מגלגל...

טוגדר על קו אפריקה-גרמניה, IMC על השוק הערבי בישראל

הסיכום השבועי של סקטור הקנאביס הישראלי בשוק ההון - מה עשו המניות המובילות, איפה הן פספסו ומה הן מתכננות לעתיד...

השבוע בבורסה: תיקון עולם ובול פארמה חשפו את הדוחות התקופתיים המצביעים על הפסדים, טוגדר קיבלה אישור ליבוא קנאביס מאוגנדה לגרמניה, IMC רכשה את בית המרקחת המוביל בתחום הקנאביס במגזר הערבי, יוניבו ואינטליקנה דיווחו על קבלת תקני GACP שאולי יאפשרו להן לייצא לאירופה, חוה בערבה לקראת התחלת פעילות מסחרית כ-5 שנים לאחר ההקמה, המיזוג של וונטייז עלול להתפרק בגלל תביעות, ומילה על מלחמת רכישות בתי המרקחת ההולכת וגוברת.

בול פארמה: רבעון חלש – כצפוי, ההכנסות נחתכו ביותר מ-50%

חברת עמיר שיווק (Amir Marketing), חברה ציבורית המחזיקה בכ-40% מחברת הקנאביס בול פארמה (BOL Pharma), פרסמה את הדוחות שלה לרבעון השני של השנה. עמיר שיווק גם, כהרגלה בקודש, פרסמה את הדוחות המלאים של BOL ולא רק שורה אחת בדוח רווח והפסד ועל זה מגיע לה שאפו. היא יכלה להתווכח על השאלה האם זה מהותי או לא מהותי והאם לצרף את הדוחות במלואם או לא – אבל צירפה אותם וזה מהלך נכון אל מול ציבור המשקיעים. בכל מקרה, מבחינת הנתונים של BOL, אין ספק שהיה לה רבעון חלש. ההכנסות הסתכמו בכ-4.2 מיליון דולר, קיטון של 53% אל מול הכנסות של כ-9 מיליון דולר ברבעון הראשון של השנה. החברה הציגה הפסד מייצג, ללא התחשבות בסעיף הוצאות מימון שכולל גם הפסד או רווח משינויים במט”ח, ללא תגמול מבוסס מניות וכמובן ללא שינויים בנכסים ביולוגים, של כ-1 מיליון דולר. התוצאות הללו אינן תוצאות טובות, אבל הן צפויות. כבר בכתבה קודמת שפרסמנו על הדוחות של רבעון 1 של BOL הדגשנו שרבעון 2 צפוי להיות חלש בעקבות עצירת היבוא וכתוצאה מכך פגיעה בהכנסות שלה מהזנים החזקים שלה – בראשם צונאמי וג’ין גאי במהלך הרבעון. כעת, לאחר שהיבוא חזר והחברה ייבאה כמויות גדולות במיוחד של שני הזנים הללו ושל כמה זנים מצליחים נוספים, ניתן להניח כי הרבעונים הבאים יהיו מייצגים ויכללו גם את הרווחים ממכירות זנים אלו.

אינטליקנה ויוניבו קיבלו תקן GACP בתקווה לקבל אישורי יצוא לאירופה

השבוע שתי חברות – אינטליקנה (Intelicanna) ויוניבו (Univo) דיווחו על כך שהחוות שלהן קיבלו תקן אירופאי שנקרא GACP. לא מדובר בתקן EU-GMP המאפשר יצוא קנאביס רפואי מהמפעל לאירופה, אלא בתקן שרלוונטי לחוות הגידול בלבד ושאמור לאפשר להן לייצא את התוצרת שלהן לאירופה דרך מפעל אחר שמחזיק בתקן EU-GMP, ככל הנראה יעשו זאת דרך מפעל חברת פנאקסיה, היחידה בינתיים שמחזיקה בתקן זה. את התקן קיבלו החברות מחברה בשם קונטרול יוניון (Control Union) שלדברי החברות היא הגוף המסמיך חברות לצורך ייצוא לחו”ל. בכל מקרה, אנחנו בדרך כלל סקפטים לגבי חברות שמדווחות על קבלת תקנים בארץ מכיוון שבפועל לא מדובר בהפתעה גדולה והסיכויים שחברה תקים מתקן בארץ ובסוף “תיפול” על התקנים הללו ולא תקבל אותם הם סיכויים אפסיים ביותר. עם זאת מדובר כמובן בדיווח חיובי. כל אופן, כעת השאלה הגדולה היא משרד הבריאות הישראלי. כיום דורש המשרד שהיצוא יתבצע דרך מפעל, כלומר מפעל ישראלי שיארוז את התוצרת ורק אז ישלח אותה לחו”ל. בארץ יש כאמור רק מפעל אחד שיכול לארוז והוא מוסמך בתקן אירופאי – המפעל של פנאקסיה – ולכן לעבור דרכה זה דבר שמוסיף עלויות. לעתים קרובות, במיוחד בגלל גודלו הקטן יחסית של מפעל פנאקסיה, יש עומס על המפעל שפוגע באפשרות לייצר ברצף קבוע. יש לציין שהאפשרות לייצא קנאביס רפואי לאירופה בעזרת תקן GACP ישירות מהחווה וללא צורך בתקן EU-GMP מהמפעל היא בשורה חדשה בשוק הישראלי שתתאפשר, אם אכן תתאפשר, בעקבות אישור חוק ההסדרים שכולל סעיף שמאפשר לראשונה יצוא בצובר (Bulk) גם ללא תקן IMC-GMP הישראלי. מצד שני, נדרש לשם כך אישור של המדינה המייבאת וכן ככל הנראה מדובר באפשרות לייצא תפרחת “רטובה” בלבד, דבר שלא בטוח שהוא ישים ושמישהו ירצה בו. “זה בעצם תפרחות ‘רטובות’, טריות, עוד לפני שלב הטרימינג – זה דורש יצוא במקררים, יש סיכון של התפתחות עובש, זה כבד ובקיצור – לא סביר שמישהו ירצה בכך,” הסביר אחד המגדלים הישראליים בשיחה עם מגזין קנאביס לאחרונה.

במקביל אי אפשר היה שלא לשים לב לכך שמניית אינטליקנה רשמה השבוע זינוק של 31.86% שהינו מספר חריג לכל הדעות אך שעבר בשקט יחסי ודווקא ללא שום הודעה דרמטית כלשהי. מה יכולה להיות הסיבה לכך? ובכן, ניתן לתת לכך שני הסברים אפשריים: 1. הדיווח על קבלת התקן האירופאי לחווה שלה (אם כי במקרה כזה גם יוניבו היתה אולי צריכה לעלות במספרים דומים בעוד היא דווקא ירדה השבוע) או 2. מאבק השליטה עליו כבר דיווחנו בחודש שעבר ושבמסגרתו אחד משני הצדדים רוכש מניות “בסיטונאות”.

טוגדר: בדרך לייצא קנאביס מאוגנדה לגרמניה

חברת טוגדר (Together) דיווחה השבוע כי החברה הגרמנית איתה היא עובדת וששמה לא פורסם, קיבלה אישור יבוא ממשרד הבריאות הגרמני לצורך יצוא של תוצרת קנאביס מהחווה שלה באוגנדה, אפריקה. מדובר בהכרה נדירה שרשות הקנאביס במשרד הבריאות הגרמני (BfArM) נותנת לחווה אפריקאית. בכוונת טוגדר לייצא במהלך השבועות הקרובים יותר מ-500 ק”ג (לפני טרימינג) מהזנים אור וחן הנחשבים לזנים מהמוצלחים מבין הזנים שהחברה מוכרת בישראל. עד כה דיווחה החברה רבות על הכוונה לייצא מאוגנדה לגרמניה ואף ספגה ביקורות נוקבות על כך שהדבר לא יצא לפועל, גם כאן במגזין. כעת, כך נראה, האישור הזה, שהוא לכאורה האישור האחרון שהחברה צריכה לקבל שכן כבר יש לה מפיץ בגרמניה ומשרד הבריאות האוגנדי כבר נענה עד כה לבקשות היצוא שלה, באמת יוביל לייצוא לגרמניה. כאשר זה יקרה, מדובר כאמור ללא ספק בבשורה משמעותית מאוד שהופכת את טוגדר לחלוצה בכל הנוגע ליצוא קנאביס רפואי מאפריקה לאירופה ועוד לשוק הגרמני שהוא המבוקש והקפדני ביותר ביבשת אם כי כפי שכתבנו גם לגבי פנאקסיה, מה שיקבע בסוף זה החיבה של הקהל הגרמני למוצרים שכן בלי זה, מה שווה היצוא. היצוא מאוגנדה מתאפשר לאור זאת שלחווה שם יש תקן GACP. הסחורה תיקלט בגרמניה, תעבור טרימינג ותשווק לבתי מרקחת במדינה. על פי העסקה הסחורה תעבור למפיץ הגרמני, הוא ישווק אותו בבתי מרקחת (בממוצע של כ-9 אירו לגרם), יגבה את הכסף, ויתחלק עם טוגדר ברווחים בחלוקה של 70% לטוגדר ו-30% למפיץ הגרמני. כדי לעמוד בסטנדרט הגרמני הגבוה שאוסר על חריגה של יותר מ-10% באחוזי הרכיבים הפעילים בין פרח לפרח, טוגדר תצטרך להקפיד במיוחד על קציר אחיד. לדברי טוגדר יש כבר קונים פוטנציאליים בגרמניה שמעוניינים ברכישת המוצרים.

עוד לגבי טוגדר, השבוע דווח בעיתונות הכלכלית כי כתב אישום בכפוף לשימוע יוגש כנגד הקבלן יגאל דמרי, שנחשב לקבלן העשיר ביותר בישראל ומי שחתם לאחרונה על הסכם להזרמת 25 מיליון ש”ח לחברת טוגדר תמורת עד כ-25% ממניות החברה. האישום הוא בגין תיאום מחירים לכאורה במכרז של “מחיר למשתכן” בנתיבות ביחד עם חברה נוספת. כידוע, היק”ר מונע מאנשים שהיו מעורבים באירועים פליליים להיות בעלי עניין (מעל 5% או נושאי משרה בכירה) בחברות קנאביס ישראליות ועל כן, אם אכן יוגש כתב אישום לבסוף לאחר השימוע, יתכן שזה יפגע בעסקת ההשקעה של דמרי. מן הצד השני, מדובר בעבירת “צווארון לבן” שאמנם אין להמעיט בערכה אך יתכן ואף סביר שטוגדר תצליח לשכנע את משרד הבריאות כן לאשר את ההשקעה. בתשובה לפניית מגזין קנאביס בנושא השיב משרד הבריאות כי כרגע דמרי לא מחזיק מעל 5% מכיוון שהעסקה עדיין לא הושלמה ותצטרך לעבור אסיפת בעלי מניות ב-12.09, ועל כן זו לא בעיה.

תיקון עולם צומחת יפה, אם כי ההפסדים נמשכים

חברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) פרסמה את דוחותיה הכספיים למחצית הראשונה של שנת 2021, בה רשמה החברה הכנסות של 17 מיליון שקל, המהוות גידול מרשים של 57.4% בהשוואה להכנסות של 10.8 מיליון שקל במחצית המקבילה אשתקד וכן גידול זהה בדיוק (57.4%) גם ביחס להכנסות של המחצית השנייה של 2020. מדובר כאמור בצמיחה יפה אבל יש לציין שתיקון עולם עדיין רחוקה שנות אור ממעמדה בתקופת האסדרה הישנה, אז שלטה בשוק ללא עוררין. עם זאת, סך של 17 מיליון שקל הכנסות במחצית שמשקף קצב הכנסות של 8.5 מיליון שקל ברבעון הוא נתון לא גבוה עד ממוצע יחסית שכן הוא נמוך יותר מנתוני החברות הציבוריות אינטרקיור, IMC, פנאקסיה, יוניבו, קנאשור ושיח שמכניסות יותר ממנה. גם בשורה התחתונה – כלומר הרווח או ההפסד – הדו”ח היה בעייתי. ההפסד הנקי המייצג, בנטרול שינויים בנכס ביולוגי ותגמול מבוסס מניות, הוא בגובה של כ-11.1 מיליון שקל, לא מעט בכלל. מדובר בהפסד הנמוך רק במקצת מההפסד בסך 23 מיליון שקל שהציגה החברה בכל שנת 2020 המשקף קצב הפסד של 11.5 מיליון שקל למחצית. יש לציין שחלק מההפסד נובע עקב פחת. מה זה אומר? למשל אם חברה רוכשת מכונה שתשמש אותה למשך 10 שנים, היא מפצלת את ההפסד עבור רכישתה ל-10 שנים. עם זאת, לפי הדוגמה הזאת, מכונה יכולה להתקלקל או להתבלות למשל או שיקנו מכונה אחרת במקומה כך שלמעשה פחת זו הוצאה לכל דבר ועניין. במקביל ניתן לראות שהחברה מנסה לחזק את המצב הפיננסי שלה באמצעות גיוסים. בשלושת החודשים האחרונים לבדם החברה גייסה 6 מיליון שקל מבעלת השליטה בחברה, ורד רוזן (אשתו של איש העסקים ברק רוזן), וגם חתמה על הסכם לגיוס 11.8 מיליון שקל נוספים מחברת תוספי התזונה סופהרב (Supherb). כעת האתגר של תיקון עולם יהיה בהמשך מגמת הצמיחה ובד בבד גם בשיפור הרווחיות.

אחרי 5 שנים: חוה בערבה של מדיוי קוצרת שתילים ראשונים בפיילוט

חברת חוה בערבה (Hava Ba’arava) שמחזיקה בחממות במושב חצבה בערבה ומנוהלת על ידי דנה מלצר ונעה בראל, הינה חברה בת של החברה הציבורית מדיוי (Medivie) שכיום כבר לא עוסקת בתחום הקנאביס. חוה בערבה, שהחלה פעילות כבר לפני כ-5 שנים(!), ביצעה השבוע קציר של 180 השתילים הראשונים שמותרים לגידול לחברות שמתחילות פעילות בענף במסגרת פיילוט. לאחר השלמת גידול מוצלח זה יכולות החברות להתחיל בגידול מסחרי של אלפי שתילים, כלומר סביר שבחודשים הקרובים תחל החברה בגידול מסחרי. מדיוי, שכאמור עזבה את תחום הקנאביס ונשארה עם אחזקותיה בחוה בערבה, דיווחה כי היא נמצאת במשא ומתן עם צד שלישי ששמו לא פורסם למכירת האחזקות שלה בחוה בערבה. הדבר קרה לאחר שהחברה מכרה את הפעילות של במקדוניה, ולאחר שאנחנו במגזין קנאביס חשפנו שלא באמת מדובר במכירה אלא בכך שהחברה למעשה משלמת לאדם אחר כדי שירכוש ממנה את האחזקות בחברה הזו.

IMC רוכשת את חנות הקנאביס המובילה במגזר הערבי

לאחר הדוחות המאכזבים שהציגה בשבוע שעבר, חברת איי.אמ.סי (IMC) הנסחרת בבורסה של קנדה ובנאסד”ק במניית IM CANNABIS, דיווחה השבוע על כך שחתמה על הסכם לרכישת 51% מבית המרקחת ורונה פארם, שלדברי IMC הוא בית המרקחת הגדול ביותר בתחום הקנאביס הרפואי בחברה הערבית, וזאת בתמורה לכ-8.5 מיליון שקל – סכום שהוא לא נמוך בכלל. רכישה זו מצטרפת לרכישה שביצעה IMC לפני כחודש אז הודיעה על רכישת 100% מבית מרקחת גדול נוסף בתחום, פארם ירוק, השוכן באזה”ת פולג בנתניה ונחשב לאחד המצליחים ביותר בתחום, תמורת כ-12 מיליון ש”ח. שלא כמו בעסקה עם פארם ירוק הפעם IMC לא דיווחה פרטים לגבי נתוני המכירות והרווחים של בית המרקחת ורונה פארם וחבל על כך. בכל מקרה, בהיקף שלה, מדובר באחת מעסקאות בתי המרקחת הגדולות ביותר שבוצעו עד כה, כאשר הרכישה משקפת שווי של כ-17 מיליון שקל לבית המרקחת (אם כי יתכן ש-IMC שילמה פרמיית שליטה, כלומר אקסטרה על כך שהיא רכשה את השליטה, ושילמה יותר מכמה שהייתה משלמת אם הייתה רוכשת את בית המרקחת במלואו).

מלחמת ההשתלטות על בתי המרקחת נמשכת

המלחמה על רכישת בתי המרקחת בתחום הקנאביס התגברה לאחרונה כאשר היא מובלת בעיקר בידי אינטרקיור ו-IMC, שתיהן חברות עם קופת מזומנים דשנה של עשרות מיליוני דולרים, כאשר כל אחת מהן מנסה לקבל את דריסת הרגל הגדולה ביותר בשוק. בנוסף לורונה פארם ופארם ירוק רכשה לאחרונה IMC גם את פעילות ההפצה של פנאקסיה, שהיא סוג של בית מרקחת, וכן ביצעה עוד מספר רכישות. אינטרקיור רכשה את השליטה (50.01%) ברשת בתי המרקחת גבעול, את פארמזון ועוד כמה בתי מרקחת מצליחים. עוד חברות מבצעות רכישות לאחרונה, כמו יוניבו ושיח שכל אחת רכשה את השליטה בבית מרקחת אחר בחודשיים האחרונים. אבל אצל אינטרקיור ו-IMC זה בהיקף הגדול ביותר, בזכות כאמור קופת המזומנים הגדולה מאוד. השאלה הגדולה היא האם המלחמה הזו לא תוביל לזינוק גבוה מדי במחירי הרכישה של בתי המרקחת אף יותר ממה שהיא גרמה לו עד כה, וכן האם החברות יסכימו להיות “אגרסיביות” ולשלם את המחירים שיעלו או שמא יבחרו לחכות ולקנות רק מציאות.

וונטייז: האם העסקה תבוטל רטרואקטיבית?

חברת וונטייז (Vonetize) דיווחה השבוע לבורסה על תביעה שהוגשה נגד בעלי השליטה בחברה, משפחת ברזני, בדרישה לבטל את ההסדר במסגרתו הם רכשו את השלד ולדרוש מהם להשיב את מניותיהם לחברה וכן לא להחזיר להם 3 מיליון שקל ששילמו בגין הרכישה. הסיבה היא שבמסגרת הרכישה של וונטייז בידי משפחת ברזני הם התחייבו לשלם 3 מיליון שקל ולמזג את פעילות הקנאביס שלהם שנמצאת בקולורדו. 3 מיליון השקלים שולמו, אך הפעילות לא מוזגה לבסוף, ובדרך צצו כל מיני קשיים ותביעות, בין היתר מצד הנושים הקודמים של השלד, יושב ראש החברה חיים רמון שהתפטר וטען שלא שילמו לו, ועוד. משפחת ברזני לא הצליחה למזג את הפעילות לתוך השלד עקב החוקים בקולורדו שמקשים על העברת השליטה לאדם שאינו תושב קולורדו וגם בגלל דרישות של הבורסה לכך שרוב ההנהלה צריכה להיות עם אזרחות זרה. לכן גם בעל המניות המרכזי ביותר מהמשפחה, גבריאל ברזני, נדרש לוותר על האזרחות הישראלית שלו בשביל לבצע את המיזוג. בכל מקרה, אנו נשוב ונעדכן בהתפתחויות שיהיו.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • אינטליקנה – 31.86%+
 • קנבוטק – 15.63%+
 • עמיר שיווק –  8.97%+
 • טוגדר – 5.42%+
 • נקסטייג’ – 3.65%+
 • קנאשור – 1.76%+
 • איי.אמ.סי – 0.80%+
 • וונטייז – 0.57%+
 • פארמוקן – 0.52%+
 • אינטרקיור – 0.81%-
 • שיח מדיקל – 1.45%-
 • פנאקסיה – 2.16%-
 • יוניבו – 2.29%-
 • תיקון עולם – קנביט – 2.37%-
 • קאנומד – 2.82%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר