפירעון המקורי של האג”ח (שבמקרה של יוניבו נקבע ל-1.1.24).

מכיוון שברבעון השני, לאחר שהחברה שהציגה הפסד מייצג של כ-12.8 מיליון שקלים, כבר הופיעה הערת עסק חי, הרי שאם גם ברבעון הראשון היתה נרשמת הערה כזו כפי שכעת מסתבר שהיתה אמורה להירשם, היה מדובר בהערה שנייה ברציפות ובעלי האג”ח היו יכולים להיפרע מהחוב לאלתר כבר אז. בכך יכלו להיחסך להם לפחות כמה מיליוני שקלים שעל פי הערכות הפסידה החברה מאז פרסום הדוח.

כמובן, רשות ניירות ערך נזכרה באיחור משמעותי להתריע על הטעות המהותית הזאת בדוחות של יוניבו, רק לאחר שבעלי האג”ח כבר זימנו בשבוע שעבר אסיפה ל-7 לדצמבר לצורך הצבעה על העמדת האג”ח לפירעון מיידי בעקבות הערת עסק חי שנייה ברציפות (שכעת מסתבר שהיא למעשה שלישית ברציפות) שצפויה להתפרסם בדוחות הרבעון ה-3 בימים הקרובים.

בפועל, כעת כבר אין שום תועלת ב”תובנה” המאוחרת הזאת של רשות ני”ע, שבאופן כללי סופגת לא מעט ביקורת על התנהלותה, או יותר נכון חוסר-התנהלותה, בפיקוח על התנהלות החברות הציבוריות בסקטור הקנאביס בבורסה.

משרד רואי החשבון EY מפשל

יש לציין עוד נקודה מעניינת המקשרת בין הטעות המהותית בדוחות הכספיים של חברת יוניבו, לבין הטעות המהותית שבדוחות הזכורים של חברת בול פארמה (BOL Pharma), שדיווחה בטעות על רווחים של מיליוני שקלים שמעולם לא היו – לשתי החברות היה את אותו רואה החשבון המבקר: משרד רואי החשבון EY.

רואה החשבון המבקר אומנם אינו “בונה את הדוחות מאפס”, אלא רק אחראי לסדר את הנתונים שסמנכ”ל הכספים ומחלקת הנהלת החשבונות הגישו לו, אך כן באחריותו “לבקר”, כלומר לבדוק שלא בוצעו הונאות, מעילות או טעויות חמורות.

בשנה האחרונה, משרד רואי החשבון EY מציג “פאשלה אחר פאשלה” בכל מיני חברות ציבוריות עליהן הוא אמור לפקח, כאשר השערוריה הגדולה ביותר דווקא לא הייתה חברת BOL אלא חברה ציבורית בשם יונט, שאינה מתחום הקנאביס, ש-30 מיליון שקלים ממנה הועברו לבעלי השליטה, בלי ש-EY הבחינו בדבר.

נדגיש כי במרבית המקרים הללו ניתן להשיג פיצויים על רשלנות מקצועית באמצעות תביעה ייצוגית נגד הביטוח של EY, הדירקטורים, הביטוח של החברה הציבורית (יש אותו לרוב המוחץ של החברות) – אבל עדיין אלו מקרים המציגים באור רע את פועלה של EY.

ההערכות בשוק הן ש-EY השקיעה את עיקר מרצה בבדיקת הדוחות של הלקוחות הגדולים, שם נמצאות פי כמה וכמה שעות חיוב מאשר בחברות הציבוריות הקטנות, ואילו בחברות הקטנות, בדרך כלל דלות המשאבים בוצעה לכאורה בדיקה פחות מקיפה ממה שהיה צריך לעשות.

יוניבו חוטפת דרישת תשלום מטילריי בסך 6 מיליון דולר, ומוכרת את חלקה בית המרקחת מדי פארם לאחר המחלוקת

אך זו לא הכותרת היחידה של חברת יוניבו השבוע, שגם הגיעה השבוע לשפל חסר תקדים נוסף עם ירידה בשווי המניות שלה עד לשיא שלילי, שוב, של כל הזמנים בענף הקנאביס, עד לערך של כ-4.5 מיליון ש”ח בלבד (לשם השוואה החברה היתה שווה עשרות מיליוני ש”ח רק לפני כשנה), וזאת לצד תשואת אגרות החוב שעומדת על יותר מ-500%, כלומר שאין למשקיעים שום אמון ביכולתה לחזור לפעילות מצליחה.

כפי שמגזין קנאביס העריך כבר לפני כשלושה שבועות, השבוע הודיעה יוניבו על כך שהיא קיבלה דרישה לתשלום של כ-5.8 מיליון דולרים (19.8 מיליון שקלים) מחברת הקנאביס הקנדית טילריי (Tilray), וזאת בגין אותו משלוח זכור של יותר מ-1 טון שביצעה יוניבו מטילריי ושנפסל לאחר שהגיע למחסני יוניבו ללא אוגרי המידע (Data Loggers) והוביל להליך משפטי רחב-היקף שמתנהל בימים אלו בין יוניבו לחברות השילוח והביטוח, כמו גם בגין משלוחים נוספים שלטענת יוניבו כלל לא סופקו לה בפועל בידי טילריי.

כפי שכבר ציינו בסקירה הקודמת, באופן תמוה למדי ולמרות הזמנת הסחורה ופסילתה, יוניבו כלל לא רשמה בדוחות הכספיים שלה שום פרט בנוגע להוצאה הזו הנוגעת לכסף שהיא לכאורה חייבת לשלם לטילריי על הסחורה. כזכור, כאשר נשאל על כך מנכ”ל החברה, גולן ביטון, במהלך אסיפה של מחזיקי האג”ח שפרטיה נחשפו במגזין קנאביס לראשונה, הוא אמר כי אין לו תשובה טובה לתת בנוגע לנושא.

ואם זה לא מספיק, אז יוניבו דיווחה השבוע גם על מה שנראה כמו סוף הפיאסקו של החברה עם בית המרקחת מדי פארם בחולון, במסגרתו נכנס כזכור בשבוע שעבר מנכ”ל החברה ביטון עם שומרים מחברת אבטחה פרטית לבית המרקחת ונראה כשהוא ואנשיו מוציאים כ-50,000 שקלים מהקופה.

במסגרת הסיכום בין הצדדים, ירכשו שני השותפים בבית המרקחת המחזיקים סך הכל כ-49% מהחברה כעת, את 51% הנותרים שמחזיקה יוניבו בתמורה לכ-2.86 מיליון שקלים סך הכל, כ-2.4 מיליון שקלים מתוכם במזומן והיתרה (460 אש”ח) בגין סכומים שלקחה יוניבו מחשבון הבנק של בית המרקחת. כזכור, יוניבו רכשה את אותם 51% רק לפני כשנה וחצי בעבור פי 2 מכך, 5.5 מיליון ש”ח.

המשמעות הנשקפת ממכירת בית המרקחת היא שלמעשה הנכסים היחידים של יוניבו כרגע הם 51% שליטה בחוות קנאביס הנחשבת מדרג בינוני שכרגע כלל לא ידוע האם היא פועלת באופן רגיל, ומפעל קנאביס שעצר פעילות כבר לפני כמה חודשים ועומד כעת כמעין “פיל לבן” באזור התעשייה אשקלון לאחר שהניסיון למכור אותו בעסקה שפרטיה פורסמו לאחרונה כשל גם הוא לבסוף.

נמאס מהקנאביס? חברת טוגדר מתכננת להכניס לצד הפעילות בתחום הקנאביס גם את פעילות הנדל”ן של אחד מבעלי השליטה

חברת טוגדר (Together) דיווחה השבוע על כך שהיא בוחנת אפשרות להכניס לחברה פעילות בתחום הנדל”ן שבבעלות אחד מבעלי השליטה בחברה והמנכ”ל שלה, ניסים ברכה (המחזיק 15.71% ממניות החברה), וזאת לדבריה לצד פעילות הקנאביס הקיימת של החברה – חוות גידול במושב מבקיעים, מפעל ייצור במיקום סמוך לחווה וכן חווה באוגנדה ופעילות שיווק של מוצריה בישראל ובגרמניה. לצורך בחינת הנכסים שיוכנסו ומשא ומתן מקדמי לגבי התמורה בגינם, טוגדר הקימה ועדה בלתי תלויה של דירקטורים שיגישו המלצות בקרוב.

כפי שכבר יודעים קוראי הסקירה השבועית של שוק ההון במגזין קנאביס, במרבית המקרים חברה שמודיעה על הכנסת פעילות מתחום אחר, למעשה מספקת רמז מסויים לכך שהיא עשויה לעזוב את התחום הנוכחי בכללותו. עם זאת, ישנה סקפטיות בשוק בנוגע להצלחת המהלך הזה, שכן נדיר מאוד לראות מיזוג של פעילות פרטית לתוך פעילות של חברה ציבורית ללא הליך 350, שהוא הליך המוחק את החובות הקודמים של החברה. במסגרת הליך 350 החברה הציבורית חייבת לסגור או למכור את הפעילות הקיימת שלה כחלק מהשלמת המיזוג. יתכן בהחלט שבמקרה הספציפי הזה – בגלל שברכה בתפקידו כמנכ”ל טוגדר מכיר את פעילותה ואת כל החובות של טוגדר עוד מההסדר 350 הקודם כאשר היא נכנסה לפעילות בתחום ההקנאביס – הוא יבחר לבצע את המיזוג בלי הליך 350, שכן הוא יודע שאין חובות או תביעות שיכולות “לצוץ” לאחר המיזוג. בכך הוא ישאיר את פעילות הקנאביס הקיימת של החברה ויתן לה “עוגן” של רווחים שוטפים בדמות נכסי הנדל”ן שיוכנסו.

על כל פנים, ברכה נחשב לאדם עם היקף נכסים מאוד משמעותי בתחום הנדל”ן, ואחד מנכסיו המשמעותיים ביותר הינו קניון גלובוס סנטר הממוקם בצומת מבקיעים, אותו הוא הקים בעצמו ועל פי הערכות כיום הוא מחזיק בו כ-16.3%. כ-51% ממניות הקניון נרכשו בידי חברת סאמיט בשנת 2017 בתמורה לכ-142 מיליון שקלים וכיום השווי המוערך של האחזקה עומד על כ-188 מיליון שקלים, המקנה לחלקו של ברכה שווי של כ-30 מיליון שקלים. כמו כן, לברכה ישנה פעילות נדל”ן בהיקף משמעותי באיזור צריפין בשווי כולל לא ידוע.

פנאקסיה מחדשת קו אשראי מהבנק אך בריבית לא טובה של כ-10.75%

השבוע דיווחה חברת פנאקסיה (Panaxia) על כך שהיא חידשה קו אשראי קיים בהיקף של כ-15 מיליון שקלים, על פי הערכות מבנק מזרחי טפחות, וזאת עד לסוף שנת 2023.

אך מהדיווח של החברה עולה תמונה לא טובה על הריבית שהחברה צפויה לשלם. בעוד שהריבית שגבה הבנק מהחברה בעבר על אותה מסגרת אשראי עמדה על כ-2.7% + פריים,  כעת עומדת הריבית על פריים + 4% בערך. זאת ועוד, נוספה על הריבית גם “עמלת הקצאת אשראי” בהיקף של כ-2%, שיש להוסיף אותה לריבית של ההלוואה עצמה מכיוון שגם היא חלק מהעלויות של החברה, ויחד עם החלטת בנק ישראל על העלאתה בכ-2.25% של הריבית במשק, אזי ששיעור הריבית המשוקלל של פנאקסיה, כולל עמלת הקצאת האשראי, עומד על לא פחות מ-10.75%. החברה לפי הדיווח נטלה כ-11.8 מיליון שקלים מתוך הקו הזה, כלומר מדובר בצעד שגורר לה הוצאות מימון של כ-1.25 מיליון שקלים בשנה, שזו מעמסה משמעותית למדי על החברה שמתמודדת עם ירידה של כ-37.8% בהכנסות במחצית הראשונה של השנה והפסד מייצג של כ-16.6 מיליון שקלים, וזה עוד לפני הדוחות של רבעון 3 שצפויים להתפרסם ולא בטוח שיהיו חיוביים עבורה.

האם עסקת רכישת חברת בטר על ידי אינטרקיור תושלם?

השבוע חברת אינטרקיור (Intercure) הוציאה עדכון – יש הטוענים באיחור מסויים שכן הספקות היו קיימים כבר לאורך חודשים די ארוכים – בהקשר להסכם שהיא פרסמה לראשונה באפריל 2021 ושעליו היא גם חתמה סופית בפברואר 2022, לרכישת חברת הקנאביס בטר (Better) בתמורה לכ-35 מיליון דולרים במניות אינטרקיור.

על פי דיווח החברה השבוע, ישנן בעיות כלשהן במשא ומתן בין שתי החברות, עד כדי כך שנוצר “נתק” בתקשורת ביניהן. מדובר בהודעה שמעלה ספקות כבדים בנוגע לסיכוי להשלמת עסקת הרכישה.

ישנן מספר סיבות אפשריות לכך שנוצרה התעכבות בעסקת הרכישה, ביניהן ירידת הערך של מניית אינטרקיור עד ל-4.94 דולרים נכון למועד כתיבת שורות אלו – נתון שהוא כמחצית מזה שהיה במועד החתימה על ההסכם ודבר המוריד את תמורת הרכישה לבטר לכ-17.3 מיליון דולרים בלבד. סיבה נוספת היא סכסוך בין מייסד חברת בטר יוחאי גילד גולן לאימו גליה המחזיקה בכ-33% ממניות בטר עבורו והתנגדותו של הראשון לעסקת המכירה ומנגד אי-יכולת של אמו להמשיך להחזיק במניות בגלל הוראת היק”ר האוסרת על בעל קשר לפלילים, גם אם עקיף, להיות בעל עניין בתחום הקנאביס. סיבה נוספת היא אובדן מובילות של בטר בשוק הקנאביס הישראלי בשנה האחרונה, מה שאולי הפחית לאינטרקיור את החשק לקיים את ההסכם עליו היא חתמה לפני פחות משנה.

מנגד, יש גם שטוענים שהדיווח של אינטרקיור כעת נועד למעשה על מנת לזרז את המוכרים, ובעצם לגרום להם להבין שהחברה “לא תחכה להם לנצח” ועל כן כדאי להם לסיים את הסכסוכים ביניהם בהקדם ולהשלים את העסקה. סביר להניח שבחודשים הקרובים גם הסוגיה הזו תבוא על סיומה, לכאן או לכאן.

האם חברת “חוה בערבה” תחזור לבורסה? הרוכש דורש את ביטול עסקת המכירה

חברת סטורג’ דרופ (Storage Drop), שבעבר נקראה מדיוי (Medivie) והיתה למעשה החברה הציבורית הראשונה בבורסה שנכנסה לפעילות (עקרונית) בתחום הקנאביס וכיום היא חברה בקשיים פיננסים בתחום האנרגיה המתחדשת ושבראשה עמד עד לאחרונה רא”ל במיל’ גדי איזנקוט שכיום הוא חבר כנסת באופוזיציה במפלגת “המחנה הממלכתי”, דיווחה השבוע לבורסה על כך ששלומי טופז, הרוכש של פעילות הקנאביס של החברה, חברת “חוה בערבה” המחזיקה בחוות קנאביס ללא רישיון שבעבר חברות פארמוקן ובזלת התעניינו ברכישתה, הודיע כי הוא דורש לבטל את עסקת רכישת החווה הזו וזאת למרות שהיא כבר הושלמה מהבחינה הטכנית של רישום המניות והפקדת התמורה.

טופז, עו”ד במקצועו שהוא גם בעל השליטה בחברת הציבורית גלילאו טק ומשקיע בעצמו, רכש כזכור בתחילת השנה את השליטה בחוה בערבה (רכש 65% מהמניות כשהיתרה מוחזקת בידי נועה בראל ודנה מלצר ממחושב חצבה שבערבה) בתמורה לכ-1.5 מיליון שקלים בלבד. מתוך התמורה, כ-600,000 שקלים כבר שולמו לסטורג’ דרופ והיתרה, 900,000 שקלים, אמורה להיות משולמת ב-3 תשלומים שנתיים.

לפי הדיווח של סטורג’ דרופ השבוע, טופז דורש כעת לבטל את העסקה בגין “הטעייה וניהול משא ומתן בחוסר תום לב”, ובהתאם הוא מבקש לקבל את כספו בחזרה ולהיפטר מההתחייבות לתשלומי ההמשך. הסיבות המפורשות להחלטתו של טופז לא מפורטות בדיווח אך סביר להניח שגם האירוע הזה יגיע ככל הנראה לכותלי בית המשפט. על כל פנים – ישנו הסיכוי שאם אכם העסקה תתבטל, הפעילות של חוה בערבה למעשה תחזור לבורסת תל אביב תחת סטורג’ דרופ, או אולי תיסגר סופית.

חברה פרטית הודיעה על תחילת מכירות של הזן “פרויד”, למרות שקנאשור מחזיקה לכאורה בבלעדיות על שיווקו

השבוע פרסמה חברת דרך לחיים (WOLC), חברה פרטית העוסקת מזה כשנתיים בגידול קנאביס עבור מותגים של חברות אחרות, כי היא צפויה להתחיל בשיווק ראשון של מותג משלה, כשהזן הראשון בסדרה הוא למעשה הזן פרויד (Freud) מתוצרת חברת RCK שמכרה את הבלעדיות על הזן הזה למשך 5 שנים לחברת קנאשור (Cannassure) הציבורית.

קנאשור טוענת – אם כי היא לא דיווחה על כך לבורסה כפי שדיווחה על הסכם הבלעדיות בזמנו – כי חברת דרך לחיים מפירה למעשה את זכויות הבלעדיות שלה על הזן.

מנגד, לטענת “דרך לחיים”, כפי שנחשפה השבוע במגזין קנאביס, את הגנטיקה של הזן היא רכשה מחברה פרטית אחרת בשם סי.בי.סי קולספשיין, שהייתה בעבר “מגדלת לוויין” של חברת קנאשור וגידלה עבורה את הזן פרויד לכן בידיה הגנטיקה של הזן והיא ככל הנראה זו שמכרה את הגנטיקה שלו לחברת דרך לחיים, בלי לקבל על כך אישור מקנאשור או מ-RCK.

כעת הדבר צפוי ככל הנראה להגיע לבית המשפט, אך בלי קשר למנצח בתביעה – אין ספק שכל החברות יפסידו, הן מהעלות של ההליכים המשפטיים והן מירידת מחיר אפשרית שאולי תהיה בעקבות התחרות בין שתי החברות על אותה הגנטיקה.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • קאנומד – 0.74%+
 • אינטרקיור – 0.12%+
 • קנבוטק – 0.50%-
 • עמיר שיווק – 2.41%-
 • טוגדר – 3.95%-
 • פארמוקן – 4.50%-
 • וונטייז – 8.51%-
 • אינטליקנה – 8.74%-
 • שיח מדיקל – 9.35%-
 • נקסטייג’ – 11.02%-
 • איי.אמ.סי – 12.09%-
 • תיקון עולם קנביט – 12.79%-
 • פנאקסיה – 16.51%-
 • קנאשור – 18.74%-
 • יוניבו – 34.27%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר