טוען...

חיפשת “מריחואנה” בטוויטר? קבל המלצה לגמילה

בקרוב בישראל? גולשים בארה"ב שמחפשים את הביטוי "Marijuana" בטוויטר, מקבלים הודעה שממליצה על גמילה. בארה"ב כועסים על היוזמה, שנעשית בשיתוף עם הרשות הפדרלית לבקרה על שימוש בחומרים.

הרשת הפופולרית טוויטר השיקה היום “שירות” חדש לגולשים שמקישים את המונח “מריחואנה” (Marijuana) בשורת החיפוש באפליקציה. מעל תוצאות החיפוש מוצגת הודעה בה נשאל הגולש האם הוא או מישהו שהוא מכיר התמכר וזקוק לגמילה.

ההצעה המפתיעה אינה מגיעה במקרה של חיפוש ביטויים הקשורים לאלכוהול למשל, כמו “וודקה”, “יין” או “בירה”, וגם לא במקרה של חיפוש אחר “MDMA”, “LSD” – ואפילו לא “קנאביס”. דווקא בחיפוש “מריחואנה”, כמו גם “הירואין” או “קוקאין”, היא מופיעה.

למי מכם שרץ לבדוק האם מתקבלת הודעה דומה בטוויטר גם בעברית, אז התשובה היא לא, וזאת כנראה מכיוון שהיוזמה היא פרי שיתוף פעולה של טוויטר עם הסוכנות האמריקאית לבקרה על שימוש בחומרים (SAMHSA).

בהודעה שמציגה טוויטר בפני הגולשים נכתב כי “אם את/ה או מישהו שאת/ה מכיר/ה מתקשה עם שימוש (התמכרותי, מ”ק) בחומרים, את/ה לא לבד”. מתחת להודעה מופיעה הפניה לאתר וקו הפניות של הסוכנות הפדרלית.

מלבד העובדה שהודעה כזו עלולה להיות פוגענית כלפי מיליונים שהשימוש שלהם בקנאביס מהווה חלק בלתי נפרד מחייהם ושאינו פוגע בהם יותר מחומרים חוקיים אחרים, היא גם לא רלוונטית עבור מי שמחפש “מריחואנה” למטרות מידע בלבד.

גורמים מתחום הקנאביס בארה”ב טוענים שמדובר ביוזמה שמחזקת את הסטיגמה נגד המשתמשים ומעבירה מסר כאילו כל שימוש הוא שימוש בעייתי ובלתי נשלט. הם גם כועסים על הצביעות בכך שהודעה דומה לא מופיעה במקרה של חומרים אחרים.

טוויטר סירבה למסור תגובה לידיעה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר