מגלגל...

טורקיה אישרה גידול המפ ב-19 נפות במדינה

החל משנת 2017 יוכלו חקלאים ותעשיינים ב-19 נפות בטורקיה לגדל שדות המפ (קנאביס תעשייתי) להפקת מוצרי מזון וטקסטיל, כך על פי הודעת שר החקלאות במדינה. המפ הוא זן קנאביס שמכיל מעט מאוד THC (עד 0.2%) ועל כן אינו בעל השפעה פסיכואקטיבית. בישראל המפ נחשב לסם מסוכן מדרגה ראשונה.

שר החקלאות של טורקיה הודיע על התרת גידול ‘קנבוס’ (המפ – קנאביס תעשייתי) ב-19 מתוך 81 הנפות במדינה: אמסיה, אנקרה, ברטין, בורדור, צ’ורום, איזמיר, קרבוק, קסטמונו, קייסרי, קיטהיה, איסטנבול, אורדו, ריזה, סמסון, סינופ, טוקט, אוסק, יוזגט ו-זונגולדק.

בהודעה רשמית שפורסמה ברשת התקשורת הטורקית T24 הוסבר כי המעוניינים בהיתר גידול המפ יידרשו לפנות בצורה רשמית למשרד החקלאות הטורקי ולעמוד בהגבלות גידול והפקה קפדניות שיוודאו שלא מדובר בגידול קנאביס “רגיל” אלא רק בזן התעשייתי שמכיל עד 0.2% THC ואינו בעל השפעה פסיכואקטיבית.

מזון, טקסטיל ומחקר

על פי ההחלטה יוכלו מקבלי הרשיון לגדל המפ להפקת סיבים לטקסטיל וזרעים למאכל ולייצור שמן-המפ. כמו כן יוכלו המחזיקים ברשיון מתאים לערוך מחקרים על הצמח, בעיקר כך נראה למיצוי סגולות ה-CBD, הרכיב בקנאביס שאינו פסיכואקטיבי אך נחשב לבעל סגולות בריאותיות רבות.

השר הודיע כי המועד להגשת בקשות ייפתח בינואר 2017 ויסתיים באפריל 2017, וכן כי אלו שיחזיקו ברשיון גידול המפ יעמדו בפני ביקורת קבועה אחת לחודש מצד נציגי הממשלה שיוודאו שכל צמחי קנאביס בעלי פרחים המכילים THC מושמדים בצורה מסודרת.

כידוע, עד לפני 100 שנים, עת רשמה חברת ‘דופונט’ פטנטים על ייצור ראשון של פלסטיק וניילון, המפ, המכונה בעברית ‘קנבוס’, שימש כבסיס לתעשיות רבות ומגוונות – מביגוד וטקסטיל, דרך חבלים ונייר ועד שמנים, מוצרי קוסמטיקה ובריאות ואפילו דלק ובטון.

גם זה בטח יעניין אותך

דונם אחד של המפ, הגדל בתוך 4 חודשים ודורש מעט מאוד מים יחסית, מפיק עד פי 25 יותר חמצן ופי 4 יותר נייר מדונם של עצים, שגדל במשך 20-25 שנה.

היתר זה בטורקיה אין משמעותו כמובן התרת גידול המפ בכל רחבי המדינה באופן חופשי ומי שייתפס מגדל את הצמח ללא רשיון מתאים יעמוד בפני חוקי הקנאביס הנוקשים בטורקיה, הדומים לאלו של ישראל.

ובישראל…?

ואם כבר ישראל, אז בתחילת השנה דנה הכנסת בהתרת גידול ‘המפ’ בארץ. מאחר ומדובר בזן קנאביס שאינו פסיכואקטיבי ומכיל רק מעט מאוד THC, חקלאים רבים תמכו ברעיון ואף הגיעו לדיון כדי להסביר כיצד התרה של גידול זה תתרום להצלת ענף החקלאות ותפתח שוק חדש של מוצרים ומקומות עבודה.

לאור התמיכה הנרחבת אישרה הממשלה אפילו פיילוט ייחודי שיקום בנגב ובמסגרתו יהיה אחראי מו”פ ערבה על גידול זה. בישראל כמו בישראל עקב ענייני אבטחה ודרישות המשטרה להוספת תקנים, נתקע הפרוייקט ונכון להיום אין כל צפי לקידומו בקרוב.

ראו גם:
קנאביס המפ – לא מה שחשבתם
נעלי המפ של “אדידס”
משרד הבריאות: “אין הצדקה לאשר גידול המפ בישראל”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר